Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Rokytnice nad Jizerou: Výlety v krkonošském centru rekreace

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

16. 5. 2020

Navštívili jste už Krkonoše? Rokytnice nad Jizerou je jedno z krkonošských měst, kde můžete začít s výletem po Krkonoších, a třeba i s celou vaší rodinou. Je odtud přístup na sjezdovky a kromě zimních sportů zde najdete i plno možností, jak strávit naplněný čas v letním období. Ve městě Rokytnici si můžete prohlédnout půvabnou architekturu a na naučných stezkách se jistě důkladně poučíte o místní historii.

Rokytnice nad Jizerou: Historie města se nese v duchu husitství

Město Rokytnice Krkonoše zdobí už od 16. století, pravděpodobně bylo založeno kolem roku 1574. Místo bylo osídleno kvůli těžbě z místních ložisek stříbra a mědi, také se zde provozovala těžba dřeva. O místní horníky se zajímal Albrecht z Valdštejna, který se zasadil o zlepšení jejich životů zajištěním lepších obydlí. V době třicetileté války však většina dolů přestala fungovat a pozdější pokusy o jejich obnovení byly marné.

Rokytnici nad Jizerou, pojmenované po potoce tekoucím mezi vrbami (rokytami), se také přezdívalo Kalich. Název pochází od obyvatelstva protestantského vyznání, kterého zde byla drtivá většina.

Katolické protireformační hnutí se toto snažilo změnit, výsledkem bylo například zboření protestantského kostela a stavba nového. Obec ale stále zůstávala většinově husitská. Vzniklo zde však i pár sekt. Některé navazovaly například na husitské adamity z 15. století, volnomyšlenkáře, které tehdy sám Jan Žižka těžce kritizoval.

Kam na běžky v Krkonoších? Přinášíme tipy na nejoblíbenější trasy

Průmysl v Rokytnici: Sklářství je tradicí od samého začátku

Rokytnice nad Jizerou byla od začátku významnou sklářskou osadou. Sklárny se specializovaly na polotovar, jeho další zpracování probíhalo v chalupách. Domácí bižuterie se prodávala v blízkém okolí a také se vyvážela do ciziny. Někteří starší obyvatelé ještě můžou mít korálkářské náčiní doma a umět s ním zacházet. Ještě před 2. světovou válkou totiž byly skleněné korálky jedním z pilířů ekonomiky města. Teprve později hlavní roli převzal cestovní ruch.

Sklárny Rokytnice nad Jizerou už sice nemají, ale na exkurzi za výrobou skla se můžete vydat do nedalekého Harrachova. K tamnímu podniku, existujícímu již přes 300 let, patří také muzeum skla a malý pivovar.

Lysá hora v Krkonoších – Lyžování na jedné z nejdelších českých sjezdovek

Dnes živí Rokytnici lyžování, z velké části. Místní lyžařské středisko se v zimě stará o svahy i o běžeckou stopu. Areál Horní Domky se nachází na svahu Lysé hory na severovýchodě města a je oblíbený pro svůj zajímavý terén. Sjezdovky jsou tam rozmanitého rázu a také tam je jedna z nejdelších v České republice.

Lyžovat se dá i blíže od centra Rokytnice. Studenov je skiareál s mírnějšími svahy, který se hodí i pro začátečníky a rodiny s dětmi.

Lanovka na Lysou horu jezdí i v létě – ne ta lyžařská, nýbrž o něco delší lanová dráha vedle ní. Můžete si tak udělat výlet na vrchol hory. Nebo zvolit bezplatnou, ale zato fyzicky náročnější variantu: vydat se nahoru pěšky. Zvládnutá túra vám určitě udělá radost.

Jelikož na území Lysé hory zasahuje rozloha Krkonošského národního parku, choďte jen po stezkách. Buďte ohleduplní k prostředí kolem vás. Toto platí nejen na horském výšlapu, ale také ve skiareálu.

Výlety v Krkonoších. Trasy, které jsme vyzkoušeli i s malými dětmi

Aktivní dovolená v Rokytnici nad Jizerou

Pokud jste ten typ člověka, který odpočívá při sportu, užijete si Rokytnici v kterémkoli ročním období. Lyžováním a horskou turistikou totiž seznam možností zdaleka nekončí. Kromě hor je v Rokytnici bowlingové centrum, fotbalové hřiště, tenisové kurty, lanový park, motokáry a mnoho dalšího. Turisté tak nacházejí plné využití svého volného času na dovolené s celou svou rodinou, a to jak v zimním, tak také v letním období.

A místní příroda vás nezklame. Nejde pouze o radost ze zdolání vrcholu hory – i krásná místa, kam zajít, se zde najdou. Příznivci přírodních krás a fotografové ocení Huťský vodopád na rokytnickém Huťském potoce nebo vyhlídkové místo na vrcholu kopce Strážníku.

Pramen Labe odtud také není daleko, přestože cesta k němu vyžaduje lásku k horským túrám. Nachází se za Lysou horou, nedaleko polských hranic a jen pár metrů za hranicí města. Skutečný pramen řeky je o několik metrů dále, ale místo zvané Pramen Labe je významným turistickým bodem s lavičkami, rozcestníkem a dřevěnou sochou.

Rokytnice – výlety a procházky po městě

Máte-li v Rokytnici nad Jizerou ubytování na více dní, určitě kromě sportu stihnete také odpočívat. Ve městě se můžete pokochat bílozelenou radnicí postavenou v secesním slohu, barokním kostelem a náměstím inspirovaným horskými domky.

Stezka Dřevosochání je nenáročný úsek cesty, kde je ke zhlédnutí několik vyřezávaných dřevěných soch. Na informačních tabulích si můžete po cestě přečíst o tradiční dřevořezbářské akci konané pravidelně v městské části Františkov. Na konci stezky je malé lidové muzeum zvané Starý Kravín.

V muzeu Starý Kravín uvidíte expozici ze života místních obyvatel za starých časů. Jedná se o různé náčiní, které pomáhalo při práci, ale i hasičskou techniku a další předměty. V tomto muzeu také vystavují svá díla místní malíři, umělečtí kováři a autoři různých ručních prací.

Naučných stezek Rokytnice nad Jizerou má hned několik. Na procházce se tak vzděláte na téma dle vlastního výběru. Pro doporučení a tipy nejen ohledně stezek neváhejte směřovat do místního informačního centra. Dalšími pohodovými tematickými stezkami jsou například okruh Okolo Rokytnice a Pašerácká stezka pojednávající o historii pašování v Krkonoších.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Rokytnice nad Jizerou: Výlety v krkonošském centru rekreace