Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Zámek Sychrov a jeho bohatství. Jaké poklady můžete spatřit?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

12. 11. 2020

Zámek Sychrov patří k velmi bohatým zámkům s rozsáhlými historickými sbírkami a působivým anglickým parkem. Nabízí jedenáct prohlídkových okruhů a spoustu pokladů k vidění. Zaujmout vás mohou i zajímavé historické návštěvy zámku nebo množství pohádek a zahraničních filmů, které byly na Sychrově natočeny.

Zámek Sychrov a jeho historie

Státní zámek Sychrov se nachází v Sychrově nedaleko Liberce. Spolu s rozsáhlým zámeckým parkem je od roku 1995 národní kulturní památkou, která byla od 50. let zpřístupněna veřejnosti. Současný zámek pochází z 19. století, ale původně byl na místě gotické tvrze, která byla zničena v době 30leté války, vystavěn dvoupatrový barokní zámek. Ten nechali postavit tehdejší majitelé Lamottové z Frintroppu, a to v letech 1790 – 1693.

V 19. století pak zámek vlastnili Rohanové a nechali jej kompletně přestavět. Novogotická přestavba zámku proběhla podle návrhů Josefa Pruvota. Nakonec přibyl i krásný zámecký park jako počin jednoho z knížat Rohanů – Kamila, který se zajímal o botaniku. Posledním majitelem zámku byl kníže Alain Rohan, který přijal německé občanství –  a po 2. světové válce byl zámek na základě Benešových dekretů zabaven státem.

Interiér a sbírky na Sychrově

Zámku dominuje kulatá Bretaňská věž a menší hranatá, která se nazývá Rakouská. Působivé je také významné dřevěné obložení stropů a stěn v mnoha salonech, které vyhotovil řezbář Petr Bušek. Nechybí ani jeho nádherný dřevěný nábytek.

V roce 1998 bylo na Sychrově evidováno přes 48 750 evidovaných předmětů z původního vybavení zámku i ze svozů z okolí. V této době bylo také evidováno 7 209 knih. Tehdejší rozsáhlý sbírkový fond byl druhým největším v České republice po sbírkách na zámku Konopiště.

Spousta předmětů byla ze zámku odvezena, například iluminovaný rukopis hodinek z počátku 15. století, kolekce rohanských portrétních miniatur a také rohanské hodinky. Tento majetek knížecí rodiny Rohanů náleží Národní knihovně a Národní galerii v Praze, obrazy nizozemských a italských mistrů skončily v Liberci a některé písemnosti připadly Státnímu oblastnímu archivu v Litoměřicích. Mnohé významné a zajímavé obrazy, i sochy, však na zámku Sychrově zůstaly.

Některé předměty byly také naopak dovezeny. Veškeré svozy pocházejí z některých severočeských zámků, například z Bělehradu, Kopidlna, Maršova nebo Malé Skály.

Obrazy a sochy na Sychrově

Sychrov se může pyšnit kolekcí 243 portrétů příslušníků rodu Rohanů i spřízněného rodu Bourbonů. Jedná se o takzvanou francouzskou portrétní malbu a zároveň největší sbírku ve střední Evropě. Obzvláště cenný je Jezdecký portrét Ludvíka XIV. při přechodu přes Rýn od Charlese Le Bruna a rovněž jeho portrét od Hyacinthe Rigauda. V roce 2011 se na Sychrov vrátil restaurovaný portrét Marie de Rohan. Velmi působivé jsou i staré italské fresky ze 14. A 16. století – Trůnící madona s anděly, sv. Petrem a Pavlem a Svatá Rodina se svatou Kateřinou. Další díla tvoří například také romantické malby českých autorů z 19. století.

Z děl sochařského umění je významná mramorová busta Markéty Habsburské ze 16. století, ale nechybí ani mnohé další sochy, například dřevěné sochy ze svozů. Sbírky doplňuje i malované české sklo z 18. a 19. století a sbírka míšeňského porcelánu.

Zlatý poklad na Sychrově, expozice a další prohlídkové okruhy

Zaujmout může ale i expozice pozůstalosti zlatníka a šperkaře Františka Khynla. Vzácné šperky si mohou návštěvníci zámku prohlédnout v trezorové místnosti prohlídkového okruhu nazvaného Zlatý poklad.

Zámek Sychrov nabízí celkem 11 prohlídkových okruhů a myslí také na děti díky různým pohádkovým atrakcím nebo pravidelným ukázkám sokolnictví, které probíhají během letní sezóny v zámeckém parku.

Z dalších zajímavých expozic zámku lze zhlédnout také výstavu Technopolis zaměřenou zejména na vynálezy a vynálezce 19. a 20. století, která se nachází v prostorách bývalé zámecké konírny.

Anglický park na zámku Sychrově

Anglický park na Sychrově o rozloze 23 hektarů vznikl zásluhou stavitele Josefa Pruvota, který navrhl i zahradní architekturu. Díky velkému zájmu knížete Kamila o botaniku byl park obdařen množstvím vzácných rostlin a dřevin. Příkladem může být červenolistý buk Rohanův (Fagus sylvatica Rohanii), který byl vyšlechtěn přímo na Sychrově. Z dalších dřevin je to třeba platan východní či jinan dvoulaločný. Dobové záznamy uvádí až 1872 druhů dřevin a 1119 druhů rostlin, které se pěstovaly v oranžerii a ve sklenících.

V parku se nacházejí i duby, buky nebo lípy, které vytvářejí lipovou alej zvanou Rohanka. V dálce je možné zahlédnout jenišovický kostel svatého Jiří. Na severovýchodě lze pak spatřit umělou zříceninu Arthurův hrad z 19. století, kterou projektoval rovněž Josef Pruvot. Pokud chcete navštívit skutečnou zříceninu, nedaleko u obce Malá Skála se nachází skalní zřícenina hradu Frýdštejn.

Na konci anglického parku stojí také oranžerie, která je významnou dominantou parku. Byla postavena v roce 1831 tehdejším majitelem zámku Karlem Alainem. Sloužila i jako letní zámeček, kde se konaly různé společenské akce. Vedle oranžérie se nachází i vodárenská věž z roku 189. Rekonstrukce oranžérie proběhla v letech 2009 – 2011.

Další zajímavou stavbou parku je vyhlídka korunního prince Rudolfa. V parku je také dřevěná chaloupka ve švýcarském stylu – Bauernhaus a holubník. Nechybí ani čínské jezírko s můstkem. Anglický park je i skvělým místem pro konání svateb na zámku Sychrově.

Významné návštěvy na Sychrově

Jedním z významných hostů na Sychrově byl bezesporu hudební skladatel Antonín Dvořák. Právě tomu je zasvěcena pamětní deska umístěna na budově bývalé konírny. Dvořák zámek navštívil celkem sedmkrát, kdy dojížděl za přítelem, sychrovským správcem Aloisem Göbelem. A právě v sychrovském parku skladatele políbila múza a umožnila mu složit svůj houslový koncert a moll, opus 53.

V roce 1834 se na Sychrově objevil i bývalý francouzský král Karel X. s doprovodem, mezi který patřila také dcera francouzské královny Marie Antoinetty – Marie Terezie Bourbonská, vévodkyně z Angoulême. 1. listopadu 1866 zámek navštívil i náš císař František Josef I. Na jeho počest byla podle něj pojmenována cesta přes oboru do Radostína a později zde byla postavena malá žulová pyramida. Na pyramidě byly zaznamenány také další návštěvy vrchnosti. Zámek navštívil i korunní princ Rudolf, a to 10. července 1871. Na počest této návštěvy vznikla Vyhlídka korunního prince Rudolfa v anglickém parku.

V roce 2008 byla vytvořena naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem, kde si lze také přečíst něco o významných návštěvách panovnického rodu a jiných osobností na zámku Sychrově.

Sychrovská pouť a další akce

Na Sychrově se v září koná pouť, která se vztahuje k zámecké kapli zasvěcené Panně Marii. Dříve se konala i slavnost k uctění svátku Božího Těla, která umožňovala prostému lidu navštívit tento den park. Po skončení 2. světové války a konfiskaci zámku však tato slavnost zanikla a udržela se pouze tradice konání poutě k uctění Panny Marie.

Z dalších slavností je to ale i hudební slavnost nazvaná Dvořákův Sychrov, která se pořádá od roku 1951. V roce 1998 se zde odehrála opera Maria di Rohan italského romantického skladatele Gaetana Donizettiho. Od roku 2001 se na Sychrově konají i skotské hry přibližující skotskou kulturu, dále různé hudební festivaly, akce a koncerty, a to i světového formátu. Do roku 2011 zde vystoupili například Blackmore’s Night, zpěvačka Sinéad O’Connor a kapela Apocalyptica.

Naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem

Přes anglický zámecký park na Sychrově vede naučná stezka Lesní putování s Kamilem Rohanem, která vznikla v roce 2008. Měří necelé 2 kilometry a má 6 zastávek. Stezka vede po pěšinkách kolem řeky Mohelky, které nechal vytvořit kníže Kamil Rohan, jenž měl zálibu v botanice. Součástí naučné stezky jsou i altánek a pyramida připomínající císařskou návštěvu na zámku Sychrově. České i cizojazyčné texty na tabulkách zastávek naučné stezky mají turisty seznamovat s přírodou i historií zdejšího místa.

První zastávka pojednává o vzniku sychrovské obory a zámeckého parku. Druhé zastavení představuje altán, třetí vznik zdejšího lesa a významné historické návštěvníky Sychrova. Další zastávka se týká koloběhu vody v lese a vodovodního systému, pátá zastávka pojednává o pyramidě a návštěvě Františka Josefa I. a poslední zastávka seznamuje s živočichy lesa a umělou zříceninou Arthurův hrad.

Známé pohádky a filmy natočené na zámku Sychrově

Sychrov je také oblíbeným místem českých i zahraničních filmařů. Točila se zde celá řada známých pohádek a filmů, například to byly tyto: Radúz a Mahulena (1970), Zlatovláska (1973), Kočičí princ (1978), Sedm hladových – režie Karel Smyczek (1987), Dobrodružství kriminalistiky – režie: Antonín Moskalyk, epizoda Střela s paní Hanou Maciuchovou a Vlastimilem Brodským v hlavních rolích (1988), Strašidlo cantervillské (1988) – režie: Vít Olmer, Nesmrtelná teta (1993), Panství (1997 – 1998), Tmavomodrý svět (2000), Nejkrásnější hádanka (2007) – režie Zdeněk Troška, Fišpánská jablíčka – pohádka ČT, (2008) – režie Dušan Klein, Mise X – Stephenson – hraný historický dokument (2009), Missing – epizody zahraničního seriálu (2011), O pokladech (pohádka) (2011), Tři mušketýři (2013), Génius – Albert Einstein (2017).

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Sychrov a jeho bohatství. Jaké poklady můžete spatřit?