Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Na dovolenou s přáteli. 10 tipů, jak si ji užít a nezbláznit se?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 7. 2018

Chystáte se na dovolenou společně s dalšími přáteli? Máte v plánu pronajmout si společné ubytování, ale ještě nikdy jste spolu nikde takto nebyli? Jak to bude fungovat, to vám nikdo říct nedokáže. Můžeme vám ale poradit, jak spolu po celou dovolenou vydržet. Podívejte se na našich deset tipů.

Může se pokazit i přátelství, pokud společná dovolená nevyjde? Není to nemožné. Minimálně si další setkání nebo společnou cestu po pokažené dovolené hodně rozmyslíte. Obývání společných prostorů ve více lidech sebou nese mnoho nástrah. Je nutné si určit pravidla a zároveň být i dost flexibilní.

Výsledek nevíte, dokud to nezkusíte

I když spolu trávíte doma hodně času, vzájemně se navštěvujete, jezdíte na výlety apod., nikdy to není stejné, jako společné jídlo, volný čas, rána i večery po celý týden nebo i déle. Co byste měli určitě zvážit předtím, než spolu s někým vyrazíte na dovolenou – ať už s partou přátel nebo s rodinou a malými dětmi – zda opravdu chcete totéž, co chtějí oni. Že máte alespoň podobnou představu o dovolené, a ne úplně odlišnou.

Nezapomeňte na svůj vlastní čas během dovolené

Pro někoho je takový způsob cestování naprosto skvělý. Zejména děti ocení, když mají u sebe na dovolené ještě i své kamarády. Dospělí ale někdy potřebují oddech a mít čas jen pro sebe. Může být velmi stresující být neustále obklopen stejnými lidmi. Nebojte se udělat si čas jen a jen pro sebe a svého partnera. Jděte se projít po pláži, prospěte jedno odpoledne v klidu na pokoji nebo jděte na večeři jen sami dva nebo klidně i každý zvlášť. Takto získáte klid a čas sami pro sebe, pro rodinu i čas na zábavu pro své přátele.

10 oblíbených míst v krásném Chorvatsku. Kam vyrazit na výlet?

10 tipů, jak si užít dovolenou s přáteli bez konfliktů

Když se všechno podaří, je taková dovolená s přáteli úplně idylická. Společné večere, jídlo, na kterém se všichni společně podíleli. Někdo si dá salát, jiný zase maso. Všichni se společně dobře baví a nikomu není smutno. Je to jako trávit čas s velkou rodinou.

1. Plánování od A do Z

Než si cokoliv pronajmete, sejděte se u sklenky vína a společně prodiskutujte všechny důležité otázky. Která země? Jaké období? Má být ubytování hned u moře? Je důležitý bazén? Chcete každý vlastní apartmán nebo vám stačí vlastní pokoj a ostatní místnosti společné? Buďte upřímní a jednejte na rovinu, protože ten, kdo tiše souhlasí, dostane to, co se nabízí. Když jsou všechna přání vyřčena, můžete začít s hledáním.

2. Hledejte online

Na internetu je mnoho srovnávačů a stránek nabízejících výhodné ubytování v lokalitách po celém světě. Zadejte do několika z nich potřebné parametry a hledejte, porovnávejte a vybírejte. Čím víc o daném místě víte, tím méně nepříjemných překvapení vás čeká.

3. Kde budete spát?

Jakmile si vyberete ubytování, měli byste si domluvit i to, kde bude kdo spát. To může být totiž docela problém, protože vždy budou lepší a horší místnosti. Zde musíte být flexibilní a najít přijatelný kompromis. Obvykle se dá rozumně domluvit. Proto se vždy snažte jít smírčí cestou.

4. Koupelna

Pokud je to možné a nedomluvíte se jinak, snažte se zajistit, aby každá rodina měla k dispozici vlastní koupelnu a záchod.

10 míst, která by měl navštívit každý milovník Španělska

5. Plán obědů a večeří

Domluvte se s ostatními na tom, že se budete střídat při vaření obědů a večeří. Jeden den jedna rodina a druhý den druhá. To umožňuje ostatním mít po celý den volněji, když se nemusí starat o jídlo. Při plánování jídelníčku řešte možné alergie, stravovací zvyky apod.

Plány vaření jsou aktuální jen v případě, že se takto domluvíte. Pokud si raději zaplatíte nějaký způsob stravování nebo chcete chodit každý den do restaurací a nevařit vůbec, je to tak naprosto v pořádku.

6. Plánování nákupu

Není nutné abyste chodili nakupovat všichni společně a zbytečně se obírali o čas, který můžete strávit mnohem lépe. Udělejte nákupní seznam se kterým půjde nakupovat jen někdo. Aby to bylo spravedlivé, měli byste se vzájemně prostřídat.

7. Nabídněte hlídání

Máte s sebou vy i vaši přátelé děti? Co takhle se domluvit na vzájemném hlídání. Tak si snadno oni a na oplátku i vy můžete najít trochu soukromí s partnerem. Vyrazte třeba na romantickou večeři, nějaký hezký výlet, taneční zábavu nebo procházku po promenádě.

8. Rozdělení úkolů

Domluvte se na úkolech, které je potřeba udělat. Jedna rodina může mít na starosti úklid společných prostor jeden den a druhá zase ten druhý. Časový harmonogram i rozdělení prací je jen na vás. Samozřejmě se nejedná o to, abyste čistili pokoje jako o Vánocích, ale běžný úklid je důležitý a zvlášť, když je vás více.

Švýcarské město čokolády Curych. Co vidět a kde si dát nejlepší čokoládu?

9. Pomáhejte si

Všichni, děti i dospělí, by se měli podílet na různých pracích spojených s ubytováním. Ustlané postele, sklizené prádlo, utřený stůl, umyté nádobí apod.

10. Buďte přizpůsobiví a zároveň pokorní

Snažte se přizpůsobit různým situacím, nevyvolávejte zbytečné konflikty, vše řešte s klidem a chladnou hlavou. Zároveň zůstaňte i pokorní. To jsou nejdůležitější rady ze všech. Když vás něco naštve, snažte se tomu čelit s rozumem. Je v pořádku mít svůj názor a stejně tak je v pořádku si nechat některé myšlenky pro sebe. Nemějte výčitky, pokud si někdy uděláte čas jen pro sebe, zavřete se do jedné místnosti a přečtete si třeba dobrou knihu bez ohledu na ostatní. Je to i vaše dovolená. Zasloužíte si to.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na dovolenou s přáteli. 10 tipů, jak si ji užít a nezbláznit se?