Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Kam se vydat v Karlovarském kraji? Ochutnejte kousek lázeňské historie

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 3. 2019

Karlovarský kraj je nejzápadnější částí naší země na hranici s Německem. Patří k nejmenším českým krajům, ale rozhodně ne nabídkou památek, přírodních krás i zážitků. I proto sem každoročně zavítají stovky turistů. Jaká místa byste neměli určitě minout?

Nejvíc proslulý je tento kraj lázeňstvím. Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a další zná snad každý. Kraj je bohatý na léčivé prameny i minerální vody. Karlovy Vary jsou navíc i slavné díky Mezinárodnímu filmovému festivalu, ale i výrobou bylinného likéru Becherovka a sklářstvím společnosti Moser. V kraji najdete mnoho krásných zámků a hradů i rozhledny s úžasným výhledem. Rozhodně je z čeho vybírat.

Hrad Loket

Středověký hrad Loket dříve mnoho lidí nazývalo „klíčem ku Království českému“. Říkalo se totiž, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Karel IV. zařadil tento hrad mezi místa, která nesmí být nikdy zcizena české koruně. Za hradby hradu se nedostali ani velcí válečníci. Jeho 26 metrů dlouhá věž láká svým výhledem do dálky. Můžete si prohlédnout náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historické měšťanské domy i zbytky hradeb.

V hradu Loket je stálá expozice útrpného práva neboli tortury. To byl způsob, jak z někoho vymoci doznání a měl několik stupňů. Nejdříve se zastrašovalo. To nejhorší, co mohlo obžalovaného potkat, bylo mučení mučícími nástroji. Kdo chce něco milejšího a jemnějšího, měl by navštívit výstavu porcelánu z produkce okolních továren (některé už dnes ani neexistují). Tato expozice se nachází v přízemí Hejtmanského domu. Uvidíte stará škrtátka, stojánky na párátka ve tvaru postaviček, porcelánové panenky a mnoho dalšího. Rekonstrukcí prošla rotunda a část křídla Dolní bašty.

Klínovec

V severozápadních Čechách se nachází Klínovec, nejvyšší hora Krušných hor a nejvyšší bod Karlovarského a Ústeckého kraje. Na jeho vrcholu se nachází nyní zavřený hotel a rozhledna vysoká 24 metrů (nově opravená a v provozu) a telekomunikační věž. Rozhledna i hotel se řadí k nejstarším a nejvýše položeným budovám v Krušných horách. Z Jáchymova vede k vrcholu lanovka.  Klínovec je oblíbený i u lyžařů. Zejména pak severní svahy.

Tipy, co navštívit v Pardubickém kraji?

Rozhledna Diana

Na Výšině přátelství nad Grandhotelem Pupp se nachází rozhledna z roku 1914. Dojdete k ní pohodlně pěšky po lesních stezkách, ale můžete i dojet lanovkou z Grandhotelu. Na ochoz rozhledny se dá vyjet výtahem nebo jít po schodech. Má výšku 25 metrů. Při dobré viditelnosti můžete prý vidět až na vzdálenost 70 km. K rozhledně náleží i příjemná restaurace a místní „minizoo“ s poníky, kamerunskými kozami a pávy.

Okolí Diany láká k procházkám. Upravené lesní stezky, odpočívadla v podobě altánku a krásná příroda láká za pěkného počasí nejednoho turistu.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Jeden z nejzachovalejších českých hradů se pyšní unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura. Svou hodnotou i stářím se blíží českým korunovačním klenotům. Jeho vlastníkem byl rod Beaufort-Spontin. Tento rod za války spolupracoval s německými okupanty a po jejím skončení schovali relikviář nejspíš do zásypu hradní kaple s tím, že si pro něj brzy přijdou. K tomu nedošlo a vzácnost tam ležela 40 let. Vzácnost vypátrali až v listopadu 1985 kriminalisté s detektorem kovů. Relikviář vyniká detaily a je vypracován do všech podrobností.

Majestátní hrad Bečov se tyčí na vysoké skále uprostřed hlubokého údolí nad řekou Teplou. Řadí se mezi nejzachovalejší české hrady. Navštívit můžete hned několik stálých okruhů. Prvním je Relikviář sv. Maura, druhým jsou Zámecké interiéry, třetí Relikviář pro každého si užijí hlavně děti na prvním stupni základní školy a čtvrtý okruh Procházka minulostí se hodí pro děti předškolního a mladšího školního věku.

Nejlepší místa na letní dovolenou na horách v ČR a okolí

Zámek Chýše

Obec Chýše vlastní jednu velkou vzácnost. Je jím krásný a nově zrekonstruovaný zámek. Jeho prohlídková trasa sestává ze tří částí – zámecké interiéry, zámecké sklepení a expozice Karla Čapka. Do prohlídkové trasy patří umělecky a architektonicky nejvzácnější interiéry i se sálem s nástropní malbou Petra Brandla. Ve zrekonstruovaných sálech uvidíte převážně barokní zařízení. Nejstarší část zámku je zámecké sklepení v jihozápadním křídle zámku. V roce 1917 působil v Chýších jako učitel Karel Čapek a dodnes sem láká jeho osoba mnoho turistů.

Hrad Hauenštejn

Na konci 20. století byl hrad a zámek Horní Hrad nebo také Hauenštejn ruinou, kterou čekala demolice. Nyní zde už nějakou dobu vzniká nadregionální kulturní centrum, kde mohou lidé trávit svůj volný čas. Postarala se o to Obecně prospěšná společnost Horní Hrad s přispěním veřejnosti. Horní Hrad je středověkou stavbou, která se nachází nedaleko Stráže nad Ohří. V 19. století byl upravený podle anglické novogotiky.

V současné době si můžete prohlédnout celý areál hradu s tištěným průvodcem, podívat se do gotického sklepení, rytířského sálu, kde se nachází původní dřevěný vyřezávaný strop, vystoupat na hradní věž, obdivovat zámeckou kapli i arboretum. Nachází se zde výstava dřevěných plastik v hradní galerii a výstava „Album vedut Království českého“ od Augusta Hauna.

V Horním Hradu se nachází arboretum a botanická zahrada, kde je k vidění celá řada rostlin, jedinečné místní endemity i mnoho unikátních druhů. Mimořádná je dozajista sbírka více než 40 druhů javorů.

Dlouhé stráně. Vydejte se na nejnavštěvovanější elektrárnu u nás

Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart spadá do klasicistického období a pojí se s rodem Metternichů. Nachází se v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Kolem zámku je rozlehlý anglický park s různými malými stavbami.

Zámek projektoval architekt P. Nobile, který přitom musel brát ohledy na celou řadu náročných požadavku rakouského politika a kancléře K.V. Metternicha.

Prohlídka zahrnuje interiéry s empírovým nábytkem a dobovými portréty, zámeckou zbrojnicí i věhlasný Metternichův kabinet kuriozit. Ten obsahuje 4000 exponátů z celého světa i např. egyptologické oddělení. V roce 1828 daroval všechny vystavené předměty Metternichovi egyptský místokrál Muhmad Ali. V zámku se také nachází velmi vzácná literatura. Například popis Egypta o 24 dílech – jeden ze dvou exemplářů u nás a jediný kompletní.

Zámek obklopuje park o rozloze 100 ha. Patří k největším v Čechách. Obsahuje několik rybníků, novogotickou kapli, vyhlídkový altán, řadu plastik, pomníků a cizokrajných dřevin.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou skutečným architektonickým skvostem. Toto město bylo postavené podle přesného plánu na konci 18. století v nehostinném údolí Slavkovského lesa. O vznik lázní se zasloužil premonstrátský klášter v Teplé.

Návštěvníci si zamilovali typické lázeňské domy, hotely, kolonády, muzea, sochy, parky a upravené vycházkové trasy. Centrem lázní je novobarokně secesní litinová kolonáda z roku 1889. Tato hlavní lázeňská promenáda uchvátí svou dekorativní výzdobou, několika prameny, a především zpívající fontánou, která se nachází před ní.

Mariánské Lázně si oblíbil J. W. Goethe, který zde byl celkem třikrát a potkal zde i svou velkou lásku Ulriku von Levetzow. Díky jeho návštěvám se k lázním obrátila pozornost celé Evropy. Na domě U zlatého hroznu má Goethe dodnes pamětní desku, která připomíná jeho pobyt v létě 1823.

Kdo si chce odpočinout, měl by určitě navštívit Římské lázně z roku 1896. Zde si užijete historickou atmosféru i novodobé wellness. Při procházkách můžete navštívit Park Boheminium s malými modely významných staveb z celé ČR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam se vydat v Karlovarském kraji? Ochutnejte kousek lázeňské historie