Menu
JenProCestovatele
Portugalsko

10 míst, která musíte vidět v Portugalsku! Tipy na moře i památky

Redakce

Redakce

16. 5. 2018

Na okraji evropského kontinentu se nachází nádherná a z velké části stále ještě nedotčená země. Portugalsko nabízí krásy přírody, taje historie, radovánky na pláži i špičkové zázemí pro golf. Co z toho si vyberete, je na vás. Pro nerozhodné jsme vytipovali deset míst, která stojí za návštěvu. Začínáme…

10. Lisabon

Hlavní město Portugalska, vás nadchne. Prohlídka centrálních čtvrtí zahrnuje plno architektonických skvostů, muzeí, galerií a tradičních obchůdků v síti úzkých uliček. K večeru a v noci pak ožívají kluby a hospůdky melancholickou hudbou fado. Pokud se chcete vzdálit od centra, doporučujeme Belém s monumentálním klášterem sv. Jeronýma. U lisabonských doků pak najdete rozsáhlý Park národů, který byl vybudován pro výstavu Expo 98. Jeho v současnosti nejznámější atrakcí je obří oceanárium, které překypuje životem – „bydlí“ tu 25 000 druhů mořských živočichů a rostlin.

Náš tip: Pokochejte se do zásoby pohledem na nejdelší most v Evropě Ponte Vasco de Gama, který měří úctyhodných 16 km.

9. Algarve

Algarve je nejjižnější oblast Portugalska a má tři hlavní lákadla: slunečné podnebí, písčité pláže a golfová hřiště. A také grilované sardinky! Krásné pláže by ale neměly odpoutat vaši pozornost od vnitrozemí této oblasti, které je neméně zajímavé – přitažlivá historická centra měst doplňují výstavy koncerty a další kulturní akce. Výletovat se potom dá také do nedaleké hornaté krajiny. Zkrátka pro každého něco…

Náš tip: Pokud nemáte hluboko do kapsy, užijete si zde ty nejlepší portugalské restaurace.

8. Madeira

Ostrov, který je nazýván „skleníkem“ či „botanickou klenotnicí“ Portugalska, láká nejen vášnivé zahradníky. Na své si zde přijdou i turisté a milovníci dalších sportů – například potápění či slaňování. Hlavní město Funchal vyniká elegantní architekturou, na místním tržišti navíc nasajete tisíce vůní a chutí.

Náš tip: Západní Madeira je známá barevně pomalovanými rybářskými loděmi, ve východní části se jezdí na velmi neobvyklých „saních“.

7. Douro

Majestátní řeka lemující město Porto, o kterém ještě bude řeč, učaruje mohutností a údolím, které je kolíbkou portského vína. Není v této oblasti jedinou řekou, a tak zde mohl vzniknout lázeňský komplex, který láká k pobytu.

Náš tip: Projeďte údolí řeky Douro vlakem, trasa je delší než 100 km!

6. Porto

Druhé největší město Portugalska a jeho přilehlá oblast by vystačily na samostatný článek. Takže jen stručně, ale výstižně: víno, barokní stavby, moderní kavárny – to vše a mnohem více si užijete na severu země.

Náš tip: Nejznámější portské knihkupectví se jmenuje Livraria Lello e Irmão a bylo prohlášeno za národní dědictví. Návštěvníci jej obdivují zejména kvůli stropu z barevného skla a dalšímu bohatě zdobenému zařízení.

5. Alentejo

Jsme v polovině cest a nyní se nacházíme v rozsáhlé oblasti svébytných portugalských vesnic. Toto je ta nedotčenost, kterou jsme slibovali v úvodu článku. Středověké hrady, olivovníky, korkové duby, osobití obyvatelé, letité tradice. I kdybyste si z nabízených destinací měli vybrat jen jednu, tuto určitě zvažte.

Náš tip: Víte, kdo byli Sefardové? Jednalo se o portugalské Židy, kteří v této oblasti žili po celá staletí. Určitě se zde o nich dozvíte více.

4. Fátima

Nejvýznamnější portugalská svatyně nemá pro běžné turisty příliš atraktivní nabídku. Její smysl však spočívá v něčem jiném. Ocení ho hluboce věřící, ale symbolika zasáhne snad každého ze 100 000 poutníků, kteří dvakrát ročně putují k tomuto komplexu kaplí zasvěcených Panně Marii.

Náš tip: Poutě se konají 13. května a 13. října, v den prvního a posledního zjevení Panny Marie.

3. Coimbra

Ve třetím největším portugalském městě se nachází proslulá Universidade de Coimbra, která je nejstarší a nejprestižnější univerzitou v zemi. Nechte se unést duchem „studentského místa“, které bylo navíc dějištěm portugalské verze příběhu Romea a Julie.

Náš tip: Biblioteca Joanina v Coimbře je považována za nejnákladněji vybavenou knihovnu na světě, jedinečný interiér v sobě ukrývá 30 000 svazků knih a 5 000 rukopisů.

2. Alcobaça

Toto malé městečko se pyšní významnou památkou zapsanou na seznam Světového dědictví UNESCO. Řeč je o cisterciáckém opatství z 12. století, kvůli kterému se sem vyplatí cestovat. Jeho srdcem je rozsáhlý klášter Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça, v němž prý „jednu dobu žilo 999 mnichů“.

Náš tip: Právě zde se nacházejí hrobky výše zmiňované milenecké dvojice – dvorní dámy Inês a korunního prince Pedra, jejichž láska skončila tragicky.

1. Azorské ostrovy

V Atlantském oceánu se nachází zámořské autonomní území Portugalska Azory. Souostroví sopečného původu je tvořeno devíti ostrovy: São Miguel, Pico, Terceira, São Jorge, Faial, Flores, Santa Maria, Graciosa a Corvo. Připodobňovány jsou například k Novému Zélandu. Užijete si tu plachtění, vodní sporty, bazény, ale třeba také Ohnivé jezero (São Miguel).

Náš tip: Ostrovy nejsou zatím ještě tak turisticky vytěžovány, proto stojí za to je navštívit.

… šťastnou cestu! Boa viagem!

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

10 míst, která musíte vidět v Portugalsku! Tipy na moře i památky