Menu
JenProCestovatele
Polsko

Krakov je nejhezčí město Polska. Vychutnejte si noční život, nakupování i památky

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 6. 2018

Krakov je jasnou hvězdou mezi víkendovými destinacemi. Kulturní město jižního Polska má dobře zachovalé středověké centrum s dlážděnými ulicemi lemovanými krásnými domy. V novějších částech se nachází množství barů, kaváren i restaurací. Zde máte hned několik důvodů, proč je návštěva Krakova skvělým tipem na výlet.

Krakov je centrem Malopolského vojvodství a druhým největším městem Polska. Z Česka není město daleko. Na silnici z Prahy do Krakova strávíte asi pět až šest hodin. Z Ostravy jste tam dokonce za dvě hodiny. V Polsku platí Polský zlotý a ceny nejsou příliš odlišné od těch našich. Něco vás stojí méně a něco zase více.

1. Výhled z věže kostela, fascinující náměstí i muzeum

Nenechte si ujít návštěvu věže Mariánského kostela. Vyjděte všech 239 schodů k horní části zvonice, odkud máte nádherný výhled na Krakov. Zajímavý je i samotný kostel. Má dvě věže a z té vyšší zní každou hodinu hudba. Kostel pochází z roku 1223. Pyšní se bohatou vnitřní výzdobou, barvami i tvary. Pokračujte kolem krásného náměstí Rynek Glówny – jednoho z největší evropských středověkých čtverců o rozměrech 200 x 200 metrů. Náměstí bývá přeplněné turisty i obyvateli města, ale přesto se na něj alespoň jednou vydejte. Uprostřed náměstí stojí Cloth Hall (Sukiennice), renesanční skvost z roku 1555. V 19. století byla rozšířena o novogotické arkády po obou delších stranách budovy. V přízemí se nachází dvě řady krámků a v patře je pro turisty připravena expozice obrazů polských malířů.

Polsko: 10 míst, která byste zde neměli vynechat

2. Procházka ve starém městě

Milovníci putování po starých městech budou v Krakově nadšeni. Nebojte se projít se po malých ulicích, objevovat boční uličky, aleje i vstoupit na nádvoří. Ve městě stojí mnoho klášterů a kostelů. Na severu se nachází městská zeď se zachovalou malou pevností v přední části. Kolem starého města se nachází svěží park, kam lidé také rádi chodí na příjemnou procházku.

3. Krakov – jídlo a pití

Krakov je fantastické město. Na každém rohu jsou kavárny a mnohé neuvěřitelně okouzlující. Ve starém městě je velmi oblíbená Nowa Provincja se svými starými školními lavicemi na ulici. Camelot má větší venkovní posezení v klidné ulici. Takřka v každé kavárně ve městě si  můžete dát fantastickou hustou a krémovou horkou čokoládu.

Máte větší hlad a potřebujete spíše restauraci? Polská kuchyně jistě vaše představy o dobrém jídle naplní. Ochutnejte ravioli plněné bramborem, houbami a masem či pirohy. Na tradiční polskou kuchyni se zaměřuje například restaurace Jarema v centru města. Až budete v Krakově, určitě ochutnejte vyhlášenou polskou zapiekanku v Placu Wolnica. Jedná se o zapečenou bagetu se zeleninou, salámem, šunkou či klobásou a různými druhy omáček.

Ceny za jídlo a pití jsou srovnatelné s našimi, ale tak jako všude i zde záleží na tom, kam se vydáte. V Polsku byste měli ochutnat i místní pivo, které má trochu odlišnou chuť i menší pěnu, ale rozhodně není špatné.

Kam za nákupy do Polska? Nakoupíte levné potraviny, oblečení i nábytek

4. Královský hrad

Obrovský Královský hrad nacházející se na nízkém návrší Wawel nad řekou Vislou je dominantou města a lákadlem pro turisty. V minulosti byli všichni polští králové a s nimi i i další velikáni polského národa pohřbeni právě tady. Nachází se zde například i srdce papeže Jana Pavla II. nebo prezident Lech Kaczyňski, který zemřel při tragickém pádu letadla v roce 2010. Návštěva krypty se všemi magickými sarkofágy je velmi zajímavá. V královské katedrále je zavěšen král polských zvonů – zvon Zikmund, který byl odlitý v roce 1520 v norimberské dílně mistra Hanse Behema. Zvon váží 11 tun a podle pověsti, kdo pohladí jeho srdce, splní se mu přání. Zvon se rozezní jen při zvláštních příležitostech a za jeho temně sametový tón prý mohou stříbrné struny královského loutnisty, které náhodně spadly do roztaveného bronzu. K rozhoupání a udržení správného pohybu zvonu je zapotřebí dvanácti zvoníků – ano, stále se zvoní ručně. Zimnund není jediným zvonem. Pod ním se nachází ještě další čtyři menší a zvony jsou umístěné i v sousedních věžích.

5. Schindlerova továrna

Původní továrna Oskara Schindlera, která je známá z oscarového snímku Schindlerův seznam z roku 1993 ukazuje historii Krakova během německé okupace v letech 1939 – 1945. Toto moderní multimediální muzeum patří k největším atrakcím v Krakově a denně projde vstupními dveřmi na tisíc návštěvníků. V této továrně ukryl německý důstojník Oskar Schindler stovky Židů, kteří by jinak takřka jistě zemřeli. Pokud chcete továrnu vidět, musíte dorazit ještě před otevírací dobou nebo těsně po ní. Jakmile dorazíte po poledni, nejspíš se na vás už nedostane.

Kam o prodloužených víkendech. 5 tipů na gastrovýlety po Evropě

6. Noční život v Kazimierzu

Stará židovská oblast Kazimierz je jedním z center nočního života v Krakově. Jsou zde kavárny s krásným venkovním posezením, které se večer mění v divoké bary. Ve čtvrti se nachází i několik židovských synagog či kopec Krakusa nedaleko přírodní rezervace Bonarka, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor Plazsów. Nejstarší středověká Stará synagoga byla zničena během druhé světové války, ale později došlo k jejímu obnovení. Dnes jsou v ní umístěny sbírky Historického muzea města Krakova. Jediná činná synagoga Remuh sousedí se starým židovským hřbitovem, který patří k nejstarším v Evropě. První a nejstarší židovský hřbitov se nacházel za městskými hradbami na severovýchodní straně města. Vedle již neexistujícího rybníku.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Krakov je nejhezčí město Polska. Vychutnejte si noční život, nakupování i památky