Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Morava

Lednicko-valtický areál. Co vše tvoří nejrozsáhlejší kulturní krajinu na světě?

Zámek Lednice a Lednicko-valtický areál, který se těší velké turistické návštěvnosti, patří mezi opravdové skvosty. Tento opravdu velký kus kulturní i přírodní krajiny má rozlohu 300 km2 a nachází v okrese Břeclav na jižní Moravě. Právem je považován za nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě, nebo možná i na celém světě. Ideální je strávit na Břeclavsku delší čas a naplánovat si skvělou dovolenou. Než si totiž všechno prohlédnete, bude to nějakou dobu trvat. Na co se tedy můžete těšit?

Lednicko-valtický areál a co jej tvoří

Lednicko-valtický areál tvoří jak kulturní, tak i přírodní krajina. Na tomto území se nachází města Lednice a Valtice, která jsou spojena Bezručovou alejí z roku 1715, dále obec Hlohovec, zámek Lednice a zámek Valtice a spousta drobných parkových staveb, takzvaných saletů. Jedná se o převážně lovecké zámečky a chrámy, které z velké části projektoval významný architekt rodu Lichtenštejnů Josef Hardtmuth (1758–1816). Jsou to Apollonův chrám, Belveder, Dianin chrám, Hraniční zámeček, Janův hrad, kaple sv. Huberta, kolonáda na Rajstně, Lovecký zámeček, Maurská vodárna, akvadukt a Minaret v lednickém zámeckém parku, Nový dvůr, Obelisk, Rybniční zámeček, Tři Grácie, zámeček Lány a zámeček Pohansko.

Z přírodních památek je to uměle vysázený Boří les, lužní lesy kolem řeky Dyje a přírodní rezervace Lednické rybníky. Kromě toho se zde nachází několik archeologických nalezišť, například staroslovanské hradiště Pohansko nebo hradiště u Nejdku. Celý areál je od roku 1996 zapsán zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Od roku 2003 je areál i součástí rezervace Dolní Morava. Je též navrženo rozšířit jej o Chráněnou krajinnou oblast Pálava, která se nachází nedaleko. O tvorbu rozsáhlého přírodního parku se zasloužil rod Lichtenštejnů, který oblast po celá staletí vlastnil.

Lednicko-valtický areál je protkán turistickými trasami a cyklostezkami, které poskytují dostatek zábavy na celé dny. Zámky i park si lze prohlédnout s průvodcem i se zahradním architektem, můžete si je procházet pěšky, na kole, projíždět v kočáře nebo dokonce proplouvat kolem na lodích.

Zámek Lednice a jeho historie

Zámek Lednice najdeme v lázeňském městě Lednice kousek od Mikulova. Lednické panství náleželo již od 13. století výhradně šlechtickému rodu Lichtenštejnů, který z něj postupně vybudoval honosné sídlo s rozsáhlým přírodním parkem, oranžerií, jízdárnou, skleníkem a mnoha drobnými parkovými stavbami. Po roce 1945 byl zámek Lichtenštejnům na základě Benešových dekretů zabaven. Současná podoba zámku pochází z 19. století, kdy probíhala velká rekonstrukce.

Zámek Lednice – interiéry a prohlídkové okruhy

Nádherné interiéry lednického zámku představují řezbářské a truhlářské práce, skvostné dřevěné vyřezávané schodiště z jednoho stromu, pozoruhodné obložení stěn nebo mosazný lustr se 116 rameny, který váží 690 kg. Turisté si mohou prohlédnout bohatě zdobenou jídelnu s cínovým nádobím, nádhernou zámeckou knihovnu, soukromé apartmá kněžny Františky z Lichtenštejna, velký obraz J. Schlössera Perseus a Andromeda v tanečním sále, reliéf stromu života ze slonové kosti, čínský kabinet s původními ručně malovanými tapetami nebo lovecký salón s mnoha zajímavými cizokrajnými trofejemi. Patří mezi ně například mořský orel, hlava kozoroha nebo dokonce i “hlava jednorožce”. Nechybí ani parohy z 350 kg jelena.

Pokoje jsou pojmenovány podle barev tapet. Těšit se tak můžete na Tyrkysový společenský sál, Červený kuřácký salon nebo Modrý taneční sál. Jeden z prohlídkových okruhů nabízí prohlídku soukromých pokojů Lichtenštejnů i jejich dětí, dětské pokoje jsou vybaveny původním nábytkem a hračkami. K dispozici je také Muzeum historických loutek.

Palmový skleník se vzácným 500 let starým cykasem

V letech 1843 až 1845 byl postaven skoro 100 metrů dlouhý skleník s litinovými sloupy ve tvaru bambusu, projektovaný architektem Jiřím Wingelmüllerem (1810 -1848). Nachází se na pravé straně zámku. Pokrývá jej přes 52 tisíc kusů skleněných tašek ve tvaru rybích šupin. Palmový skleník sloužil k pěstování tropických a subtropických rostlin. Nejcennějším kouskem, který se dochoval, je bezesporu možná až 500 let starý cykas Encephalartos altensteinii, který právem vzbuzuje velkou pozornost.

Minaret v Lednici jako pozůstatek maurské architektury

V zámeckém parku stojí pozoruhodný maurský Minaret, který pochází z roku 1798. Byl postaven podle projektu Josefa Hardtmutha v letech 1797 – 1804 a je to jediný minaret v České republice. Je vysoký 62 metrů a slouží jako rozhledna na celé široké okolí. V jeho prostorách bývaly vystaveny trofeje a suvenýry ze zahraničních cest. Interiér je nádherně zdobený v tureckém stylu. Vyhlídkové ochozy jsou tři, dva nižší mají kamenné zábradlí, nejvyšší vyhlídka na vrcholu věže potěší turisty po zdolání více než tří stovek schodů.

Minaret byl v průběhu několika let postupně rekonstruován, poslední nákladná rekonstrukce byla dokončena v roce 2018.

Janův hrad a Lovecký zámeček v Lednici

Janův hrad a Lovecký zámeček se nacházejí v lužních lesích mezi obcemi Lednice a Podivín. Janův hrad (Janohrad) je uměle vytvořená zřícenina z roku 1807, kterou stejně jako Minaret, projektoval Josef Hardtmuth, jenž také založil proslulou továrnu na tužky. Janův hrad sice vypadal jako zřícenina, ale byl plně obyvatelný a sloužil jako lovecký zámeček a útočiště lovců.

Lovecký zámeček se nachází na stejné trase vedoucí z Lednice k Janově hradu a Kančí oboře. Projektoval ho opět Josef Hardtmuth ve stejné době jako Janův hrad. Svého času zámeček sloužil i jako ornitologická pozorovatelna. Od roku 1990 je v soukromém vlastnictví.

Apollonův chrám v Lednici

Apollonův chrám vystavěný v empírovém stylu stojí na návrší na břehu Mlýnského rybníka, nedaleko Lednice a Břeclavi. Kolem něj vede turistická trasa. Autorem původního návrhu byl Josef Kornhäusel, který projektoval stavbu podle vzoru vily herečky Guimardové v Paříži. Typickým znakem chrámu je osm dórských sloupů, za kterými je mytologický výjev boha Apollona na svém slunečním voze. Chrám byl rekonstruován v roce 2007.

Tři Grácie, Hraniční zámek a Rybniční zámeček

Dalším chrámem, který má připomínat antickou kulturu, je letohrádek Tří Grácií. Ten je tvořen sloupořadím ve tvaru podkovy, před kterým stojí sousoší nazvané Tři Grácie. Stavba se nachází na území Nové Vsi u Prostředního rybníka a byla vybudována v 19. století. Je dílem stavitele Franze Josefa Engela. Sousoší pak vytvořil sochař Johann Martin Fischer již v roce 1799  – původně se nacházelo v lednické zámecké zahradě. Na protějším břehu rybníka stojí také Rybniční zámeček, který je momentálně ve vlastnictví Mendelovy univerzity v Brně.

Na břehu Hlohoveckého rybníka se pak nachází i Hraniční zámek, který je součást hotelového komplexu.

Dianin chrám k poctě bohyně lovu

Dianin chrám, kterému se také říká Rendezvous, je dalším loveckým zámečkem na území Lednicko-valtického areálu. Stojí poblíž Valtic u rybníka Rendezvous ve stejnojmenné rezervaci. Dianin chrám pochází z roku 1812 a jeho autorem je opět Josef Hardtmuth.

Kaple svatého Huberta

Kaple svatého Huberta je nejmladší stavbou Lednicko-valtického areálu. Nachází se uprostřed Bořího lesa a byla postavena podle návrhu Jiřího Wingelmüllera. Uprostřed kaple stojí na podstavci socha svatého Huberta spolu se sochami andělů. Autorem soch je Franz Högler.

Svatý Hubert je patron všech lovců, proto se zde konaly slavnostní mše před zahájením lovu na svátek sv. Huberta.

Kolonáda na Rajstně

Kolonáda na Rajstně se nachází na území Valtic na kopci zvaném Rajstna. Kolonáda byla postavena v letech 1817 – 1823. Architektem je náš známý Josef Hardtmuth. Předlohou ke stavbě se stal gloriet ve vídeňském Schönbrunnu. Na střeše kolonády je krásná vyhlídková terasa. Kolonáda na Rajstně se také objevila v oblíbené pohádce O pokladech z roku 2012.

Zámek Valtice

Barokní zámek Valtice se nachází ve městě Valtice v okrese Břeclav. Původně to byl gotický hrad z 13. století, který byl později přestavěn. Zámek tvoří třípatrová budova s ​​konírnou, jízdárnou, kočárovnou, galerií a divadlem. Nechybí ani zámecký park a zahrada. V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce objektů valtického areálu včetně divadla. Zámecké divadlo je také sídlem českého Národního centra divadla a tance.

Lázeňské město Lednice

Jak je vidět v pohádkové krajině Lednicko – valtického areálu, které se říká Zahrada Evropy, se rozhodně nebudete nudit. V Lednici se také nachází lázeňský dům Perla, který svým návštěvníkům poskytuje veškerou lázeňskou péči.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Lednicko-valtický areál. Co vše tvoří nejrozsáhlejší kulturní krajinu na světě?