Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Rešovské vodopády a okolí. Navštivte nejkrásnější vodopády České republiky!

Výlet k vodopádům potěší srdce každého romantika a dobrodruha. Představa exotických vodopádů v zahraničí je jistě lákavá, ale také u nás v České republice máme nádherné kaskády, které určitě stojí za návštěvu. Kde najdeme nejkrásnější české vodopády a co všechno můžeme v okolí pověstných Rešovských vodopádů ještě navštívit?

Rešovské vodopády a kde je najdeme

Rešovské vodopády patří k nejkrásnějším vodopádům v České republice. Tuto národní přírodní památku najdeme západně od Rešova na Sovinecku. Nedaleko také leží známé město Rýmařov. Jedná se o největší vodopády v Nízkém Jeseníku a nejvýznamnější vodopády u nás vůbec. Rešovské vodopády se vytvářejí na řece Huntavě a uchvátit vás mohou kouzelné tůně a nádherné, až desetimetrové, kaskády. Trasa kolem vodopádů je opatřena lávkami a schody. V okolí vodopádů také rostou vzácné rostliny a žijí nejrůznější živočichové. Turisté si mohou odpočinout ve dvou postavených altáncích. Celá překrásná oblast je porostlá smrkovými a jedlo-bukovými lesy i kapradinami. Pod vodopády byl kdysi vybudovaný vodní mlýn.

Rešovské vodopády – vznik

Rešovské vodopády vznikly jako následek vyzdvižení Nízkého Jeseníku na konci třetihor a zanořování řeky Huntavy. Světlá a tvrdá hornina s vysokým obsahem křemíku, která se zde nachází a která vznikla přeměnou z vyvřelých hornin se nazývá porfyroid.

Rešovské vodopády – délka trasy

Oblast Rešovských vodopádů je od roku 1966 chráněným územím. Vodopády se nacházejí v nadmořské výšce asi 480 metrů. Turistům se nabízí hned tři turistické trasy, po kterých se dá jít k Rešovským vodopádům.

Zelená turistická značka vede z Rýmařova přes Horní město, k soutoku řek Huntavy a Oslavy. Dále pokračuje právě přes Rešovské vodopády až do obce nazvané Dlouhá Loučka. Žlutá značka vás povede od západu z obce Ruda a dojdete po ní k Fialově mlýnu, kde stačí odbočit na sever. Červená trasa k vodopádům vede z Tvrdkova nebo v opačném směru z Rešova.

Červená turistická značka představuje asi nejkratší cestu – z Rešova se k vodopádům dostanete zhruba po 1 km pěší chůze. Z Horního města nebo také z Tvrdkova se k vodopádům projdete asi 3 km.

Rešovské vodopády a okolí

Na sever od Rešovských vodopádů se nachází Čertova stěna. Jedná se o skálu vysokou 35 metrů, která slouží jako cvičná stěna pro horolezce. Naproti ní jsou zbytky hrádku Rešov z 13. století, který kdysi chránil stříbrné doly. Zaujmout vás může také kostel svaté Marie Magdalény v Horním městě nebo třeba skanzen důlní techniky. V celém okolí Rešovských vodopádů se kdysi těžilo stříbro, ale i zlato a další barevné kovy.

Upoutat vás může celá překrásná okolní krajina Rešovských vodopádů, kde se nachází také pár zajímavých skalních útvarů a osamělých skalek, například Soví skála měřící 32 metrů. Zajímavá je také Sfinga, která se tak říká proto, že připomíná ležící sfingu se vztyčenou hlavou. Sfingu najdete asi 1,5 km od Horního města v nadmořské výšce kolem 800 metrů. Říká se jí také Kamenná hora.

Podívanou představuje i chráněná oblast nazvaná Skalské rašeliniště s výskytem vzácných rostlinných druhů. Mezi ně bezesporu patří například rosnatka okrouhlolistá nebo prstnatec májový, ale i spousta dalších rostlin. Tato oblast se rozkládá mezi Rýmařovem a Horním městem poblíž obce Skály.

Vodopády Bílé Opavy a Vysoký vodopád

Projít se můžete také přes Vodopády Bílé Opavy. Tato turistická stezka je však již pro náročnější turisty – je opatřena lávkami a žebříky. Nachází se západně od Karlovy studánky a je vzdálená přibližně půl hodiny cesty autem od Horního Města. Tyto vodopády jsou také nádherné – nejvyšší z nich měří 8 metrů. Vodopády Bílé Opavy jsou součástí přírodní rezervace Praděd.

Nejvyšším vodopádem Jeseníků je ale Vysoký vodopád, který už svým názvem ledacos napovídá. Vysoký vodopád se nachází v nadmořské výšce 1000 metrů. Leží v údolí mezi vrcholy Malý děd, Malý jezerník a Malý klín. Původní vodopád byl vysoký až 45 metrů, nyní je ale nižší a rozčleněn na několik kaskád. Celá oblast je součástí přírodní rezervace, ve které se nachází spousta vzácných rostlin a kde žijí chránění ptáci, například sokol stěhovavý nebo ořešník kropenatý.

Rešovský korbel a další zajímavosti

Rešovské vodopády ale nejsou jedinou atrakcí pro turisty v okolí Rešova. V restauraci Rešov mají například pivo nazvané Rešovský korbel, anebo také Chmelinky, což jsou čokoládové bonbony plněné chmelem – jsou prý dobré na trávení, ale mohli byste si je dát také večer před spaním pro dobrý spánek a zasloužený odpočinek po úžasných turistických výkonech v celém okolí Jeseníků.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Rešovské vodopády a okolí. Navštivte nejkrásnější vodopády České republiky!