Menu
JenProCestovatele
Výlety Vysočina

Pelhřimov = město rekordů i historických památek. Co přesně tam najdeme?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

28. 1. 2022

Mezi známé destinace na Vysočině patří například město Pelhřimov. Co navštívit v tomto městě a proč si je vybrat jako cíl víkendového výletu? Najdete tu historické centrum, několik zajímavých muzeí i další atrakce. Pelhřimov je zároveň ideálním nocovištěm při pěší turistice či cyklistice na Českomoravské vrchovině.

Kde leží Pelhřimov a jak je velký?

Pelhřimov (počet obyvatel 15 519 ve městě a 43 946 ve správním obvodu obce) leží zhruba na půl cesty mezi Prahou a Brnem, západně od Jihlavy. Dělí se na 27 částí, z nichž některé tvoří ostrůvky oddělené od města samostatnými obcemi. To všechno se dočtete na stránkách města.

Ne vždy to tu však vypadalo jako současný Pelhřimov. Zajímavostí je, že město kdysi mělo ještě více rozlehlé území. V minulém století k němu bylo připojeno okolo 40 (!) okolních vesnic. V roce 1980 byla celková rozloha 202 km2, po osamostatnění některých částí je dnes přibližně dvakrát menší (zdroj: Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005, II. díl.).

Pelhřimov je dnes 22. největší město ČR podle rozlohy. Vysoko by se umístil i v žebříčku obcí s nejnižší průměrnou hustotou zalidnění území. Ještě pořád však nejde o takový extrém jako například Stožec na Šumavě – ten má 200 obyvatel a 104,72 km².

Slezské Rudoltice: Zámek ze 16. století je jednou z historických ikon Slezska

Historický Pelhřimov: Co vidět v centru města?

Navštivte v Pelhřimově náměstí – historické jádro je totiž překrásné. Najdete tu barevné renesanční, barokně přestavené domy, malinko podobné těm v Telči. Centrum je obehnáno pozůstatky městského opevnění – nejznámější je Jihlavská brána.

U náměstí stojí kostel sv. Bartoloměje zdobený renesančními sgrafity. Chcete-li si z výšky prohlédnout panorama Pelhřimova, věž tohoto kostela je vám k dispozici za pouhých 30 korun. Na stránkách města se píše taková zajímavost o této věži: hlásný tu prý kdysi bydlel se svými dvěma kozami, které večer z pastvy nosil do schodů. Dnes se tu do schodů nosí plyšové kozy Róza a Réza – pokud jim také pomůžete, obdržíte diplom!

Muzeum Vysočiny: Pelhřimovský zámek pánů z Říčan

Nesmíme opomenout ani zámek v centru Pelhřimova. Památka tu podle webu Muzea Vysočiny stojí od 16. století, kdy také vyhořela a musela být přestavěna. V roce 1582 sem přesídlila radnice, v roce 1766 nastal další požár. Rekonstrukce byla zároveň i rozsáhlým vylepšením zámku do dnešní podoby. V letech 1849-1908 zde sídlil okresní soud a od té doby budova slouží jako muzeum.

V dnešní době je zámek jednou z prostor Muzea Vysočiny. Vstupné stojí 40 Kč na dospělou osobu a uvnitř je několik stálých expozic. Expozice Pelhřimovsko ve středověku obsahuje velmi staré předměty, jako je Pelhřimovský graduál a gotická socha madony. Dále je tu expozice společenského života měšťanů v 19. století a nezapomeňte si prohlédnout i nádherný sál vymalovaný freskami.

Nejkrásnější české město Telč. Proč jej National Geographic zařadil na seznam nejlepších výletů?

Podivuhodnosti v Pelhřimově – Rekordy a kuriozity i titěrná práce se sirkami

Nedaleko od náměstí můžete navštívit Muzeum rekordů a kuriozit. Pelhřimov je na toto unikátní muzeum hrdý – je totiž jediné ve střední Evropě. Nachází se ve vnitřních prostorách Jihlavské brány. V expozici jsou všemožné předměty – nejmenší, největší, nejtěžší i nejrychlejší. Hlavním tématem jsou české rekordy, ale najdete tu i ty světové.

Agentura Dobrý den, která muzeum provozuje, také vydává knihy českých rekordů a má na starosti ještě jedno muzeum. Stačí si přečíst jejich web, a člověk má hned chuť udělat si výlet… Takzvané Zlaté české ručičky jsou přehlídkou nesmírné šikovnosti. Uvidíte tu životní dílo modeláře Tomáše Kordy: přes 90 předmětů postavených čistě ze zápalek! A kromě toho jsou zde i spousty jiných rukodělných výrobků různých autorů.

(Nejen) s dětmi do Pelhřimova: Muzeum strašidel

Díky Dobrému dni v Pelhřimově vzniklo také muzeum strašidel. Na své si přijdou všechny děti i fanoušci devadesátkové klasiky, kterou jsou lexikony strašidel Vítězslavy Klimtové. Inspirace se nepopře! Muzeum najdete ve sklepení domu č. 17 na náměstí. Jsou tu hejkalové, meluzíny, rarášci i nebezpeční běsové, které pomáhaly vyrábět i děti z umělecké školy. Vstupné je pouhých 30 Kč.

Nedaleko v domě č. 10 se nachází podobná ale menší expozice Pelhřimovské peklo. Díky její interaktivnosti si můžete vyzkoušet kotel, pekelný trůn i Záhořovo lože.

Je v Pelhřimově krematorium?

Na základě hlášky z filmu Obecná škola byste si to mohli myslet. Každý místní vás však opraví a internetová stránka města také. Není a nikdy nebylo – nebo bylo? Bylo, ale až po filmu. Hasičský spolek tu v roce 2010 postavil malé žertovné „krematorium”, kde byla prvním slavným žehem spálena rakev s papírky obsahujícími starosti občanů. Shořelo i celé krematorium, vznikl tu však rekord dálkové přepravy vody po lidském řetězu ze 181 osob.

5 míst v ČR, kde se natáčely slavné filmy

MúzyUm Lipských

A u české kinematografie ještě zůstaneme. Slavní bratři Lubomír a Oldřich Lipští jsou totiž rodáky města Pelhřimova. Proto se tu nachází malé muzeum Lipských s exponáty týkajícími se všech filmů, se kterými tito dva umělci měli co do činění. Jsou tu také ocenění, která Lipští získali, a kdo chce, může se vyfotit na scéně jako vytržené z filmu Ať žijí duchové.

Malé muzeum Bible pelhřimovského teologického semináře

Toto muzeum by měli vidět nejen příznivci křesťanské víry, ale také jazykoví a literární nadšenci. Muzeum zatím nemá zprovozněn vlastní web, ale popis na stránkách města či na Kudy z nudy je dostatečně velkým lákadlem. Mají tam totiž 352 biblí v různých vydáních, překladech a jazycích, včetně těch neobvyklých. Pozoruhodnostmi jsou spisy ze 16. století, komiks z fotek biblických scén poskládaných z lega či 300 let stará tóra. To všechno je doplněno i mnoha historickými informacemi.

Santiágo či Lurdy. Jaká náboženská poutní místa lákají spoustu turistů?

Na vrchovinu z Pelhřimova: Tipy na výlety v okolí

V okolí Pelhřimova turistika kvete. Vyzkoušejte například následující místa nebo si najděte další na turistických internetových stránkách.

  • Křemešník: poutní místo s kaplí, ski areál, lanové centrum, rozhledna
  • vodní nádrže Trnáva a Vřesník
  • hrad Kámen
  • „Kamenný slouha” u Stříteže
  • naučná stezka Cerekev
  • tvrziště Ústrašín
  • Kladinský potok a vodní nádrže Kladiny

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pelhřimov = město rekordů i historických památek. Co přesně tam najdeme?