Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

5 tipů, kam vyrazit na vícedenní výlety na kole

Redakce

Redakce

25. 7. 2021

Pokud si chcete dát letos v létě pořádně do těla na kole, můžete se vydat na vícedenní výlet. Právě proto jsme si pro vás připravili výčet pěti perfektních cyklostezek, jež můžete k tomuto účelu využít. 

Vybavení na vícedenní cyklistické výlety 

Letní měsíce jsou jako stvořeny pro vícedenní výlety na kole, které snoubí příjemné s užitečným. Dáte si totiž do těla a zároveň poznáte spoustu krásných míst. Budete ovšem potřebovat náležité vybavení, a to nejenom jídlo a oblečení. Hodit se vám budou cyklobrašny, ale zabalit si můžete také stan. Minimálně v případě, že budete chtít spát v přírodě. Prohlédněte si tedy třeba aktuálně nejlepší stany a vyberte si. Doporučujeme vám zabalit rovněž pláštěnku (nebo cyklistické pončo) a nepromokavé boty, stejně jako dobře vybavenou lékárničku. Kam ale vlastně na vícedenní výlet na kole vyrazit?

Stoneman Miriquidi

Stoneman Miriqudi je cyklotrasa, která není úplně vhodná pro začátečníky. Měří totiž 162 km a celkové převýšení činí 4 400 m, takže se jedná o vhodné řešení zejména pro milovníky horských kol. Trasa přitom vede po obou stranách Krušných hor. Její součástí je kupříkladu Blatenský vrch, Klínovec nebo Plešivec, nezůstanete ale pouze v České republice. Její část se totiž nachází i v Sasku. Pokud Stoneman Miriquidi zahájíte v německém Oberewiesenthalu, můžete zde provést registraci. Kdo ji přitom zvládne za jeden den, získá zlatou trofej, kdo za dva dny, stříbrnou a kdo za tři dny, bronzovou.

Labská stezka

Pro opravdové cyklonadšence je určena Labská stezka, jíž celou v žádném případě nezvládnete za několik dní. Její celková délka totiž činí 1 220 km. Začíná přitom v Krkonoších u pramene Labe a končí opět v sousedním Německu, a to v Cuxhavenu, což je přístavní město ve spolkové zemi Dolní Sasko, které leží v ústí řeky do Severního moře. Můžete se tedy vydat od pramene Labe až k moři. Zdolat Labskou stezku by nicméně trvalo minimálně 14 dní, takže je vhodné absolvovat pouze její část. V každém případě nemusíte vyrazit jen na kole, protože se zároveň jedná o oblíbenou trasu in-line bruslařů.

Labská stezka

Cyklostezka Ohře

Ohře je asi nejméně známou velkou českou řekou. Teče přitom nejen na severozápadě ČR, ale také v Německu. Pokud se tedy vydáte po cyklostezce Ohře, opět můžete obdivovat krásy dvou zemí. Jedná se přitom o jednodušší cyklotrasu, která měří 110 km a nemá žádné větší převýšení. V České republice vede přes regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko a Ostrovsko, v Německu zase Bavorskem, kde navazuje na Valdštejnovu cyklostezku (Wallenstein-Radweg). Její součástí je přitom na našem území i Terezín, takže fyzickou aktivitu zde můžete propojit s poznáváním historie.

Cyklostezka Thayarunde

Zatímco předešlé cyklotrasy vedly Českou republikou a Německem, cyklostezka Thayarunde vede především Rakouskem. Její celková délka činí 111 km, z toho 50 km vede po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km po málo frekventovaných silnicích. Na své si zde tedy přijdou i milovníci železnic. Naprostá většina této trasy se nachází v Rakousku, v rámci České republiky přitom vede do Slavonic, tedy do malého historického města na jihozápadní Moravě. Po cyklostezce Thayarunde se mohou opět vydat i in-line bruslaři, nicméně není vhodná pro úplně začátečníky.

Tipy na výlety na kole

Baťův kanál

Baťův kanál, kterému se říká rovněž Průplav Otrokovice-Rohatec, je historická vodní cesta vybudována v letech 1934 až 1938. Lemuje ho přitom páteřní cyklostezka, které je dlouhá přes 80 km. Navíc na ni navazují stezky a trasy v okolí, a to včetně Moravských vinařských stezek. Jedná se tedy o první cyklotrasu z našeho výčtu, která se nachází pouze na našem území. Vzhledem k absenci převýšení přitom jde o jednu z nejlepších cyklostezek vhodných pro vícedenní výlet na kole s dětmi. V jejím rámci lze přitom absolvovat i plavbu výletní lodí přizpůsobenou pro cyklisty.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 tipů, kam vyrazit na vícedenní výlety na kole