Menu
JenProCestovatele
USA

Foto Panamericana. Projeďte se s námi po nejdelší silnice na světě

Redakce

Redakce

30. 3. 2018

Nejdelší silnice na světě není překvapivě dálnice, ale takzvaný silniční systém, který prochází 15 státy. Začíná ve Fairbanks, v zátoce Prudhoe na Aljašce a končí na samotném jihu Argentiny ve městě Ushuaia. V každém ze států, jimiž prochází, má svou specifickou podobu, podle místního ekosystému, zvyklostí a klimatických podmínek.

Není tedy překvapením, že nejdelší silnice na světě prochází všemi zónami od tropických džunglí a pouští, přes stepi, tajgy a tundry, pohoří, průsmyky a arktickou krajinu. Panamericana je přerušena pouze na 87 kilometrů v Panamě v provincii Darién, kvůli hustému deštnému pralesu, a propojuje celou silniční síť v Jižní i Severní Americe.

Příběh nejdelší silnice na světě

Poprvé se myšlenka cesty, která by propojila všechny pevninské státy obou Amerik, objevila na První panamerické konferenci už v roce 1889. Tehdy se uvažovalo o stavbě železniční trati. Návrh neuspěl a několik let se o něm vůbec nemluvilo. Podruhé spatřil světlo světa o celých 34 let později, v roce 1923. O dva roky později se začalo s přípravami nejdelší silnice na světě v dějinách lidstva. Jakkoli byly pro celé toto veledílo nezbytné finanční prostředky z USA, nejprve úsek vznikl mezi Mexikem a Buenos Aires. První latinskoamerická dálnice byla dokončena v roce 1950. Nejdelší silnice na světě tedy nevznikala postupně od severu na jih či obráceně, ale zprostředka ke koncům.

Cestou necestou

Panamericana je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejdelší motorová silnice na světě, která měří bezmála 50 tisíc kilometrů. Musíme ale podotknout, že nad tímto rekordem bylo potřeba trochu zamhouřit oko. Nejdelší silnice na světě je totiž v Panamě na 87 kilometrů přerušená. Nedokončený úsek v provincii Darién mezi Panamou a Kolumbií by měl totiž procházet neproniknutelným tropickým pralesem. Našli už se tací, kteří chybějící kus cesty projeli na kole, motorce, terénními vozy nebo šli dokonce i pěšky. Jedná se ovšem o velmi dobrodružnou výpravu. Kromě obvyklých strastí, které s sebou přináší prodírání se džunglí, jako jsou bažiny, tekuté písky nebo hmyz, tu hrozí i útoky ozbrojených lupičů z Kolumbie. Cestovatelé tento úsek nejčastěji překonávají trajektem nebo letadlem.

Vítězslav Dostál byl první Čech, který projel celou Panamericanu na kole. Cesta mu trvala kolem sedmi měsíců a vynechal úsek v Dariénu.

Na dokončení se stále čeká

Dostavění úseku v provincii Darién ale nebrání jen hustý prales. Mnoho aktivistů, domorodců i celých vlád bojuje proti vykácení pralesa z mnoha nejrůznějších důvodů. Mezi ty nejčastější patří ochrana životního prostředí, zachování domorodého způsobu života i zabránění šíření nemocí mezi jednotlivými kontinenty. V současné době se zvažuje ekologicky šetrná varianta, jak nejdelší silnici na světě dokončit. Bylo by totiž možné propojit oba nespojené konce cesty prostřednictvím trajektu z kolumbijského zálivu Urabá do nově vybudovaného přístavu v Panamě. Odtud by se dostavěla přípojka na Panamericanu a dílo by bylo hotové. Realizace této varianta je ale zatím stále spíše hudbou budoucnosti.

Oficiální i neoficiální nejdelší silnice na světě

Panamericana se obvykle dělí na dvě části. Na severní úsek Prudhoe Bay – Yaviza a jižní Turbo – Ushuaia. Severní část cesty začíná v Prudhoe Bay na Aljašce, vede přes Kanadu a Spojené státy. USA považuje všechny své mezistátní silnice za součást panamerické dálnice a nikdy nebylo určeno, kudy vede jeden hlavní oficiální směr Panamericany. Oficiální část tedy začíná na hranicích USA a Mexika. Nejdelší silnice na světě dále pokračuje po západním pobřeží přes Guatemalu, Salvador, Honduras, Nikaraguu, Kostariku a Panamu. Zde je přerušena již zmiňovaným pralesem.

Úsek Turbo – Ushuaia navazuje v kolumbijském městě Turbo a pokračuje nadále po západním pobřeží Jižní Ameriky přes Ekvádor, Peru, Chile a končí v Argentině. V Buenos Aires se Panamericana rozdvojuje. Jedna část míří do Uruguaye a Brazílie a druhá, hlavní směr nejdelší silnice na světě, vede na nejjižnější bod cesty v Ohňové zemi.

Jedna cesta – mnoho tváří

Panamericana prochází dvěma kontinenty a tak není překvapivé, že nemá jednotnou podobu. V některých částech jde o pohodlnou dálnici. Jinde o silnici, která nemusí být průjezdná například v období dešťů nebo monzunů. Vzhledem k neustále se měnící politické situaci, není cesta po nejdelší silnici na světě vždy bezpečná, zvláště v některých státech Jižní Ameriky. Pro některé země je Panamericana nedílnou a neoddělitelnou součástí jejich silničního systému, jiné na ní tolik nezávisejí.

Transkontinentální bludiště

Americký novinář John Silverstein prohlásil, že silniční síť Panamericany a její systém jsou tak obrovské a neuchopitelné, že jde více o samotnou myšlenku americké vzájemnosti a sounáležitosti (panamerikanismus), než o pouhý prostředek, jak se dostat z jednoho bodu do druhého. Na jeho slovech něco je. Nejdelší silnice má celou škálu důležitých odboček, které v Jižní Americe propojují Venezuelu, Paraguay, Uruguay, Brazílii a Bolívii. Na severu je to zase turisticky známá Aljašská dálnice a dálnice, která vede po velké části kanadského a amerického západního pobřeží. Oba kontinenty pak spojuje Interamericana mezi USA a Panamským průplavem, po které jezdí turisté ze Spojených států do Mexika.

Nejdelší silnice na světě:

  1. Panamericana – Severní a Jižní Amerika: 48 000 km
  2. Dálnice 1 – Austrálie: 14 500 km
  3. Transibiřská dálnice – Rusko: 11 000 km
  4. Transkanadská dálnice – Kanada: 7 821 km
  5. Zlatý čtyřúhelník – Indie: 5 846 km

Nejdelší silnice na světě v tunelu

Ačkoli Panamericana prochází mnoha tunely, prvenství v tomto ohledu nezískala. Nejdelší silniční tunel světa se nachází v západním Norsku, zhruba 200 kilometrů od Osla. Lærdalský tunel měří 24, 5 kilometru a byl otevřen ke konci roku 2000. Inženýři, kteří tunel navrhovali, spojili své síly s odborníky na psychologii a lidské vnímání. Díky tomu je tunel konstruován tak, aby minimalizoval únavu a stresovou zátěž při jednotvárné cestě tunelem. Jeho tubus je tak rozdělen na tři části takzvanými tunelovými kapsami, kterou jsou přesvětlené a vytvářejí iluzi přirozeného světla.

Nejdelší silniční tunely světa

  1. Lærdal – Norsko: 24, 5 km
  2. Yamate – Japonsko: 18, 2 km (nejdelší silniční tunel ve městě – Tokyo)
  3. Zhongnanshan – Čína: 18 km
  4. Jinpingshan – Čína: 17, 5 km
  5. Gotthard – Švýcarsko: 16, 9 km (nejdelší silniční tunel světa 1980 – 2000)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Foto Panamericana. Projeďte se s námi po nejdelší silnice na světě