Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Proč navštívit Vranov nad Dyjí: Sport, odpočinek i kulturní památky

O městečku Vranov nad Dyjí západně od Znojma jste pravděpodobně slyšeli v souvislosti s Vranovskou přehradou. Vranov, a jeho okolí, je však krásnou turistickou destinací nejen na léto. Kromě relaxu u vody uvidíte také historické památky a budete rovněž mít možnost sportovního vyžití. Co všechno vás tedy čeká na Vranovsku?

Vranov nad Dyjí jako centrum turistické oblasti. Co dělat ve městě?

Obec Vranov nad Dyjí, okres Znojmo. Tento městys s osmi sty obyvatel každoročně vítá hosty, je totiž takovou vstupní bránou jak na přehradu, tak také do západní části podyjského národního parku a na různá jiná atraktivní místa v okolí. Historie turismu na Vranovsku sahá až na počátek 18. století.

Najít ve Vranově nad Dyjí ubytování není těžké a ceny se pohybují kolem jednoho až dvou tisíc. O něco horší je to s dopravou, oblast nemá velmi praktickou dopravní síť. Turisté preferují přicestovat autem. Nemáte-li auto, můžete do Vranova dojet ze Znojma autobusovou linkou 816. Spoje z nedaleké Jemnice či Moravských Budějovic jsou s přestupem.

Při prozkoumávání Vranova nad Dyjí zámek určitě bude jedním z míst, které nevynecháte. Zmínit můžeme také množství cyklostezek pro ty z vás, kteří rádi urazí větší vzdálenost. Samozřejmostí je přehrada, o které ještě bude řeč.

Proč navštívit Znojmo? Čeká vás víno, zábava i velký kus historie

Zámek Vranov nad Dyjí – stručná historie barokní perly Moravy

Vranovský zámek je majestátní sídlo tyčící se na kopci nad řekou. Původně se jednalo o dřevěný strážní hrad ke hlídání státní hranice. Postaven byl někdy před rokem 1100, kdy se poprvé vyskytuje v písemných památkách – ve slavné Kosmově Chronice Boemorum. Od 14. století na místě pak stála chytře strategicky pojatá kamenná pevnost, z níž jsou dochované zdi.

Pro 16. století je typické časté střídání majitelů. Hrad přešel do vlastnictví například Arklebovi z Boskovic, Zdeňku Meziříčskému z Lomnice, Volfu Krajíři z Krajku a významnému bavorskému rodu Althannů. Hrad se dočkal koncem století částečné stavební úpravy díky Esteře z Dietrichsteina. V době třicetileté války hrad ustál obléhání, ale později vyhořel.

Honosný barokní zámek ve Vranově stojí od konce 17. století, kdy stavbu znovu získali Althannové a nechali ji kompletně předělat. Výsledkem bylo architektonické dílo velmi podobné tomu, jak zámek vypadá dnes, s veškerým luxusem. Velice působivý je například oválný sál s klenbou, plný uměleckých děl, jako jsou sochy, mytologická freska v klenbě i štuková výzdoba. Později vznikl také lesopark.

Návštěva zámku ve Vranově nad Dyjí: Otevírací doba a možnosti prohlídek

Nádherný zámek opravdu stojí za vidění. Proto se občas točí na zámku Vranov nad Dyjí filmy. Určitě jste viděli legendární pohádku Nesmrtelná teta nebo Troškovu Andělskou tvář. Zámek však hostil také natáčení amerického akčního filmu xXx.

Možná jsou to právě záběry v těchto filmech, co některé z návštěvníků lákají, aby si místo prohlédli naživo. Relaxujete-li na dovolené kdekoli ve znojemském okrese, vranovský zámek bude zajímavým bodem programu. Na výběr jsou tři možné prohlídkové okruhy. Ten základní vás provede po honosných reprezentačních interiérech a stojí 160 Kč na dospělou osobu. Druhou možností je o 20 korun dražší návštěva soukromých pokojů polských hrabat z 19. století spolu s prohlídkou kaple. A kdo má rád výhledy, může si za 80 Kč bez průvodce vyšlapat na středověkou věž.

Neplatí-li zrovna nouzový stav, má zámek Vranov nad Dyjí otevírací dobu v létě od 9:00 do 17:00 kromě pondělka, přes září do 16:00. V červnu a říjnu je možné navštívit jej o víkendech. Druhý okruh bývá přístupný v kratší návštěvní době, proto se před návštěvou informujte i na webu hradu. Věž byla přestavěna na rozhlednu teprve letos a přístupná byla zatím jen v září.

Vranovská přehrada: Kvalita vody potěší každého plavce i veslaře

Vodní nádrž Vranov se pokládá za jednu z nejčistších v Česku. Její další předností je malebný ráz krajiny, v které se nachází, a také písečná pláž. Z těchto důvodů se jí někdy říká ,moravský Jadran’. Přehrada byla postavena ve 30. letech minulého století.

Vranovská pláž je plnohodnotnou náhradou dovolené u moře pro mnoho turistů. Najdete tam půjčovny vybavení na vodní sporty, občerstvení i volejbalové a nohejbalové hřiště. Nechybí ani dětské hřiště a dokonce ani lanový park. Na břehu přehrady stojí také několik penzionů. Mimo sezónu vodního relaxu je Vranov vhodným místem k rybaření.

Pro pohodlí návštěvníků jezdí k Vranovské přehradě vláček z města. Jeho trasa vede od zámku až na pláž, po cestě je hodně zastávek, kde se dá vystoupit a nastoupit. O prázdninách vláček jezdí každý den. Plné jízdné dělá 60 Kč. Tato vyhlídková jízda se dá i zamluvit soukromě dle potřeby.

Národní park Podyjí. Zajímavosti o jediném moravském národním parku

Nejmenší národní park v Česku je zároveň jediný na Moravě. Za rakouskou hranicí pokračuje jako Nationalpark Thayatal. Vranov nad Dyjí se nachází u samého západního konce území Podyjí a je tak vhodným výchozím bodem pro jeho návštěvu.

NP Podyjí je kouzelná krajina, která ukazuje, co dokáže řeka. Uvidíte vřesoviště, louky i hustou lesní džungli. Oblast patří k nejbiodiverznějším chráněným územím u nás. Je domovem desítek vzácných a chráněných druhů rostlin a hub, a samozřejmě také živočichů. Žije tam ohrožený sysel obecný, téměř vyhynulý motýl jasoň dymnivkový a mnoho dalších zvířat.

Pro ty, kteří se chtějí vzdělat i jinak než z knih a internetu, jsou k dispozici prohlídky národního parku Podyjí s průvodcem.

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Tip na výlet poblíž Vranova nad Dyjí: Hrad Bítov a zřícenina Cornštejn

Koho zajímají hrady a zámky, má příležitost si zajet do nedaleké obce Bítov. Otevírací doba tamějšího hradu je během hlavní sezóny sedm a půl hodiny šest dní v týdnu. Působivý historický monument bude zanedlouho slavit své tisící narozeniny. Původně patřil Přemyslovcům, pak Lichtenburkům a několika dalším rodům.

Bítovský hrad se nachází na ostrohu v meandru Dyje. Na hradě je toho k vidění spousta. Jmenovitě dekorovaný palácový interiér, zbrojnice, sklepení s mučírnou, kaple, hradní pivovar a další zajímavosti. Hrad Bítov je také domovem jedinečné výstavy vycpaných psů, kterou založil poslední majitel baron Jiří Haas z Hasenfelsu.

V šíji dalšího výběžku ohraničeného klikatou řekou leží ruina gotického hradu Cornštejna. Chátrá již od 16. století, kdy jej začali zanedbávat Štrejnové ze Švarcenavy. Zřícenina je pokládána mnoha lidmi za velice romantické místo, které má navíc dobrý výhled na krajinu. Je přístupná od začátku června do konce září.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Proč navštívit Vranov nad Dyjí: Sport, odpočinek i kulturní památky