Menu
JenProCestovatele
Výlety Vysočina

Zámek Náměšť nad Oslavou. Kdysi významné hudební centrum, dnes oblíbené místo pro svatby

V Náměšti nad Oslavou stojí krásný zámek, který byl jako původní gotický hrad přestavěn pány z Žerotína. Rod Žerotínů mimo jiné proslul také tím, že nechal převést Bibli Kralickou z Ivančic do Kralic, které tehdy příslušely k Náměšti nad Oslavou. Co všechno můžete dnes spatřit na náměšťském zámku a v jeho okolí?

Náměšť nad Oslavou: Zámek a jeho hudební historie

Původní gotický hrad v Náměšti nad Oslavou pochází ze 13. století a v průběhu času vystřídal mnoho majitelů. Významným vlastníkem hradu v Náměšti nad Oslavou byl rod Žerotínů, který z gotického hradu vybudoval zámek. Zámek později vlastnil také rod Haugwitzů, který se velice zasloužil o hospodářský a kulturní rozvoj panství v Náměšti nad Oslavou. Haugwitzové také zřídili dančí oboru mezi Náměšti nad Oslavou a Kralicemi. A díky hraběti Jindřichu Vilémovi III., který byl hudební skladatel a mecenáš umění, vznikla na zámku v Náměšti nad Oslavou kvalitní zámecká kapela.

Zámecká kapela v Náměšti nad Oslavou měla přes 30 instrumentalistů, 9 sólistů a 24 sboristů. Zaměřovala se především na operu. Hrabě Haugwitz nashromáždil přes 1400 notových záznamů skladeb různých autorů. Na zámku se také střídala řada zajímavých hostů, kteří se pohybovali v hudebním světě barokního období a patřili k přátelům hraběte. Byl jím například hudební skladatel a Mozartův rival, Antonio Salieri, který v zámecké kapli v Náměšti nad Oslavou poprvé uvedl svůj Requiem.

Také syn hraběte měl hudební nadání a pokračoval v otcových šlépějích. Zámek tak patřil k významným hudebním centrům v období baroka na Moravě. K nim se ostatně řadí například i zámek v Kroměříži nebo v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Lipnice nad Sázavou: Hrad, kde dělal průvodce sám Jaroslav Hašek

Svatba na zámku v Náměšti nad Oslavou

Rod Haugwitzů vlastnil zámek až do konce 2. světové války. Po válce byl znárodněn a zpřístupněn veřejnosti. Do roku 1947 byl zámek reprezentačním sídlem vlády a letním sídlem prezidenta Beneše. Zámek v Náměšti nad Oslavou je od roku 2001 národní kulturní památka. Před 2 roky zde rovněž proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která přinesla mnoho pozitivních změn. Dnes se na zámku pořádají nejen zajímavé prohlídky a tradiční akce, ale také různé výstavy a samozřejmě i svatební obřady.

Plánujete svatbu? Svatba na zámku v Náměšti nad Oslavou pro vás může být jedinečným zážitkem. Svatební obřady na zámku probíhají v prostorách nádherné velké knihovny, kde je k dispozici i klavírní křídlo. Další možností, jak se oženit či vdát na zámku v Náměšti nad oslavou, je využití venkovních prostor zámeckého parku a francouzské zahrady se vzácnými dřevinami, které vám rozhodně zaručí tu pravou romantickou atmosféru. Pro církevní sňatky je zde k dispozici zámecká kaple a pro ubytování hostů třeba zámecký penzion.

Náměšť nad Oslavou: Výlety po kulturních památkách

Návštěvníci zámku v Náměšti nad Oslavou si mohou prohlédnout zámeckou kapli, krásnou knihovnu, reprezentační sály i soukromé apartmány. Zámek ukrývá spoustu krásných pokladů a uměleckých děl, například hedvábnou křestní košilku vyšívanou zlatem, která patřila rodu Haugwitzů, porcelánový kalamář hraběte Haugwitze nebo starodávný metronom.

Zaujmout může rozhodně také unikátní expozice tapisérií, která vznikla už po 2. světové válce. Na zámku se konají pravidelné koncerty, které tak udržují hudební tradici, ať už se jedná o multižánrový festival Folkové prázdniny nebo tradiční Zámecký koncert či koncerty Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae, které putují po celé republice. Oblíbenou akcí je také Mezinárodní setkání výtvarníků a výstava plastik. Projekt Setkání se pravidelně pořádá od roku 2003 a představuje umělce a výtvarníky, kteří pracují s kovem.

Kam na kolo v okolí Žďáru nad Sázavou? Máme tipy na 4 cyklovýlety

V Náměšti nad Oslavou je možno si též prohlédnout barokní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1639 a most přes řeku Oslavu. Most byl postavený roku 1737 a později vyzdoben 20 nádhernými sochami archandělů a světců, na kterých se podílel známý sochař Josef Winterhalder.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Náměšť nad Oslavou. Kdysi významné hudební centrum, dnes oblíbené místo pro svatby