Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Novogotický zámek Žleby měl i vlastní rodinné divadlo, poblíž je obora s bílými jeleny

Petr Gorás

Petr Gorás

6. 8. 2022

Zámek Žleby se nachází v nejvýchodnější části Středočeského kraje nedaleko Čáslavi. Z Kolína nebo třeba z Pardubic se dá k zámku dojet autem zhruba za půl hodiny. Unikátem je především skvěle vybavené rodinné divadlo, používané ještě i ve 20. století. Nicméně ve více než stovce místností je toho k vidění mnohem víc. A v nedaleké oboře si navíc můžete prohlédnout vzácné bílé jeleny i výcvik dravců.

Stručná historie zámku

Zámek Žleby a stejnojmenná obec dostaly svůj název podle „žlebu“, který na místě vytvořila řeka Doubrava. Řeka ostatně obklopuje celý zámek kolem dokola ve velkém meandru. Původně se jednalo o hrad ze třináctého století, jehož počátky se pojí s pány z Lichtenburka. V té době se jednalo o významný a bohatý český rod, který například založil i skvěle zachovalý hrad Lipnice vzdálený 40 km odsud. Rod však neměl příliš dlouhého trvání a v půli 14. století od nich hrad odkoupil Karel IV.

Jako mnoho jiných českých zámků, i Žleby si prošly několika proměnami podle aktuálních slohů. Proměna hradu v zámek nastala v renesanci, kdy přibylo typické arkádové nádvoří, které lze obdivovat dodnes. Další významnější úpravy zámek potkaly v době baroka, kdy vzniklo nové průčelí a také přidružené hospodářské budovy. Nakonec se v době romantismu, kdy básníci snili o zříceninách hradů a starých dobrodružných časech, zámek vrátil ke své gotické minulosti. Přesněji řečeno dostal díky rodu Auerspergů (počeštěně též Aueršperků) konečnou novogotickou podobu. Tento pradávný rakouský rod jej vlastnil od roku 1754 až do zestátnění Benešovými dekrety v roce 1945.

Kam na výlet ve Středočeském kraji? Lánská obora, Kaplička a dalších 7 skvělých tipů

Prohlídkové okruhy zámku Žleby – každodennost šlechty a služebnictva

Čtyřkřídlý zámek Žleby je natolik rozměrný, že podstatnou část zámku otevřeli veřejnosti již v 19. století sami šlechtičtí majitelé. Dnes se jedná o 1. základní okruh. Během komentované prohlídky si prohlédnete především honosné sály, historickou sbírku chladných i palných zbraní (záliba knížat Auerspergů) a také zámeckou kuchyni. Tato dodnes funkční kuchyně několikrát do roka ožívá při speciálních akcích s dobovými kostýmy kuchtíků a kuchtiček.

Ve 2. základním okruhu se pak podíváte do zbývajících křídel zámku, které zůstaly obývány o něco déle. Proto je tento okruh koncipován jako vhled do každodennosti šlechty, jako jsou soukromé pokoje a koupelny, pracovna, zázemí služebnictva, ale také zámecká kaple. Ve výběrových okruzích můžete navíc navštívit i původní hradní sklepení a vysokou věž s vyhlídkou, nebo také zámecké divadlo s šatnami, zákulisím a sbírkou původních divadelních kostýmů.

Ve Žlebech se nachází dvě placená parkoviště. Jedno hned před zámkem, druhé pak u hlavní silnice kousek pod ním.

Auspergovská vášeň pro amatérské divadlo ve Žlebech

Jen několik českých zámků se může pyšnit tím, že má vlastní zámecké divadlo. Proslulé je například zámecké divadlo na zámku Český Krumlov, které hostilo profesionální herecké skupiny. V čem jsou však Žleby odlišné je to, že zde divadlo sloužilo především samotné rodině. Svědčí o tom rodinné památníky s divadelními programy a z přelomu 19. a 20. století pochází i fotografie z těchto událostí. Amatérské hry se konaly při různých výročích a narozeninových oslavách, vystupovaly v nich především děti šlechticů a někdy i celý zámek. Nejstarší divadelní kostýmy pochází až z poloviny 18. století, dnešní podoba divadla pak vznikla zhruba v polovině 19. století.

Zámecký park Žleby

Zámecký park ve Žlebech přibyl teprve až v 19. století v souvislosti s Auerspergy. V té době byly i u nás v módě především romantické parky v anglickém stylu. Ty se ostře vymezovaly oproti přešlechtěným a přehnaně geometrickým francouzským zahradám, které u nás prosluly především v Kroměříži. Namísto přesných alejí a záhonů si zde tak vychutnáte spíše svobodně rostoucí rostliny, často vzácné a cizokrajné, místo honosné fontány divokou řeku. A v dáli možná spatříte i bílého jelena.

Obora Žleby s bílými jeleny i okřídlenými dravci

V Čechách se bílí jeleni objevili kolem roku 1780 a pochází patrně z Persie. Původně to byla šlechtická záležitost – jen si představte, že vlastníte panství s bílými jeleny. Nicméně od té doby se v Česku chovají bez přerušení, nehledě na změny státního uspořádání. Momentálně tu je asi 300 jedinců, kteří žijí ve čtyřech oborách. Mezi ně patří i ta ve Žlebech, založená před padesáti lety. Nachází se hned za zámeckým parkem a chovají zde na 90 bílých jelenů a laní. Ochočenou část z nich si můžete velmi zblízka prohlédnout při jejich pravidelném krmení.

Veřejné krmení těchto výjimečných sudokopytníků doplněné o odborný výklad probíhá od května do září o víkendech a svátcích, během letních prázdnin pak každý den mimo pondělky. Dejte však pozor, ať jej nezmeškáte, koná se jen ve 12:00 a 15:30. Spolu s tím vám také zdejší chovatelé ukážou výcvik a let velkých dravců a několika druhů sov. Oboru nicméně můžete navštívit kdykoli během dne, součástí je i dětské hřiště, toaleta a stánek s občerstvením. Kromě obory je zde i chovná stanice pro zraněná či opuštěná divoká zvířata, z nichž některá zůstávají natrvalo. Jedná se vlastně o takovou „minizoo“, kde se můžete seznámit s rozmanitou faunou české přírody.

Kutná Hora: město stříbra, které budete chtít navštívit víc než jednou

Pohádky natáčené na zámku Žleby

Žleby ve své minulosti hostily již mnoho filmových štábů, přičemž některá díla už budou znát jen pamětníci nebo skuteční znalci české kinematografie. Jde například o komedii Pozor, straší! (1938), kde si vychutnáte především interiéry. Teprve až ve 21. století se sem začali sjíždět filmaři mnoha novodobých pohádek. Mezi ně patří zejména Troškova Nejkrásnější pohádka (2008), Svěrákovi Tři bratři (2014) a naposledy třeba O vánoční hvězdě (2020).

 

Zdroje: zamek-zleby.cz, jednoustopouceskem.cz, turistika.cz, destinace.kutnahora.cz, hrady.cz, theatre-architecture.eu, vltava.rozhlas.cz, milujemeprirodu.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Novogotický zámek Žleby měl i vlastní rodinné divadlo, poblíž je obora s bílými jeleny