Menu
JenProCestovatele
České hrady a zámky

Kdo byl vězněn na hradě Křivoklátě? Císař Karel IV. nebo alchymista Edward Kelley!

Pokud nevíte, kam na rodinný výlet, zavítejte na oblíbený hrad Křivoklát. Je otevřen celoročně a právě 1. listopadu zemřel alchymista Edward Kelley, který byl na Křivoklátě vězněn. Tento hrad byl totiž také vyhlášeným státním vězením, kam byl na nějakou dobu odklizen i náš významný panovník Karel IV. jako dítě, před svým odjezdem do Paříže.

Křivoklát jako panovnické sídlo

Nádherný hrad Křivoklát se nachází ve Středočeském kraji, na skalnatém výběžku nad Rakovnickým potokem, poblíž jeho ústí do Berounky. Patří mezi naše nejznámější a nejkrásnější hrady, a od roku 1965 je národní kulturní památkou.

Původní hradiště z roku 1110 se za Přemysla Otakara II. proměnilo v kamenný hrad, ke kterému přibyla také kaple. Stavba proběhla v letech 1225 – 1235. Honosné panovnické sídlo však i několikrát vyhořelo, ale vždy z trosek povstalo. Za Jiřího z Poděbrad a Jagellonců bylo přestavěno do gotického stylu.

Útočiště pro Karla IV. a jeho dceru Markétu

Historie hradu je opravdu bohatá. S Křivoklátem měli co do činění významní panovníci naší vlasti a jejich rodina. V roce 1316 se zde po požáru Pražského hradu uchýlila Eliška Přemyslovna i s dětmi. Její syn Karel IV. na Křivoklátě strávil svou první zimu jako miminko a později, ve svých třech letech, zde nějakou dobu pobýval z důvodu státních záležitostí před svým odjezdem do Paříže.

Jako dospělý sem vždy rád zavítal, poté, co po návratu do Čech z ciziny Křivoklát vykoupil z držav. Dokonce tady strávil i své líbánky a počal první dceru dcera Markétu, která na hradě také trávila své dětství.

Křivoklát jako státní vězení

Hrad Křivoklát ale také sloužil jako státní vězení, například za vlády Habsburků. Jedním ze známých vězňů, kteří zde pobývali, byl i slavný alchymista Edward Kelley, kterého pozval na svůj dvůr milovník veškerého tajemna císař Rudolf II. Protože se Kelley nepředvedl v nijak dobrém světle, a navíc v souboji zabil dvořana Jiřího Hunklera, nechal jej císař uvěznit na Křivoklátě ve věži Huderce.

Kelley si bohužel si při svém pádu z velké výšky na útěku z věže ošklivě zlomil nohu a musela mu být amputována. Poté byl ještě vězněn na Hněvíně, odkud znovu utekl a zlomil si druhou nohu. Nakonec si ve velkých bolestech vzal život a vypil jed. Huderka byla považována za takzvanou hladovou věž a v 19. století se na jejím dně našla spousta lidských kostí.

Křivoklát jako místo velkých požárů

V roce 1826 schvátil hrad další velký požár, který se naštěstí vyhnul kapli a velkému královskému sálu ze 13. století, který je po Vladislavském sálu našim druhým největším gotickým sálem. V roce 1921 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce hradu, kterou po požáru provedli poslední majitelé hradu Fürstenbergové. Od roku 1929 se Křivoklát stal majetkem státu.

Anděl páně a Honza málem králem

Na co se turisté mohou těšit? Dominantou hradu je věž vysoká 42 metrů, kompletně vybavená mučírna, obrazárna, muzeum, černá kuchyně a úžasná knihovna Fürstenbergů. Na hradě se natáčela spousta pohádek a filmů, například Honza málem králem, Jak se budí princezny, Třetí princ, Anděl páně, Bathory, Ohnivé ženy nebo Letopisy Narnie. Často zde točili také zahraniční filmaři.

Legenda o pokladu

Podle legend jsou pod Křivoklátem podzemní chodby, ve kterých nechal král Václav IV. schovat poklad před husitskými válkami. Možná je tam dodnes, protože se prozatím nenašel…

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kdo byl vězněn na hradě Křivoklátě? Císař Karel IV. nebo alchymista Edward Kelley!