Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

ZOO Chleby: Malá zoo v Čechách se pyšní vzácnými primáty a prvenstvími v odchovu ptáků

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

27. 5. 2020

ZOO Chleby není jako většina českých zoologických zahrad. Jedná se o první nestátní zoo u nás, která svou rozlohou patří dozajista k nejmenším. Přestože je provozována soukromě, nabízí seznámení se zvířaty mnoha druhů a má na kontě několik úspěchů.

Stručná historie ZOO Chleby

Původně založili Zoo Chleby majitelé už tak dost velké soukromé sbírky zvířat – manželé Fraňkovi. Na pozemku dříve stávala fara. Veřejnosti se nová zoologická zahrada otevřela 5. 6. 1997. V roce 2004 se zařízení stalo součástí Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií a získal licenci MŽP – od té doby má status pravé zoo.

Od té doby prošla zoo mnoha vylepšeními a přestavbami. Vznikly pavilony, akvária, naučné atrakce, později byla rozšířena také rozloha zoo. Rozvoj svědčí životním podmínkám zvířat i spokojenosti návštěvníků.

Kde leží ZOO Chleby, vstup a otevírací doba

Zoo Chleby najdete v obci severně od Nymburka ve Středočeském kraji. Areál se skládá ze dvou součástí: stará a nová zoo. Tyto dvě části leží od sebe nedaleko – přímo naproti přes cestu. Celkem je to výlet na 1-2 hodiny, který ocení děti i dospělí.

Vstupné Zoo Chleby účtuje následující: 150 Kč za dospělého, 110 Kč za dítě od 3 let, důchodce, studenta nebo držitele ZTP. Vstupenka platí na jednu návštěvu staré části a jednu návštěvu nové. Bohužel není možné se mezi pozemky opakovaně přemisťovat. Doporučuje se začít ve staré části bohatší na zvířata a poté se občerstvit v nové, kde je o hosty dobře postaráno.

Otevírací doba se během roku lehce mění, od 9:00 do 16:00 je však otevřeno vždy. Zoo se nezavírá ani v neděli a o svátcích.

Mohou do Zoo Chleby psi? Pozor, toto je třeba vědět předem. Vstup se zvířaty do chlebské zoo je zakázán. Psi jsou výjimkou a neplatí se za ně vstupné, mohou však pouze do nové části zoo. Před Starou zoo je možnost psa na chvíli přivázat – pokud váš mazlíček vydrží v klidu čekat. Před vchodem je také stojan na kola, která rovněž v areálu nemají co dělat.

Jaká mají v ZOO Chleby zvířata?

V ZOO Chleby uvidíte zhruba 30 druhů savců, 20 druhů bezobratlých, 25 druhů ryb, 10 druhů plazů a 35 druhů ptáků. Jedná se často o zvířata mírného podnebí, nám mnohdy dobře známá. Nesmí však chybět ani exempláře exotických druhů.

Navštivte například architektonicky příjemný Angkor Wat, pavilon gibonů. Giboni zlatolící, Kuba a Gábina, sem byli přivezeni v roce 2007 z Olomouce a začali se zde brzy množit, přestože předtím 15 let mladé neměli.

Ze zajímavých exotických druhů zvířat má chlebská zoo také například velbloudy, dikobrazy, klokany, emu, nosály a mnoho dalších. Děti však potěší i “obyčejná” domácí zvířata jako ovce či lamy – k těm se totiž v zoo můžete dostat velmi blízko. Mnoho zdejších zvířat je ochočených, kozy, morčata a daňky můžete i pohladit.

Do podzimu 2019 měla Zoo Chleby geparda, samici jménem Mzuri. Zvíře, které bylo jednou z hlavních chloub této zoologické zahrady, bohužel vloni uhynulo, a tak byl chov geparda v Chlebech přerušen.

Rarita v ZOO Chleby: Langur, opice vzácnější než panda velká!

Čím se chlebská zoologická zahrada nejvíce pyšní, je langur duk. Tento druh opice je považován za nejkrásnějšího primáta a bohužel je také velmi vzácný. Ve své původní oblasti výskytu, lesích Vietnamu a Laosu, byl za války téměř vyhuben chemickými zbraněmi. Agent Orange a jiné látky se totiž používaly k “čištění” hustých a nepřehledných porostů.

Dnes jsou languři duk stále ohrožováni stavbou silnic a nelegálním lovem. Tento primát je nyní na vyšším stupni ohrožení než ikonická panda velká. V zoologických zahradách v současnosti žije přes 30 jedinců tohoto druhu.

Zoo Chleby je v současnosti jedinou zoo mimo Asii, kde jsou languři chováni! Dlouhou dobu se langury dařilo chovat také v Kolíně nad Rýnem, chov však před pár lety skončil. V Chlebech languři žijí od roku 2016, kdy byl přivezen samec Thua Noi se dvěma samicemi Yai a Ding. V roce 2018 obě samice porodily mládě. Nejnovější přírůstek je z března 2020.

Mendlovo ekocentrum a akvárium Polabí: Krása ryb, hmyzu a plazů

Před několika lety také vzniklo v Zoo Chleby akvárium Polabí. Veliká nádrž, která původně sloužila při natáčení Vodníka z Kytice, je teď domovem dvaceti druhům sladkovodních ryb. Můžete si zde zblízka prohlédnout ryby, které žijí v našich vodách, aniž byste museli sedět hodiny u řeky s prutem.

Mendelovo ekocentrum, hlavní budova nové části zoo, skýtá pohled na malé živočichy. Nacházejí se zde akvária s rybičkami, ale také mnoho terárií. Žijí zde pakobylky, mnohonožky, agamy, hadi, želvy, žába rohatka, a také hlodavci, které někteří z nás mají doma: pískomilové, činčily, morčata. Některá zvířátka se zde mohou hladit nebo také krmit v rámci výuky.

Budova slouží jako vzdělávací centrum, kde je možno domluvit edukační program pro skupiny dětí, navštívit ji však můžete vždy. Nachází se v ní také občerstvení a obchod se suvenýry.

Chovatelské úspěchy chlebské zoo

V Zoo Chleby se nachází široké spektrum druhů ptáků, kteří se zde také velmi úspěšně množí. Chlebské zoo se jako první na světě podařilo v zajetí odchovat tetřívka kavkazského a koroptev pouštní. Jako první v České republice zoo odchovala také arguse okatého, satyra Temminckova, bažanta pavího, bažanta malajského a nám nepříliš známý druh páva, ohroženého páva zeleného. Také chov zoborožců a opic gibonů a langurů je zde významný.

Podpořte ZOO Chleby adopcí zvířete!

Stejně jako mnoho jiných umožňuje i Zoo Chleby adopci. Máte-li v této zoologické zahradě oblíbené zvíře, můžete se stát jeho sponzorem a přispívat na jeho chov. Částky na adopci se zde platí měsíčně, a to na libovolný počet měsíců. Za příspěvek ve výši nad 1000 Kč můžete dostat darem jednu volnou vstupenku.

Adoptovat můžete na své jméno, jménem své firmy nebo jako rodina či skupina. Příbuznému, který miluje zvířata, dokonce můžete adopci věnovat k Vánocům či narozeninám. Seznam zvířat k adopci spolu s výší měsíční částky jejich adopce najdete na webu zoo.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

ZOO Chleby: Malá zoo v Čechách se pyšní vzácnými primáty a prvenstvími v odchovu ptáků