Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Výlet do Moravského krasu: Propast Macocha láká turisty i sebevrahy

Macocha je nejslavnější propast v Moravském krasu. Údolí u říčky Punkvy je vyhlášenou oblastí, která nabízí jedinečný pohled na krasové krásy pod zemským povrchem. Na výletě do této oblasti máte mimo jiné možnost shlédnout do Macochy nebo dokonce vydat se v rámci návštěvy Punkevních jeskyní na její samotné dno.

Jak vznikla propast Macocha: Info o propasti a jeskyních

Od okraje po suchou část dna má Macocha hloubku 138,4 metrů. Kromě toho uvnitř leží Macošská jezírka o hloubce 11 a 40 m. Propast je typu “light hole”, to znamená, že slunce dosvítí až na dno. Propast Macocha je nejhlubší light hole ve Střední Evropě.

Lidé propast určitě znali po celá léta, prvního písemného pojednání se dočkala v 17. století. První sestup na dno byl uskutečněn v roce 1728 Lazarem Schopperem. A jak taková díra v zemi mohla vzniknout? Pro odpověď nemusíme chodit daleko. Asi 400 metrů odtud vytéká ze země řeka Punkva právě ve směru od Macochy. Řeka teče jeskyněmi a právě na onom místě se strop podzemní dutiny kdysi zřítil.

Ostatně, ví se, že je Macocha jeskyním velmi blízko, ba dokonce je součástí jeskynního systému, který se táhne několik kilometrů od severovýchodu. Amatérská jeskyně, jak se mu souhrnně říká, je největším krasovým útvarem v Česku. Chodby jsou přístupné pouze badatelům. Jako turisté však můžete navštívit pět jeskyní nedaleko Macochy.

Kudy k jeskyním a propasti Macoše: Vlakem, autem či pěšky

Macocha se nachází v obci Vilémovice nedaleko od Blanska ‒ v severní část CHKO Moravský kras. Parkování je možné přímo u propasti, kdo si však chce užít jízdu silničním vláčkem podél řeky, může přijet ze směru od Blanska a zaparkovat u Skalního Mlýna. Nedaleko Skalního Mlýna si také můžete prohlédnout Stěnu vycházejícího slunce, Kateřinskou jeskyni nebo Dům přírody Moravského krasu.

Pro ty, kteří nedisponují autem, je nejbližší vlakové nádraží v Blansku a odtamtud je možno přijet k propasti blíže autobusem podél řeky až na zastávku Skalní Mlýn. Odtud vede k Macoše modrá a žlutá turistická značka ‒ po žluté půjdete asi 40 minut, po modré kolem jeskyní hodinu. Dojít se dá také od východu z nedaleké zastávky ve Vilémovicích nebo se projít tři kilometry od Nových Dvorů ze severu.

Od Punkevních jeskyní vede k Macoše lanovka. Jedná se o zkratku oproti půlhodinovému obcházení, které sice není náročné, ale ne každému se do něj chce. Velkou výhodou lanovky je, že díky ní nemusí Suchý žleb znečišťovat auta ‒ většina osob, které nemohou nebo nechtějí jít pěšky, se pohodlně svezou nahoru či dolů. Jednosměrná jízda lanovkou stojí dospělou osobu 80 Kč, zpáteční pouze 100 Kč.

Jakou má propast Macocha pověst? Lidový příběh následují skutečné události

Macocha byla, jak pověst vypráví, pojmenována po maceše. Sedlák jménem Hálek si po smrti ženy vzal jinou. Když se jí však narodilo dítě, Hálkův první synek z předešlého manželství se ocitl v ohrožení. Ženu tak trápilo, že většinu statku po smrti otce zdědí starší syn, až se rozhodla, že se ho zbaví. Když jednou byli sami doma, odvedla nevlastní dítě do lesa a shodila jej do propasti. Chlapec naštěstí zůstal viset někde pod okrajem a byl zachráněn. Macecha se podle jedné verze příběhu sama vrhla do jámy, podle druhé ji tam za trest shodili vesničané.

Podle historických pramenů skákali do propasti Macochy sebevrazi často, sedlákova manželka tedy určitě nebyla první ani poslední. Místní občané Martin Kala a Josef Nejezchleb svého času podnikali sestupy dolů pro jejich ostatky, které museli sesbírat tak, aby bylo možné je s nimi vytáhnout zpět nahoru. Později se začala těla vyvážet na loďkách. V roce 1894 o sebevraždách v Macoše napsal významný archeolog Karel Absolon, který také objevil Punkevní jeskyně Věstonickou venuši.

Macocha sebevraždy přitahuje i nadále. Za letošní rok zde ukončili svůj život tři lidé a za posledních pět let je evidováno přes deset sebevražd. Od počátku 30. let minulého století se číslo blíží stovce. Propast bohužel není možné proti seskoku z horního můstku dostatečně zabezpečit.

Punkevní jeskyně a Macocha ‒ Výlet, na jaký se nezapomíná

Na rozdíl od jeskyní nepotřebujete do propasti Macochy rezervaci ani vstupenku, i když tomu tak nebylo vždy. Vstup na horní můstek byl do poloviny minulého století zpoplatněn a z vydělaných peněz byl tehdy do obce zaveden zemní plyn. Před deseti lety přilehlé pozemky obec nakrátko pronajímala soukromníkovi, který toho času vstupné na můstek vybíral, to však bylo brzy zase zrušeno.

Z jeskyní krasu je veřejnosti otevřen Výpustek, Balcarka, Kateřinská, Sloupsko-šošůvské a Punkevní jeskyně. Teplota v podzemí se pohybuje kolem 7°C, proto je zimní bunda rozhodně na místě. Uvnitř jeskyní vás čeká mnoho úchvatných pohledů na kamenné útvary včetně krápníkové výzdoby.

Nejpopulárnější jsou Punkevní jeskyně. Lodičky, na kterých je část prohlídky absolvována, z nich dělají jediný jeskynní objekt svého druhu v Česku. Vstupenky jsou velmi žádané, proto se doporučuje rezervovat si je předem s odstupem několika měsíců. Uvidíte majestátní krápníky a jiné útvary s názvy jako Strážce, Dvě sovy, Turecký minaret či Trpaslík. Součástí prohlídky je také návštěva dna propasti Macochy.

Hledáte-li u Macochy ubytování, nejbližší možností je Chata Macocha. Tato horská útulna se stoletou tradicí nabízí pokoje i rodinné apartmány. Dalším proslulým ubytovacím zařízením je Hotel Skalní Mlýn. Na výběr je samozřejmě spousta dalších možností v Blansku, Ostrově u Macochy i okolních vesnicích.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Výlet do Moravského krasu: Propast Macocha láká turisty i sebevrahy