Menu
JenProCestovatele
Norsko

Lyžování v Norsku: ochutnejte parádní sjezdovky a věřte, že už nebudete chtít jinam

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 3. 2019

Norsko asi není první zemí, která vás napadne v souvislosti s lyžováním. Rozhodně by však každý lyžař měl alespoň jednou za život norské sjezdovky okusit. Je to totiž Mekka lyžařů a asi nenajdete Nora, který doma nemá lyže. V této severské zemi se staly v podstatě povinnou výbavou, skvělou zábavou a oblíbeným sportem. Na jaké sjezdovky můžete vyrazit?

Na norských sjezdovkách si na své přijdou úplní začátečníci i otřelí lyžaři. V současné době zde funguje pestré množství zimních středisek s mnoha upravenými sjezdovkami a vleky. Lyže se používaly ve Skandinávii už od 18. století hlavně pro vojenské účely, ale i v běžném životě. Norové jsou první národ, který uspořádal lyžařské závody a známá je i výprava norského cestovatele Fridtjofa Nansena na lyžích do Grónska roku 1888. Nějaké zmínky o lyžích ale byly objeveny na starých skalních malbách a vědci odhadují, že Norové je používali již v době před 4000 lety. Ty nejstarší zachovalé (2300 let) byly nalezeny v kraji Finnmark

O oblíbenosti tohoto sportu svědčí i to, že v roce 1924 na prvních zimních olympijských hrách v Chamonix získali Norové 17 medailí z 16 disciplín. V roce 1870 pozvedli obyvatelé Telemarku lyžařský sport. Jako na mistra lyžařského umění se dodnes pohlíží na Sondre Norheima, který používal vázání a díky tomu mohl bezpečně skákat. Jen málo lidí ví, že slovo slalom má norský původ (slabika sla znamená svah, kopec a lam znamená stopa z tohoto svahu).

Lyžařská střediska v Norsku

Norský počet zimních lyžařských středisek se neustále zvyšuje a také jejich oblíbenost a návštěvnost. Kdo si chce dobře zalyžovat a poznat nádhernou zemi, měl by Norsko volit mezi prvními.

Beitostolen

Malá norská vesnička, lyžařské středisko Beitostolen, se nachází ve výšce 900 m.n.m. na úpatí Jotunheimenu, což je nejvyšší norské pohoří. Rodinný areál nabízí fascinující výhled. Od střediska je pět kilometrů vzdálen areál Raudalen, který se hodí pro náročnější lyžaře. Středisko Beitostolen se hodí hlavně pro rodiny s dětmi. Naleznete zde dva lyžařské areály, sedačkovou lanovku, sáňkařské dráhy, běžecké trasy i mírně široké svahy. Samozřejmostí je soukromý ubytovací resort, restaurace připomínající westernovou osadu i lyžařská škola.

Lillehammer Hafjell

Olympijské středisko se nachází asi 15 kilometrů na sever od Lilehammeru. Je ideální pro rodiny s dětmi a lyžaře, kteří nepotřebují náročné sjezdovky. Terény mají velmi slušné převýšení a tratě alpskou podobu. Nejdelší sjezdovka měří 8 kilometrů. Vykácený obrys muže, který třímá olympijskou pochodeň připomíná olympijské klání z roku 1994.

Lyžování v Itálii na Sella Ronda – klenot lyžování s proslulým okruhem areálů a propojenými sjezdovkami

Gaustablikk

Na úpatí nejvyšší hory jižního Norska Gaustatoppenu se nachází středisko Gaustablikk. Má 33 sjezdovek o celkové délce 32 km. Na ně vás vyvezou dvě expresní čtyřsedačky a 10 vleků. Středisko s mírným terénem se hodí hlavně pro rodiny s dětmi a začátečníky. Čtvrtina sjezdovek je ale pro středně pokročilé a najdou se tu i nějaké pro experty, takže ani lyžařští fajnšmekři nemusí smutnit.

Kvitfjell

Středisko Kvitfjell bylo vybudováno v rámci příprav na zimní olympijské hry v Lillehameeru 1994. Jely se zde rychlostní disciplíny. Leží asi 300 kilometrů od Osla. Bývá otevřeno od listopadu až do konce dubna. Často zde dochází k přírůstkům čerstvého sněhu. Při jeho nedostatku může být celý resort pokryt umělým sněhem. Kvitfjell nabízí 31 km sjezdovek, jednoduché i náročné svahy, sedačkové lanovky a vleky a nechybí ani snowpark. Najde se zde i spousta příležitostí pro běžkaře.

Geilo

Město na úpatí největší světové náhorní plošiny Hardangervidda s rozsáhlým terénem sjezdovek na dvou protilehlých hřebenech. Má to být nejlepší místo pro snowkiting an světě. Experti zde dosahují rychlosti až 140 km/h. V Geilu má své sídlo nejlepší norská střední škola lyžování. Jejím absolventem je i Ole Einar Björndalen.

Hemsedal

Ubytovací středisko přímo na sjezdovkách s terénním charakterem je nejvíce podobné alpským střediskům (mohutně skalnaté). Přímo z apartmánového resortu k vrcholům Tindenu vyráží sedačkové lanovky. Najdete zde různě obtížné tratě. Lyžuje se od začátku listopadu do začátku května.

Na co nezapomenout před odjezdem na hory. Máme pro vás seznam nezbytných věcí

Birkebeinerrennet a Holmenkollen skifestival

Norská zimní sezóna je dlouhá, a i když Norové lyžování milují, na její závěr se těší. Konají se totiž tradiční vrcholy běžecké sezóny – Birkebeinerrennet a Holmenkollen skifestival. Jsou to slavné závody, které sleduje snad každý občan včetně královské rodiny.

Běh Birkebeiner vznikl v roce 1932. Měl připomínat putování bojovníků Torsteina, Skeyly a Skjervalda Skrukky, kteří v roce 1206 zachránili budoucího krále Birkebeinerů (tehdy dvouletého chlapce) Hakona Hakonssona. Z tohoto důvodu se vydá každý rok asi 6000 běžců na lyžích na 55 km dlouhou trať z Reny do Lillehammeru. Na této trati drží rekord Češi. Nejrychlejším byl Stanislav Řezáč, který v roce 2008 uběhl trať za 2 hodiny a 24 minut.

Od roku 1892 se běhá Holmenkollen skifestival. Až na několik výjimek se jezdí každý rok v březnů a bývá i vrcholem běžeckého sezóny závodů světového pohárku FIS.

Norsko je úžasnou zemí pro každého návštěvníka, tedy i pro lyžaře. Každý, kdo touží po technicky náročných sjezdovkách i ten, kdo dává přednost klidnějším sjezdům, si přijde na své. Země je lyžařskému sportu více než otevřená a radostně vítá začátečníky, rodiny s dětmi i pokročilé nadšence.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lyžování v Norsku: ochutnejte parádní sjezdovky a věřte, že už nebudete chtít jinam