Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Zámek Hradec nad Moravicí. Místo, které navštívil i Beethoven či Josef Mánes

Krásný a bohatě vybavený zámek se nachází poblíž Opavy v městečku s názvem Hradec nad Moravicí. Nedaleko stojí také krásný empírový zámeček Raduň. Zámek Hradec nad Moravicí můžete najít na severovýchodním výběžku Nízkého Jeseníku nad řekou Moravicí. Co takhle udělat si s blížícím se jarem pěkný výlet?

Historie zámku Hradec nad Moravicí

Původní hradisko pochází už z 11. století, ale Hradecký výběžek byl osídlen už před naším letopočtem. Po požáru hradiska ve 13. století se dal do obnovy a nové gotické výstavby král Přemysl Otakar II. Následně se v průběhu dějin na zámku vystřídalo několik stavebních slohů, od gotiky, přes renesanci a baroko až po empír. Celý zámecký komplex tvoří starší část a novější Červený zámek a Bílá věž. Zámek v Hradci nad Moravicí je národní kulturní památkou od roku 2001.

Po smrti panovníka Přemysla Otakara II. v Hradci nad Moravicí sídlila jeho ovdovělá manželka Kunhuta i se svým milým Závišem z Falkenštejna. Ve 14. století zámek spravovali Přemyslovci a stal se také správním centrem Opavského knížectví. V 15. století zde vzniklo město, Hradci byl přiznán i znak a právo trhu. Na zámku se samozřejmě vystřídalo více majitelů, například to byl Kašpar Pruskovský z Pruskova, který se zasloužil o rozsáhlou přestavbu celého areálu. Nejvýznamnější a poslední majitele byli ale Lichnovští.

Hradec nad Moravicí navštívil i Beethoven

Hradec nad Moravicí byl už v 18. století významným kulturním centrem. Nechyběla ani zámecká kapela či divadlo. V té době také panství přešlo do rukou rodu Lichnovských z Voštic, kteří pak po požáru v roce 1796 sídlo přestavěli v empírovém stylu. Právě tehdy byl přistavěn Červený zámek s konírnami a kočárovnou, a také pseudogotická Bílá věž.

Lichnowští vlastnili zámek po celé generace a zasloužili se o vytvoření velice cenných sbírek i o rozvoj kultury a umění. Zámek Hradec nad Moravicí v době jejich vlastnictví navštívila řada známých osobností, umělců a hudebníků. Například to byli Ludwig van Beethoven, Ferenc Liszt a jeho dcera Cosima Wagnerová nebo Josef Mánes. Lichnovští také udržovali přátelské styky s hudebními skladateli Mozartem a Paganinim, s literáty jako byli Rainer Maria Rilke či Mark Twain, anebo také s malířem Pablem Picassem.

Lichnovští také vždy byli v politických službách a tak nebylo ničím neobvyklým, že zámek Hradec nad Moravicí navštívil třeba i německý kancléř Otto von Bismarck nebo německý císař Vilém II.

Poklady a zajímavosti zámku Hradec nad Moravicí

Co všechno můžete v Hradci nad Moravicí vidět? Určitě krásnou zámeckou čítárnu s knihovními sály, společenské sály, reprezentační pokoje jako jídelnu, kuřárnu s kulečníkovým stolem, dámský rokokový salón, dámský budoár a toaletní pokoj, ložnici kněžny, pracovnu a třeba i pamětní hudební salón skladatele Beethovena, který zámek navštěvoval.

Z mnoha zámeckých pokladů si můžete prohlédnout například deskovou malbu Posmívání Kristu, která pochází z 15. století, halapartnu dvorské stráže vévody Ferdinanda Bavorského, japonské koňské sedlo z orientální sbírky, housle ze 17. století z dílny italského výrobce Giovanniho Grancina, nádherné Mondiniho clavicembalo, na které hrál i Mozart a řadu dalších cenností. Zaujmout vás může také kočár, kterým jezdil jeden z nejvýznamnějších majitelů zámku – německý vyslanec kníže Karel Max Lichnovský.

Některé kusy ze vzácných sbírek si Lichnovští odvezli na své cestě před postupující frontou na konci 2. světové války do Vídně. Zámek po válce připadl státu a pak byl průběžně a dlouho rekonstruován. Další obnova a restaurování Červeného zámku probíhaly ještě nedávno, a to v letech 2017 – 2019. V roce 2019 se na zámku v Hradci nad Moravicí také točila moc pěkná pohádka Princezna a půl království, která byla Českou televizí zveřejněna na Vánoce roku 2019.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zámek Hradec nad Moravicí. Místo, které navštívil i Beethoven či Josef Mánes