Menu
JenProCestovatele
Rakousko

Nejlepší město na světě pro rok 2018 je Vídeň

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 5. 2018

Rakouské hlavní město Vídeň znovu obhájilo své postavení města, které nabízí nejlepší kvalitu života na světě, zatímco irácké hlavní město Bagdád zůstává nejhorším. Informace byly zveřejněny v každoročním průzkumu poradenské společnosti Mercer.

Průzkum mezi 231 městy hodnotí různá kritéria (politická stabilita, zdravotní péče, vzdělávání, kriminalita, rekreace a doprava).

Evropa má osm měst

Z Evropy je hned osm nejlepších měst: Německo a Švýcarsko má tři města v první desítce, zatímco Nový Zéland, Kanada a Austrálie mají po jednom.

Vídeň, s počtem obyvatel 1,8 milionu, se může pochlubit živou kulturní scénou, komplexní zdravotní péčí i přijatelnými náklady na bydlení.

Po Vídni následuje švýcarský Curych a pak Auckland z Nového Zélandu a německý Mnichov. Na pátém místě se umístil Vancouver, který nabízí nejkvalitnější život v Severní Americe.

Za posledních 20 let se životní úroveň nejvíce zvýšila v některých východoevropských městech, jako je Sarajevo nebo Bratislava. V důsledku rostoucí životní úrovně, konkurenceschopného trhu práce i dostupnosti talentů začalo mnoho z těchto měch přitahovat nadnárodní společnosti, které vytvářejí nové příležitosti.

Nejlepší města na světě v roce 2018:

  1. Vídeň, Rakousko
  2. Curych, Švýcarsko
  3. Auckland, Nový Zéland
  4. Mnichov, Německo
  5. Vancouver, Kanada
  6. Düsseldorf, Německo
  7. Frankfurt, Německo
  8. Ženeva, Švýcarsko
  9. Kodaň, Dánsko
  10. Basilej, Švýcarsko a Sydney, Austrálie

Proč je Vídeň tak úžasná?

Hlavní město Rakouska si stále nese stopy své slavné historie. Zkuste si představit krásné budovy, kočáry tažené koňmi, dámy v rukavičkách a v dlouhých šatech, lahodný Sacher dort, voňavá káva i řízek přes celý talíř. K tomu všemu luxusní obchody, reprezentativní plesy a kultivovaní lidé. Že je to krásná představa? Ve Vídni se klidně může stát skutečností.

Ringstrasse

Kdo nemá na prohlídku Vídně příliš času, měl by rozhodně zamířit na Ringstrasse, kde stojí ty nejdůležitější veřejné budovy v celém městě. Na Ringstrasse stojí budova parlamentu, divadlo Burgtheater, radnice i burza. Samozřejmě je tu Státní opera. Na její představení se sjíždějí milovníci klasiky z Evropy, Asie i Ameriky.

Kam za nákupy do Rakouska. Přesvědčte se o vyšší kvalitě a lepším výběru

Belveder

Palácový komplex Belveder je po Schönbrunnu druhou nejnavštěvovanější památkou ve Vídni a dílem architekta Johanna Lucase von Hildebrandta.  Belveder ukrývá 24 nádherných děl od Gustava Klimta a kdyby tento talentovaný malíř nezemřel v 56 letech, bylo by jich ještě víc. Původně byl postaven pro významného vojevůdce Evžena Savojského a dělí se na Horní a Dolní zámek. Horní zámek sloužil reprezentativním účelům, plesům, setkávání vlivných lidí. Dolní zámek sloužit výhradně k soukromým účelům. Na rozkvetlé zahrady lemující komplex si vyhraďte několik hodin. Jsou krásné a nesmíte je vynechat.

Katedrála sv. Štěpána

Katedrála má velmi pohnutý osud. Několikrát ve své minulosti byla bombardována a odstřelována. I proto si jí město velmi hýčká. Základní kámen položil v roce 1359 vévoda Rudolf IV. Habsburský. Její 137 metrů vysoké věži se přezdívá Štěpánek. Střecha katedrály je velmi strmá a její krytina pochází z Poštorné u Břeclavi.

Nejkrásnější je ale vnitřek tohoto svatostánku. Precizně vypracovaná kazatelna byla vytvořena sochařem Antonínem Pilgramem, který tvořil i v Brně.

Hrobka Habsburků

Ve skrytém kapucínském kostele na malém náměstíčku Neuer Markt spí věčným spánkem představitelé jednoho z nejvýznamnějších a nejdéle panujících rodů v Evropě. Od roku 1633 zde byli ukládáni Habsburkové. Posledním příslušníkem byl v roce 2011 Otto von Habsburk.

V hrobce se nachází fascinující sarkofágy 146 šlechticů, z toho 12 císařů a 19 císařoven. Nejkrásnější sarkofágy patří Leopoldovi I., Josefu I., Karlu VI. a jeho dceři Marii Terezii. Leží tu také Marie Luisa, František Josef I. a jeho žena, slavná císařovna Sissi.

Hundertwasserhaus

Při realizaci přestavby obytného domu v roce 1983 byl architekt Hundertwasser přesvědčen, že přímka odporuje bohu. Proto postavil hravé a barevné místo k bydlení. Podle odborníků je to „splácanina“, ale má mnoho obdivovatelů.

Hned vedle stojí Kalke Village, nákupní pasáž, která je ještě barevnější a nepravidelnější.

Kam za nákupy do Vídně. Najděte outlety i luxus

Schönbrunn

Schönbrunn je dokonalý císařský palác. Spadá do pozdního baroka a jeho autorem je architekt Johann Fischer z Erlachu. V paláci se nachází 1440 pokojů a dříve zde sloužilo přes 1000 lidí.

Název Schönbrunn se dá přeložit jako „krásný pramen“ podle Schöne Brunnen a palác jím opravdu je. Na zámku se narodil i zemřel císař František Josef I., v roce 1918 zde rezignoval poslední rakousko-uherský císař Karel I. a od roku 1996 je zámek zapsán na seznamu UNESCO.

Zámek obklopuje rozlehlý zámecký park, ve kterém stojí nejstarší zoo na světě. Její velkou vzácností jsou pandy.

Chcete cestovat jen sami se sebou? Vyberte si z našeho seznamu zajímavých míst

Zentralfriedhof

Návštěva hřbitova Zentralfriedhof může být opravdu velkým zážitkem. Pokojně zde odpočívají světoznámí umělci. Čeká na vás Beethoven, Schuberth i Strauss. Na hřbitově je pohřben i cestovatel Emil Holub či Magdalena Novotná, která se stala inspirací Boženy Němcové k napsání Babičky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší město na světě pro rok 2018 je Vídeň