Menu
JenProCestovatele
Výlety Vysočina

Lipnice nad Sázavou: Hrad, kde dělal průvodce sám Jaroslav Hašek

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 4. 2020

Lipnice nad Sázavou je malebné městečko. Přijdou si na své milovníci historie, přírody, a také kultury a literatury. Uvidíte například majestátní středověký hrad nebo památník Jaroslava Haška. Ten v Lipnici strávil poslední roky svého života a byl zde i pochován.

Hrad Lipnice: Historie, pověsti i výhled do krajiny

Hrad Lipnice byl na kopci postaven v raném 14. století, aby strážil cesty do nedalekého Havlíčkova Brodu a okolních vesnic. Rod Lichtenburků jej v roce 1316 dal do zástavy Janu Lucemburskému za propuštění uvězněného příbuzného Jindřicha z Lipé. Tomu, a pak jeho synům, se hrad později dostal do vlastnictví.

Od té doby si hrad pánové předávali poměrně často. Jednu dobu patřil Čeňkovi z Vartenberka, který dopisem protestoval proti upálení mistra Jana Husa. Později Oldřichovi z Rožmberka, rodu Trčků z Lípy a Matouši Vernierovi de Rougemont. Ti všichni se podíleli na zajímavých příbězích, které hrad zažil. Největší tragédií byl požár hradu v roce 1869, Lipnice však byla za pár desítek let zachráněna.

Při návštěvě Lipnice nad Sázavou hrad určitě nevynechejte. Dozvíte se nejen o skutečné historii, která se zde psala, ale také uvidíte místo, ke kterému se pojí legendy a pověsti. Například po hradě prý bloudí duch manželky Čeňka z Vartenberka. Čeněk dal prý Kateřinu zaživa, spolu s tělem jejího popraveného milence, zazdít. Dvě kostry, pravděpodobně jejich, byly v 18. století opravdu ve zdi nalezeny.

Kam na kolo v okolí Žďáru nad Sázavou? Máme tipy na 4 cyklovýlety

Dědictví Lipnice nad Sázavou: Hašek zde napsal Švejka

Jaroslav Hašek se se svou druhou ženou přestěhoval do Lipnice v roce 1921. Byl už tehdy značně nemocen a obézní. To mu však nezabránilo pustit se do svého největšího díla, proslulé čtyřdílné knižní série o dobrém vojáku Švejkovi. Nedokončený poslední díl diktoval z postele ještě nedlouho před svou smrtí.

Když Hašek ještě mohl chodit, procházel se na lipnický hrad, přemýšlel tam a psal. Údajně po hradě také občas prováděl lidi. O tom, že mu na hradu záleželo, svědčí to, že napsal stížnost úřadům na hledače pokladů, kteří hrad prohledávali a poškozovali.

Hrob Jaroslava Haška zdobí lahváče

Spisovatele si smrt odnesla 3. ledna 1923, příčinou bylo ochrnutí srdce. Hrob Jaroslava Haška najdete na starém hřbitově, kam tomuto bohémovi lidé symbolicky nosí lahve piva.

Památník Jaroslava Haška je situován přímo v jeho bývalém domě. Uvidíte tam předměty z jeho života a dozvíte se víc jak o jeho velmi zajímavém životě, tak o díle, které po sobě v naší kultuře zanechal. Nezapomeňte si na jeho památku dát pivo v restauraci U České koruny, kam rád chodíval.

Nejmenší město na Vysočině. Statut města Lipnice znovu získala loni

Přestože Lipnice nad Sázavou je poměrně malá obec a žije tam jen okolo 650 obyvatel, je městem. Statut města nesla už dříve, kdy obyvatel bylo mnohem více a Lipnice byla významným místem. Od konce 19. století se vystěhovaly stovky lidí, město upadlo — statut ale ztratilo dříve, a to kvůli územní reformě. V roce 2019 se podařilo prosadit návrh o znovuprohlášení Lipnice městem.

Národní památník odposlechu připomíná časy totality

Přírodní dědictví Lipnice nad Sázavou lomy nezničily. Pokud máte rádi procházky přírodou, Lipnice vás nezklame. Na poměrně nenáročné lesní turistické stezce nejen zrelaxujete své nervy, ale také zhlédnete pár uměleckých děl. Cesta vede kolem zatopených žulových lomů, kde se můžete zastavit, posedět a obdivovat romantiku klidné vody pod tyčícími se skalami.

Staré lomy vás také ohromí několika uměleckými reliéfy vzdálenými od sebe jen pár stovek metrů. Tato trojice nese významnou myšlenku — připomíná odposlechy a donášení, praktiky bývalých totalitních režimů v naší zemi. Národní památník odposlechu, jak se soubor reliéfů jmenuje, je dílem výtvarníka jménem Radomír Dvořák a jeho týmu kameníků. Skládá se z těchto částí:

  1. Bretschneiderovo ucho, kamenný ušní boltec pojmenovaný podle tajného policisty ze Švejka.
  2.  Ústa pravdy, reliéf rtů inspirovaný podobným dílem z římského kostela Santa Maria in Cosmedin.
  3. Zlaté oči, pár očí zasazený v trojúhelníkovém rámečku. Na očních bulvách jsou zlaté nápisy Enter, Home a Exit.
  4. Na 130. výročí narození spisovatele Haška byla odhalena čtvrtá součást památníku — ne reliéf v lomu, nýbrž socha na křižovatce. Je to dvouapůlmetrová socha jeho hlavy, pojmenovaná Hlava XXII podle slavného amerického románu. Ten je znám jako satira velmi podobná Švejkovi.

Přivezte si z Lipnice nad Sázavou pršut, sušenou šunku

Prosciutto neboli jamón je tradiční pochoutkou v zemích jižní Evropy, jako je Itálie a Španělsko. Tuto sušenou šunku ale pod českým názvem pršut znají také v Lipnici, kde se před lety našla skupina nadšenců – Lipničtí šunkovníci – a začala sušit maso. V procesu sušení šunky je důležité to správné teplé středomořské klima. Lipničtí šunkovníci však své metody stále zdokonalují. Lipnický pršut je unikátem v naší zemi.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Lipnice nad Sázavou: Hrad, kde dělal průvodce sám Jaroslav Hašek