Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak cestovat nalehko. Balení a cestovatelské vychytávky

Cestování s minimem věcí vám umožní nejen pohodlně se vejít do všech dopravních prostředků, ale také ušetříte nervy při balení a svoje záda. Jak cestovat nalehko?

Zabalit si na první cestu do zahraničí, ať už je to Erasmus nebo delší pracovní cesta, je peklo. Tohle ano, tohle ne, ale vlastně co kdyby náhodu…ovládněte umění rychlého balení a zjistěte, že cestovat nalehko není žádné omezování se.

Jak cestovat nalehko

Na Erasmus si s sebou ještě můžete vzít celou skříň – je přece třeba ukázat Italkám, Španělkám a Norkám, že i my z bývalého východního bloku máme módní vkus – ale při horském treku už to nebude ideální možnost.

Jak tedy zabalit chytře?

Jak cestovat nalehko – a přesto vzít vše potřebné

Zaměřte se jak na váhovou úsporu zredukováním obsahu zavazadla, tak na chytré využití celého jeho prostoru.

Chytré oblečení

Pro cestování volte raději syntetické materiály než bavlnu. Umělá vlákna se nemačkají a po vyprání schnou daleko rychleji. Navíc jsou lehčí a zabírají méně prostoru. Vychytávkou pro opravdu lehké cestování je oblečení z merino vlny, které netvoří zápach i po několika dnech intenzivního používání a je lehoučké.

Balte úsporně

Každá skulinka se počítá! Pokud balíte do batohu, nejdřív sbalte objemnější a tvrdší věci a až potom ucpěte mezery měkkými drobnostmi. Ponožky a spodní prádlo dejte do plastových sáčků a vsuňte je do bot, tím také ušetříte místo. Při balení do kufru se nenechte zmást zdánlivě nekonečným prostorem: váha narůstá, i když kufr vypadá stále poloprázdný (a tahat se s ním budete muset vy).

Jak správně vybrat krosnu. Zvolte dobře velikost, tip i materiál

Jak balit trička a kalhoty

do kufru: Tričko nejdřív složte podélně obě strany trička na sebe, rukávy umístěte do jedné roviny. Vznikne dlouhý obdélník. Ten složte na poloviční délku, potom ještě napůl a pokud je potřeba, ještě jednou: měl by vzniknout úhledný balíček, který ideálně sám stojí. Takto zredukujte všechna trička, šaty nebo košile a postavte je do kufru hezky do řádku vedle sebe – tak rychle uvidíte všechny kusy oblečení a nemusíte se v kufru přehrabávat a rovnat zpět. U kalhot přeložte nejdřív jednu nohavici přes druhou, potom podélně napůl, a potom postupujte jako u triček.

do krosny či batohu: pokud máte krosnu, která se dá celá otevřít pomocí podélného zipu a odklopit tak, že je vidět celý obsah, zabalte stejně jako do kufru. Pokud ne, balte do ruliček: trička nejdřív složte podélně do obdélníku a potom rolujte. Ruličky můžete zafixovat gumičkami, tak se vyhnete tvorbě vzduchových mezer a zamotání kusů oblečení do sebe. Bude to i přehlednější. Kalhoty a další těžší oblečení dejte složené dospod.

Jak cestovat nalehko – u balení přemýšlejte

  • o destinaci a počasí

Do Thajska v létě nepotřebujete džíny, pokud si nechcete mezi stehny pěstovat vzácné živočichy. Dlouhé kalhoty volte raději plátěné nebo rovnou ty hezky české, u kterých se dají odepnout nohavice. Naopak do Patagonie se šortkami nechoďte, raději si vezměte vrstvy oblečení, které můžete jednoduše doplnit či odkládat (termo tričko, tričko z umělých vláken, vesta, funkční mikina, bunda proti větru a dešti, péřová bunda – například lehké pánské a dámské bundy Salewa).

  • o vyspělosti světa

Téměř všude na zeměkouli dnes seženete zubní pastu, šampon, mýdlo, prací prášek, kondicionér, opalovací krém. S hygienickými potřebami si zbytečně nezatěžujte hlavu ani zavazadlo. Koupíte na místě!

Co se týká množství oblečení: pokud jedete na delší dobu, využijte místních prádelen nebo starého dobrého mýdla a vody.

Jak prát na cestách – udělej si sám

V situaci, kdy není poblíž prádelna, kam můžete odevzdat všechny svoje věci a dostat je zpět voňavé a suché, a nemáte na ubytování tekoucí vodu, zvolte sáčkový způsob:

Vezměte si s sebou pár větších voděodolných sáčků (tzv. aloksak) a nakupte balenou vodu (natočte v místě, kde je). Sáček naplňte vodou z lahve a vložte mýdlo (tekutý prací prášek, šampon), přidejte kus oblečení, který chcete navonět či očistit, uzařete a třeste, dokud voda není úplně špinavá. Opláchněte zbytkem vody a pověste na vzdušné místo.

Pokud máte k dispozici tekoucí vodu, je vše jednodušší: naplňte dřez, umyvadlo či sprchový kout oblečením, použijte místní zakoupený prací prášek nebo svůj univerzální prací gel a dejte se do práce: po pár minutách máčení obvykle stačí trochu rukama promasírovat oblasti, které jsou nejvíce náchylné na zápach potu, opláchnout a vaše výbava je jako nová.

  • o krádežích

Když si s sebou vezmete hezky naditou ledvinku, je každému jasné, že si v ní nesete peněženku a mobil. Raději zvolte neviditelnou kapsičku na peníze a karty, kterou schováte pod oblečením u pasu, v podprsence či pod rukávem. Vše ostatní dejte do kapes, pouliční zloděje tak donutíte přemýšlet o jednodušším cíli, jako je jen tak na rameno pověšená dámská kabelka nebo přávě ona zmiňovaná ledvinka, která se přeřízne raz dva.

Potulovat se po neznámém městě s knižním průvodcem a papírovou mapou také není nejlepší nápad: skoro vše potřebné na cesty si dnes sbalíte do chytrého telefonu: mapy, průvodce, převody měn i deník.

Čtěte také: Chytré aplikace na cestování. Vybrali jsme 14 nejlepších 

  • o lehkosti jako celku

Je super využít dovolenou k odpočinku a dočtení knih, na které doma nemáte čas. Jenže v každém hostelu je skvělých knih spousta, a vy budete chtít místo té svojí přečíst ty zajímavé, které zde nechali ostatní cestovatelé. Možná vám i někdo super knihu daruje! Jinak samozřejmě pokud se chcete na cestách seznámit, zahleděním do knížky své šance poněkud redukujete.

Jak cestovat nalehko – vybavení a potřeby

Nejdůležitější potřebou pro cestování s minimem věcí je změna myšlení. Před balením vyložte všechno, co si plánujete vzít s sebou, na podlahu nebo na postel a jednu věc po druhé berte do rukou s otázkou: na co tohle budu potřebovat? Když bude odpověď nejasná a bude začínat kdyby… tak to rovnou nechte doma. Tato metoda samozřejmě neplatí pro potřeby první pomoci a léky. Kdybych měl průjem, zabalím si tohle Imodium je dobrá úvaha.

Čtěte také: S jakým jídlem vás palubu letadla a co raději nechat doma?

Jak cestovat nalehko – vsaďte na univerzální oblečení

Sbalte si s sebou oblečení univerzálních barev, které se k sobě vzájemně hodí. Oblečení rozložte doma na postel: rychlým pohledem uvidíte, co barevně nebo svým vzorem vyčnívá: u tohoto kusu hrozí, že ho použijete jen jednou a každý si hned všimne, když ho máte na sobě podruhé (myslete i na fotky). Daleko lepší je vzít si univerzální kusy oblečení, které vypadají podobně a dají se kombinovat, tak můžete každý den mít jiný outfit i s jedním tričkem, bez zatížení zavazadla.

Cestování nalehko – vybavení, co se hodí

Na závěr přidáváme tipy na cestovatelské vychytávky, které mají vícero využití a zaberou jen jedno (miniaturní) místo v kufru nebo batohu. Jak cestovat nalehko?

Sarong

Původně ženská pomůcka, ale hodí se pro všechny: jedná se o maxi šátek, který využijete na převlékání na pláži, zahalení vlasů nebo nohou v muslimských zemích, jako piknikovou deku nebo stolní ubrus, lehké šaty přes plavky, a podobně

Ručník osuška z mikrovlákna

Froté ručník je jedna z vůbec nejhorších věcí, které si s sebou můžete vzít: je těžký, zabírá spoustu prostoru a pomalu schne, v hotelech je mají, v hostelech také i když za drobný příplatek. Jak cestovat nalehko i s vlastním ručníkem? V Decathlonu koupíte outdoor osušku z mikrovlákna ve všech možných velikostech a barvách (nejlepší je co nejtmavší, ať se nezašpiní od písku či trávy), která schne super rychle a je třikrát lehčí než ručník.

Plastové sáčky a gumičky

Pokud váš batoh nemá ochrannou pláštěnku proti dešti, pevný a uzavíratelný plastový pytel na odpadky se hodí i tady. Do menších sáčků můžete dát jednotlivé druhy oblečení (trička, spodní prádlo, sportovní oblečení). Pomůžou s organizací a rychle je najdete uvnitř zavazadla. Gumičky pomůžou udržet oblečení složené do miniaturních balení a zabrání rozpínání materiálů – šetříte místo.

Daypack (sportovní pytel na záda)

Pro jednodenní výlety se hodí malý batůžek. Pokud na něj nemáte místo nebo chcete ušetřit pár stovek gramů v krosně, zvolte sportovní pytel, ten se šňůrkami místo popruhů. Neváží skoro nic a místo taky nezabere. Využijete ho také v letadle: přendejte do něj věci, které budete při letu potřebovat, jako hygienu, špunty do uší apod. a přivažte ho na sedadlo před vámi: tak budete mít vše po ruce.

Čtěte také: Jak se sbalit na Erasmus nebo dlouhou dovolenou

Padáková šňůra

Paracord neboli padákovka se hodí pro každou situaci. Při stanování nebo konec konců i v hotelovém pokoji na ni rozvěsíte mokré oblečení, přivážete za ni boty nebo oblečení na batoh, přivážete batoh na střechu autobusu anebo střechu zpátky na autobus, jak píše blogger a cestovatel Loren Bell.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak cestovat nalehko. Balení a cestovatelské vychytávky