Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Halda Ema v Ostravě má sto let. Proč se jí říká “ostravská sopka”?

Ostrava má svou sopku. Není to však sopka ledajaká a už vůbec ne opravdická. Jedná se o doutnající haldu, kterou tvoří miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů. Tato halda je nejvyšším vrcholem severomoravského hornického města Ostravy – měří 315 metrů nad mořem. Kudy se na haldu vydat, proč se Emě říká sopka a čím je ještě zajímavá?

Ostravská “sopka” stále doutná

Ostravská rarita – Halda Ema se nachází v oblasti Slezské Ostravy na pravém břehu řeky Ostravice. Jedná se o dosud doutnající nános vytěžené hlušiny z ostravského dolu Trojice za dlouhé období, jehož počátek se datuje ještě před rok 1920, tedy se jedná o období přesně před 100 lety. Rozloha navršené haldy činí 82 hektarů, její objem pak přes 28 mil. m³. Halda bývá lidově označována jako “sopka”, a to především proto, že stále uvnitř hoří a vypouští do ovzduší plyny, zejména oxid siřičitý. Uvnitř haldy dosahuje teplota i 1 500 °C. Díky tomuto procesu se v jejím nitru vytvářejí nádherné nerosty – porcelanity a jaspisy.

Halda se sama od sebe vznítila v 60. letech 20. století – a hoří dodnes. Na haldě pak rostou i takové rostliny, které mají rády teplé klima a vyskytují se ve stepních oblastech, protože halda je uvnitř celá žhavá. Na severu haldy je les, jižní strana je úplně holá. Zajímavostí je, že zde celoročně roste zelená tráva. Sníh tady opravdu nemá šanci. Halda měla být původně zničena, ale dobře že na to nedošlo. Dnes se totiž těší velkému zájmu a je památkově chráněna.

Ostrava, ocelové město s bohatou hornickou minulostí. Musíte ho vidět

Ema – druhý nejvyšší vrchol Ostravy

Ema je druhým nejvyšším místem Ostravy. Dříve byla vyšší, dosahovala až 327 metrů nad mořem, ale díky procesu hoření se snížila. Prvním nejvyšším ostravským vrcholem je vrchol vodárenské věže v Krásném Poli, jenž má 334 m. n. m., a po něm právě následuje halda Ema, která je hojně navštěvována turisty.

Výlet na haldu Emu pro celou rodinu – i s kočárkem

Halda Ema v Ostravě

Prohořelá halda Ema se celoročně těší vysoké návštěvnosti místních Ostravanů, ale i turistů, kteří za touto raritou přicházejí zdaleka. Vrchol haldy je také vyhledáván pro nádherný výhled na celé široké okolí a okolní vrcholy Beskyd.

K haldě lze dojít směrem z výstaviště Černá louka za divadlem, nebo od Sýkorova mostu přes řeku Ostravici. Tudy totiž vede turistická stezka Klubu českých turistů, která pomocí 12 informačních panelů přibližuje historii města i jeho hornické dějiny. Stezka pojmenovaná po zakladateli české turistiky Adolfu Podroužkovi vede dále kolem Slezskoostravského hradu a stoupá ulicemi Slezské Ostravy. Nejkratší cesta na haldu vede z Michálkovic od zoo přes ulici Miloše Svobody.

I když je stoupání na haldu poněkud strmé, šikovní rodiče a terénní kočárek udělají své. Dostat se na Emu s kočárkem tedy není vyloučeno, ale vrchol pro kočárky není dobře přístupný. Pokud chcete být více za sportovce a nebojíte se náročných lesních terénů, vezměte si dítě raději do nosítka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Halda Ema v Ostravě má sto let. Proč se jí říká “ostravská sopka”?