Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Poslední diktatura Evropy. Zaslouží si Bělorusko vaši pozornost?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 11. 2018

Buďme upřímní. Bělorusko má trochu problémy se svým obrazem v ostatních zemích světa, částečně díky své přezdívce „Poslední diktatura Evropy“ i hollywoodským scénáristům, kteří rádi sáhnout po Bělorusku ve chvíli, kdy potřebují nějakého pořádného lumpa. Tento uzavřený stát obvykle nepatří mezi nejvyhledávanější destinace pro cestovatele, ale je to velká škoda. Naleznete zde nezničenou přírodu, krásné zámky i upravená města s bohatou historií.

Bělorusko je dobře dostupné a relativně blízko. Přesto ho Češi příliš nevyhledávají. Možná za to může nedemokratický režim prezidenta Lukašenka, potřeba víz (v Bělorusku můžete pobýt 5 dní, aniž byste vízum potřebovali) nebo třeba jazyková bariéra (pokud neumíte rusky nebo bělorusky). Nicméně, pokud se od takových problémů oprostíte, čeká vás zajímavá cesta a spoustu zážitků.

Hlavní město Minsk

Výchozím bodem pro cestování do Běloruska je hlavní město Minsk. Město bylo zničeno během nacistické okupace ve druhé světové válce a jeho velká židovská populace zmasakrována. Přes 85 procent jeho budov a infrastruktury bylo zničeno. Poválečné budování města se neslo v 50 odstínech šedého betonu a jeho tichý design byl založený na typickém stalinistickém plánu.

Přesto je na této architektuře i něco krásného. Podivná nostalgie cizího a přesto známého. Ať už je to budova Parlamentu s Leninovou sochou, centrála KGB nebo velké městské brány. Město je plné zajímavých míst i příjemných lidí. Potěší vás vzorně upravené ulice i to, že je tam levněji než u nás.

Centrum města bylo přestavěno podle vzoru sovětského neoklasicismu a přesně tak je postaveno náměstí Nezávislosti, Říjnové náměstí i Vítězné náměstí s velkolepým pomníkem vítězství nad fašismem.

Minsk je rozdělen na horní a dolní část bulvárem Nezávislosti. Ten má na délku celých 15 kilometrů a v jeho okolí najdete ty nejvýznamnější památky Minsku: Kostel Nejsvětější Trojice, Náměstí Nezávislosti, Náměstí vítězného října, Běloruský Státní Cirkus, Kolas Yakubovo náměstí, vládní budovy, muzea i Národní knihovnu.

Náměstí Nezávislosti se řadí mezi největší v Evropě a konají se zde vojenské přehlídky či protirežimní demonstrace. Na náměstí stojí Dům Vlády, Městská hala Minsk a Kostel svatého Simona a Heleny neboli Červený kostel. Také zmíněné náměstí Svobody patří k velmi významným. Nachází se zde katedrála Panny Marie, kostel svatého Petra a Pavla, Katedrála Svatého ducha či klášter San Bernardino. Za váš pohled stojí i kostel Všech svatých.

V Minsku určitě nesmíte vynechat Muzeum velké vlastenecké války či ostrov Slz, kde je památník obětem války Sovětského svazu v Afganistánu. Úchvatná je budova Národní knihovny, která je pokrytá měnícími se světly. Kulturní vyžití na vás čeká v Národním Cirkusu nebo v Národní opeře a baletu.

Nádherná a nezničená příroda

Bělověžský prales zná většina lidí hlavně v souvislosti s Polskem. Z Běloruské strany je ale o něco přístupnější. Vydat se do něj můžete na kolech, pěšky nebo využít místní safari. S trochou štěstí uvidíte jeleny, srnce, divoká prasata, losy či zubry.

Ke koupání láká národní park Braslavská jezera. Jedná se o labyrint vzájemně propojených jezer, které se nachází na severu Běloruska.

Na jihu země, při hranicích s Ukrajinou, leží Pripjaťský národní park. K vidění je rozsáhlé území meandrů řeky Pripjať, unikání fauna a flóra, která je dodnes ovlivněna katastrofou v Černobylu. Dlouhý pobyt se zde ale nedoporučuje právě kvůli blízkosti Černobylu.

Černobyl – od jaderné havárie až po turistickou destinaci

Historie, kterou představují zámky, hrady i pevnosti

Bělorusko nadchne i milovníky pohádek a historie. Nejznámější je Mirský zámek, který se od roku 2000 nachází v seznamu UNESCO. Stojí v Hrodenské oblasti, 85 kilometrů jihozápadně od Minsku. Stavba dokonale ukazuje běloruskou architekturu i stavební vývoj od gotiky až po baroko. U zámku je rybníček, o kterém se říká, že je prokletý, což dodává celému místu nádech tajemství. Návštěvníci si mohou prohlédnout zázemí, věže zámku, krypty i žalář. A dokonce se zde dá strávit i noc.

Druhým zámkem, který je zařazen v seznamu UNESCO, je Ňasviži ve stejnojmenném městě. Od toho Mirského je vzdálen jen 30 kilometrů. Jedná se o sídelní komplex rodu Radziwillů. Jeho opulentní interiéry se vracejí k Moskevskému paláci z carského období. Zajímavá je prohlídka tanečních sálů a ložnic.

Místo, kde se tvořily dějiny, přesně to je pevnost Brest, kde v roce 1918 došlo k podpisu brestlitevského míru.

Kde je levno: Cenový žebříček turistických destinací pro Čechy na dovolenou

Bělorusko a informace pro cestovatele

V Bělorusku je díky velkému vlivu policie hodně bezpečno a je poměrně malá šance, že se stanete obětí násilí. Striktní dodržování zákonů je vyžadováno nejen po místních, ale i po turistech. Kriminalita je zde na nižší úrovni než u nás. Oproti tomu drobné krádeže, hlavně ve větších městech, nejsou ničím výjimečným. Pozor si dejte i při cestách automobilem, protože zde v minulosti několikrát došlo k přepadení zahraničního vozidla. Stopařům raději nezastavujte.

Od 12. února 2017 zrušilo Bělorusko vízovou povinnost pro občany České republiky, pokud do země přicestují přes Národní letiště Minsk (mimo letů z Ruska). Takový pobyt nesmí přesáhnout 30 dnů. Povinnou podmínkou tohoto režimu je také odcestování z Běloruska přes Národní letiště Minsk. Po pěti dnech od příletu se musíte registrovat k orgánům, které jsou k tomu zmocněné v místě vašeho pobytu.

Pro vjezd do Běloruska bez víza musíte mít u sebe platný cestovní doklad, finance na každý den pobytu v určitě hodnotě v přepočtu asi 120 EUR na na pět dní a na dobu do 30 dní asi 720 EUR. Musíte mít cestovní zdravotní pojištění s plněním alespoň 10 tisíc EUR, které platí i na území Běloruska.

O případné vízum si můžete požádat na Velvyslanectví Běloruské republiky v Praze.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Poslední diktatura Evropy. Zaslouží si Bělorusko vaši pozornost?