Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Pustevny v Beskydech. Jakou mají historii a proč bychom je měli navštívit?

Pokud jste ještě nenavštívili Pustevny v Beskydech, měli byste to urychleně napravit. Toto pověstné místo vás může zcela okouzlit svou dobovou atmosférou i zajímavou historií. Co všechno se dá na Pustevnách spatřit a co se dá podniknout v nejbližším okolí i s dětmi? Zajímavou novinkou je i to, že se 30. července bude na Pustevnách otevírat zrekonstruovaný Libušín! Máte se tedy na co těšit.

Pustevny a jejich historie

K dalšímu okruhu Valašského muzea v přírodě patří také Pustevny. Původní ráz dřevěných domečků si můžete prohlédnout přímo pod pověstnou horou Radhoštěm. Svůj název Pustevny nese toto vyhlášené, a turisticky velmi oblíbené, místo po poustevně, která se zde původně nacházela. Tato poustevna byla zřízena v polovině 18. století a stála nedaleko první dřevěné kaple na Radhošti v obci Prostřední Bečva. Posledním poustevníkem byl Felix, který zemřel roku 1784.

O turistický ruch se zde postaral turistický spolek Pohorská jednota Radhošť, který existoval už od roku 1884. V roce 1891 poblíž staré poustevny postavili novou poustevnu, kterou nazvali Pústevňa. Později vznikla další stavba – Šumná – a s nárůstem turistického ruchu zde postupně vznikaly i jiné stavby. V roce 1899 byly zpřístupněny další působivé stavby, které projektoval slovenský architekt Dušan Jurkovič – byly nazvány Libušín a Maměnka. Ke stavbám, které projektoval Jurkovič, patří také sto let stará dřevěná valašská Zvonička s barevnými ornamenty.

Kromě těchto významných objektů na Pustevnách najdete i hotel Radegast, který byl postaven v roce 1932 a hotel Tanečnica z roku 1926, ve kterém strávil noc i náš prezident Masaryk – v roce 1928 při své návštěvě Valašska. Ve stejném roce se na Pustevnách také konaly první závody na lyžích. Za 2. světové války však Pustevny poněkud zpustly a prvorepublikový turistický ruch šel stranou – otěže převzala Hitlerjugend a maďarské asistenční oddíly, kterým Pustevny poskytovaly ubytování.

Po válce objekty postupně chátraly, ale v průběhu 80. a 90. let se prováděly různé rekonstrukce a Pustevny se ustanovily jako Národní kulturní památka.

Rožnov pod Radhoštěm. Navštivte jeho chloubu skanzen Valašské muzeum v přírodě

Libušín a Maměnka na Pustevnách – malebné valašské roubenky

Na Pustevnách si hned kousek od lanovky můžete prohlédnout malebné horské chaloupky ze dřeva, které projektoval významný slovenský architekt, podle něhož je pojmenovaná nová rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm. Nazývají se Libušín a Maměnka a jsou ve správě Valašského muzea v přírodě.

Na výzdobě Libušína, který sloužil jako restaurace, se podílel slavný český malíř Mikoláš Aleš. Podle jeho kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, boha Radegasta a portáše Stavinohy vytvořil interiér Libušína i akademický malíř Karel Štapfer. Při požáru v roce 2014 však byla bohužel velká část Libušína zničena. Nová rekonstrukce, na kterou byla dokončena sbírka v roce 2017, slibuje kvalitu, na kterou padlo asi 117 milionů korun. Zároveň se také rekonstruovala turistická ubytovna Maměnka.

Nyní v červenci 2020 se bude Libušín znovu po rekonstrukci slavnostně otevírat. Na slavnostní otevření Libušína se můžete těšit už 30. 7. 2020 ve 12.00, komentované prohlídky pro veřejnost budou probíhat od 14.00-17.00.

Nejstarší lanovka na světě je na Pustevnách

V roce 1940 byla na Pustevnách postavena lanovka, která je považována za první sedačkovou lanovku na světě. Tato původní lanovka byla dlouhá 887 metrů, měla celkem 81 sedaček a převýšení 304 metrů. V té době začaly na Pustevnách vznikat i lyžařské sjezdovky.

Dnešní lanovka vede na Pustevny ze stanice nacházející se nedaleko hotelu Ráztoka v Trojanovicích. Dolní stanice je v nadmořské výšce 620 metrů a Pustevny, kam lanovka dojede, kolem 1 000 metrů nad mořem. Novější lanovka byla vybudována v roce 1987, má celkem 162 sedaček – a za deset minut jste nahoře. Od roku 2017 vás může na Pustevnách čekat nově zrekonstruovaná budova horní stanice lanovky, kde si také můžete půjčit koloběžky, koupit si suvenýry nebo si dát dobrou bramboračku. A kdo se bojí nahoru lanovkou a má strach z výšek, může se vydat po turistické značce pěšky, anebo na Pustevny dojet z jiné strany třeba i autobusem.

Pustevny

Radegast není jen pivo, ale i socha pohanského boha na Radhošti

Nedaleko Pusteven se nachází vrchol hory Moravskoslezských Beskyd nazvané Radhošť, který se tyčí v nadmořské výšce 1129 metrů. Z Radhoště můžete pozorovat nádheru okolní beskydské krajiny a vzdálené vrcholky okolních hor, jako jsou třeba Vsetínské vrchy a Javorníky – až směrem k Jeseníkům a Malé a Velké Fatře. Na severním svahu Radhoště se rozkládá národní přírodní rezervace. Na vrcholu Radhoště se nachází televizní vysílač, ale mnohem zajímavější pro vás může být třeba kaple sv. Cyrila a Metoděje zrekonstruována v roce 1999, sousoší obou věrozvěstů a kříž.

Na Radhošti, tedy přesněji řečeno na tom samém vrcholu ale cca 2,5 km daleko od Radhoště na vrcholu zvaném Radegast, se také můžete poklonit pohanskému bohu Radegastovi, o němž se šíří pověsti až do velké dálky. Jednou z nich je legenda o tom, jak modlu tohoto pohanského boha nechali zbořit příchozí Cyril a Metoděj na Velkou Moravu v rámci šíření křesťanství v 9. století. Další pověsti se týkají především zbojníků a jejich ukrytých pokladů na Radhošti. A pak jsou tu také různé místní báchorky o nadpřirozených jevech a bytostech – ty nejvíce milují děti, ale říká se, že je na nich spousta pravdy a mnohé z nich jsou docela strašidelné.

Podzemní chodby na Radhošti

V hoře Radhošť je prý spletitá síť podzemních chodeb, které se využívaly už od 15. století. Mnohé z nich poskytovaly úkryt poutníkům či pastevců před nepříznivým počasím. Také sloužily jako zásobárny potravin, například produktů z ovčího mléka a podobně, protože se v podzemí udržovaly chladné a tolik se nekazily. Jsou známy tři vstupy do podzemí, které představují – Radochova studna, Cyrilka a Volařka. Nad vchody do podzemí, kterých prý bylo nespočet, si své koliby stavěli pastevci, kteří se pak procházeli horou dle potřeby tam a zpátky, kam bylo libo.

V mnohých podzemních chodbách se ale i ledaskdo ztratil a už ho nikdy nikdo nenašel. Kromě pověstí o tom, že si tam zbojníci ukrývali své poklady se povídá, že do podzemní jeskyně Volařky ukryli pohanští kněží původní zlatou sochu boha Radegasta, aby se nedostala do rukou křesťanů. Každopádně je podzemní pod horou Radegast, stejně jako mnohé další vrcholy Beskyd, tvořeno podzemními chodbami, které nejsou zcela probádané. Je docela nebezpečné se do nich vydávat, protože se propadají. Existuje záznam, že se nějací občané z Trojanovic rozhodli probádat podzemní chodby koncem 19. století až k podzemní řece. V roce 1979 se pak jeskyňáři dostali daleko přibližně 70 metrů – a tím celý výzkum raději skončil.

Tarzanie – horský lanový park Ráztoka

Pokud si chcete udělat pěkný výlet s dětmi, rozhodně neváhejte. Do Trojanovic k hotelu Ráztoka se dá dojet i autobusem. Na místě najdete nejrůznější občerstvení a nedaleko v lese populární lanový park Tarzanie, který slibuje mnohé – pro děti i pro náročné lezce. Nechybí velká trampolína, nenáročné lezecké trasy pro nejmenší i obtížná trasa pro zdatné sportovce. Jednou z možností je také skok z velké výšky, jízda na kladce a mnohé další atrakce pro malé i velké.

Ledové sochy na Pustevnách

Každoročně v lednu se můžete těšit na tradiční akci Ledové sochy na Pustevnách. Spousta našich i zahraničních umělců vytváří působivé sochy z ledu, které si turisté mohou prohlédnout. Součástí bývá i doprovodný program plný hudby, soutěží a zábavy pro děti i dospělé. Vytváření ledových soch se také hodnotí, je to soutěž o to, kdo dokáže vytvořit nejkrásnější a nejpůsobivější umělecké dílo. 40 tun ledu zkrátka udělá své.

Pískoles na Pustevnách – léto 2020

Zatímco na 40 tun ledu se můžete těšit v zimě, ani v létě umělci na Pustevnách nezaháleli. Letošní léto 2020 si můžete na Pustevnách v Beskydech prohlédnout nádherné výtvory z 90 tun písku, které se týkají tématu lesa a zvířat. Nechybí ani víkendový program, proto s výletem neváhejte – sochy z písku by se mohly vašim dětem, a nejen jim, hodně líbit!

Stezka Valaška láká turisty z celého okolí

Zcela nově je na Pustevnách vybudovaná stezka Valaška, která světlo světa spatřila v roce 2019. Na co se turisté mohou těšit? Ve výšce 15 metrů nad zemí se tyčí 394 metrů dlouhá dřevěná konstrukce, která umožňuje pohyb mezi stromy s vidinou nádherného pohledu na svět z ptačí perspektivy. Romantickou procházku mezi stromy můžete absolvovat také se svým pejskem na vodítku. Stezka je přístupná v létě i v zimě, od rána do odpoledních – v létě až večerních – hodin.

Pokud máte velký strach z výšek, Valaška asi nebude nic pro vás, ale možná prvotní obavy překonáte díky nádheře okolní krajiny s výhledem na beskydské lesy. Stezka je pohodlná, stabilní a bezpečná – nemusíte mít strach ani o svého zvědavého pejska či o dítě. Tato procházka vede až k vrcholu, kolem Himalájského chodníku z lan, který si mohou užít vaše děti. Nabízí se také pohled z vyhlídkové věže a Skywalk.

Na stezku Valašku se dostanete všemi možnými způsoby – lanovkou, autem nebo i autobusem – poslední autobusová zastávka se jmenuje Prostřední Bečva – Pustevny konečná a jezdí tam přímý autobus z Rožnova pod Radhoštěm.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pustevny v Beskydech. Jakou mají historii a proč bychom je měli navštívit?