Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Průvodce Nepálem: 7 tipů, kam se jet podívat a jak se připravit na cestu

Markéta Dudková

Markéta Dudková

24. 4. 2013

Nepál je země mnoha podob. Jak se nejlépe do země dostat, co s sebou, kdy se očkovat a co neminout? JenProCestovatele.cz vám přináší tipy na dovolenou v Nepálu.

Nepál – pusté vršiny poseté pestrobarevnými domečky, které se tu v zajetí himalájských obrů schovaly před časem. Nepál – růžové rododrendony, rýžová políčka, loďky na jezeře a nepropustnou džunglí plížící se tygr. Nepál – majestátné stúpy čnějící vzhůru k nebi  ožívající cvrkotem mniců v oranžových habitech.

Zemička uprostřed Asie má mnoho tváří. A o co více podob, o to více turistů každoročně láká. Míří sem milovníci hor, kteří, vědomi si zde své titěrnosti, chtějí alespoň trochu uzmout z velkoleposti Himalájí a pokořit dechberoucí výšiny. Mezi trekaři neztrácí na popularitě především výpravy okolo Annapuren anebo do základního tábora Mount Everestu.

Nepál pro vodáky

Ale i ti, jimž se závratí motá hlava,  když si stoupnou na židli, aby vyměnili žárovku, už pomalu objevují kouzlo Nepálu. Chudá země si je totiž dobře vědoma svého turistického potenciálu, a tak neponechává nic náhodě. Krom zanícených horalů dokáže potěšit třeba i vášnivé vodáky.

Představy Nepálu jako suché a nehostinné země jsou totiž značně liché. Země má bohatou říční síť a druhý největí hydroenergetický potenciál na světě, a tak není divu, že už se naučila vábit i raftaře.  Sjet si Vltavu nebo Ohři můžete kdykoliv. Ale co se takhle letos vydat do Jomson a korytem Kalí Gandakí se nechat hnát až do džunglí národního parku Čitván?

Jak cestovat relativně pohodlně

Neoplýváte vřelým vztahem k žádnému sportu? I tak nemusíte nad Nepálem lámat hůl. Země natolik exotická se dá procestovat i líně a relativně pohodlně. Oblíbené jsou totiž i výpravy v džípech do národních parků, tajmených chrámových měst nebo rodiště Buddhy Lumbiní.

N.E.P.A.L. - Never Ending Peace And Love, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

N.E.P.A.L. – Never Ending Peace And Love. Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Bez ohledu na to, za jakým účelem a s jakým očekáváním jste se pro Nepál rozhodli, nesmíte nikterak podcenit důlkadnou přípravu.

Jak cestovat do Nepálu

Když procházíte horskou vesničkou, okouzluje vás a fascinuje, jak dokázala odolat proudu času. Tento půvab s sebou nese jistou daň, a to jsou zhoršené hygienické podmínky a s tím související nemoci. Před cestou byste se tak měli poradit o vhodném očkování (doporučené vakcinace se liší s ohledem na to, v jakých výškách se budete pohybovat).

V očkovacích centrech vám zpravidla  doporučí prostředky k čištění vody. Pokud se ale nerozhodnete cestovat opravdu nadivoko, balená či čištěná filtrovaná voda se dá zakoupit co 5 kilometrů. Ovšem i tam, kam se do dnešních dnů nedostala elektřina, si svou cestu našla vysokohorská přirážka, a tak ve výšce okolo 4000 metrů si budete muset sáhnout do nejhlubších útrob kapes a vytáhnout i 100 Kč (za 1 litr).

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Není radno podceňovat  fyzickou připravenost. Nemyslete si, že když si jednou vyběhnete na Sněžku, je z vás napůl Yetti (mimochodem oblíbená to nepálská pověst). Pokud hodláte stoupat k výškám nad 3000 metrů, měli byste si před odletem v takové urovni zkusit pobýt alespoň třikrát. S výškovou nemocí totiž není vůbec radno se pouštět do křížku. Mohla by vám to pěkně nandat.

Pokud máte natrénováno, sestřička v očkovacím centru už vám z ruky udělala řešeto a letenku třímáte buď v ruce nebo jí střežíte v jiných virtuálních prostorách, od cesty už vás asi nic neodradí. Ale přesto je tu ještě něco, co vám může nepálské dobrodužství velice usnadnit – cestovatelské agentury.

Jak se dostat do Nepálu

Agentury, ať už nepálské či zahraniční, sídlí ve větších nepálských městech.  Za poplatek mrzký i daleko šťavnatější si s vámi hezky popovídají (tedy elektronicky dopisují). Výsledkem této přátelské konverzace je schválený itinerář s programem vaší výpravy, po příjezdu pak na vás bude čekat i průvodce. Vaše peníze pohltí i ubytování v tea housech a strava (u průměrné agentury za takovýto balíček zaplatíte cca 900 dolarů).

Agentury samozřejmě nenabízejí jen trekové výpravy, ale i raftování, výlety do džungle v džípech apod. Ale pozor, i mezi červenými jablíčky jsou nějaká červivá. Příliš levná agentura vás může nemile překvapit, a tak ryze dámská výprava může být proti své vůli obohacena o návrhy více než nevhodné ze strany průvodce (existují i agentury zaměřené čistě jen na ženy). Kde ale vhodnou agenturu najít? Z pohodlí domova si tím lámete hlavu, ale v Kathmandu pak zjistíte, že zbytečně. Agentur je tu totiž víc jak rozinek ve vánočce.

Nejvhodnějším hledačem je, jak jinak, internet a zejména pak seznam KEEP, jehož kolonky okupují agentury důvěryhodné.

Jezero v Pokhaře, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Jezero v Pokhaře. Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Je-li v našich zeměpisných šířkách začátek jara či podzimu, v těch nepáslkých právě skončilo období monzunů, a tudíž pro cestování je tato roční doba nejvhodnější. A na co se tu vlastně můžete těšit?

Líčením každého půvabu, klenotu a skvostu Nepálu by se daly popsat stohy papírů, a tak se zastavme u těch nejznámějších.

Káthmándú

Hlavní město, které vás špínou a chudobou ukrytou za každým koutem odradí natolik, že byste se ještě v příletové hale nejraději otočili a zamířili zpět do Evropy. To by ale byla chyba. Stačí se jen trochu vymotat z mumraje kolem a zamířit k opičímu chrámu, královskému paláci Durbar anebo do bývalých královských měst Bakthapur a Patán.

Ať tam či tam, i na zarytého ateistu a skeptika dýchne kouzlo buddhistických bájí a starých příběhů. Bakthapur vám možná i přijde malinko povědomý. Není to deja vu, ale natáčel se tu Malý Buddha.

Himalájští velikáni jako na dlani

I v Pokhaře vám z úst uzmou slova nádherné palácové stavby a chrámy a na rozdíl od Kathmándú je město i mnohem malebnější. Jeho krásu podtrhuje zejmena jezero, v jehož hladině se vzhlíží horští Goliášové – Annapurny, Machupuchre nebo Gangapurna. Těm se lze obdivovat i z návrší Poon Hill.

Tilico Lake, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Tilico Lake. Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Na tomto kopečku by nebylo až tak mnoho zajímavého, ale protože z rozlehlého plácku můžete pozorovat hru barev, když se slunce šplhá nad Himalaye, je v obležení zážitkuchtivých turistů.

Vzhůru k výškám

Na nejvýše položené sedlo světa Thorong La se může vyškrábat i horolezecký amatér (jeho plíce budou však celou cestu zřejmě o 500 metrů zaostávat). Opojeni pokořením sebe sama už možná v 5426 metrech saháte po hávu paní Nirvány, ale něco vám stále chybí? Jste zachráněni! Přímo před vámi tady v tom řídkořídkém vzduchu stojí stánek s občerstvením a vařenou kávou.

Tilico Lake

Možná jste se dosud domnívali, že nejvýše položené jezero je to, jehož název vám připomíná zaklínadlo z Harryho Pottera ,,Titicaca“. Daleko výše se však modrá hladina jezera Tilicho. A barva je to tak sytá a nádherná, že by i šmoulíci pukli vzteky. Navíc jezero leží stranou hlavní trasy okolo Annapurny, takže tu člověk ani nezakopne o jiného turistu.

Buddhovo rodiště

Pokud vás výše uvedená místa nevynesla do spirituálních výšin, v Lumbiní se vám to jistě podaří. Vždyť se tu narodil i lékař Siddharta, jenž je nám všem znamý spíše jako Buddha. Město je taktéž bránou do národního parku, kde se obezřetně plíží a na turisty nahlížejí tygři.

V sevření Himaláje, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

V sevření Himaláje. Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Zamilovat se do Nepálu je snadné, a jakmile mu podlehnete, vracíte se znovu a znovu. Pokud byste přeci jen odolali, něco vám už nikdo nevezme. Všetečné otázky starostlivých maminek můžete odbývat slovy:,,Byl jsem v Himalájích, takže zvládnu vše.“ Namaste.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Průvodce Nepálem: 7 tipů, kam se jet podívat a jak se připravit na cestu