Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh má nejhlubší studnu v Evropě. Čím se ještě dnešní hotel proslavil?

Zámek Zbiroh se nachází v městečku Zbiroh v Plzeňském kraji v okrese Rokycany. Jedná se o romantické místo na Křivoklátsku, které se těší velké návštěvnosti turistů. Zámek Zbiroh dnes poskytuje i ubytování a vynikající jídlo ze středověké krčmy. Navíc si turisté mohou prohlédnout nejhlubší studnu v Evropě a seznámit se s místy, která navštěvovala celá řada známých historických osobností. Co zámek Zbiroh ještě nabízí?

Zbiroh a jeho historie

Zámek Zbiroh byl vybudován z původního hradu, který vznikl už ve 13. století. Mezi významné majitele hradu Zbiroh patřil například i král Přemysl Otakar II., král Zikmund, císař Rudolf II. a dále rody Rožmberků, Kolovratů či Lobkoviců. Právě za Rudolfa II. byl původní hrad přestavěn v zámek. V 19. století byl Zbiroh přebudován přičiněním jeho tehdejšího vlastníka – podnikatele a barona Bethela Heinricha Strousberga do novorenesanční podoby dle projektu architekta Augusta Ortha. Jednu dobu byl zámek zcela zdevastovaný a dříve se v něm také nacházelo vězení, například pro pány, kteří nebyli popraveni v rámci Staroměstské exekuce v roce 1621.

Zbiroh za 2. světové války byl, stejně jako většina našich hradů a zámků, obsazen nacisty. Později byl využíván naší armádou k utajeným projektům a po revoluci v roce 1989 připadl městu Zbiroh. Od roku 1964 je chráněn jako národní památka a od roku 2004 je v soukromém vlastnictví firmy Gastro Žofín s.r.o.

Zámek Zbiroh

Alfons Mucha na Zbirohu a další umělci

Zámek Zbiroh je také pověstný tím, že v něm jednu dobu žil slavný malíř Alfons Mucha se svou rodinou. V letech 1912 – 1928 bydlel ve východním křídle zámku a ve velkém sálu namaloval svůj věhlasný monumentální cyklus Slovanská epopej. Právě Slovanská epopej mohla těšit své obdivovatele a návštěvníky již od roku 1962 na zámku v Moravském Krumlově. Výstavu fotografií Alfonse Muchy si můžete kdykoliv prohlédnout na zbirožském zámku.

Město Zbiroh je ale i rodištěm našeho známého básníka Josefa Václava Sládka. Kromě malíře Alfonse Muchy ve zdejším okolí pobýval také básník a spisovatel Fráňa Šrámek.

Zbiroh – nejhlubší studna v Evropě

Na zámku Zbiroh se nachází nejhlubší studna v Evropě – je hluboká 163 metrů. Hloubení studny muselo být velice náročné, studna se totiž stáčí do šroubovice a je vyhloubena do velmi tvrdé skály z buližníku, který pravěcí lidé používali místo pazourku.

Expozice na zámku Zbiroh – co můžete vidět?

Prohlídka zámku Zbiroh rozhodně stojí za to. Návštěvníci si mohou prohlédnout i staré části původního hradu, hradní kapli, hlásnou věž s parádním výhledem, salonek barona Strousberga, Zednářský salonek s unikátními zednářskými exponáty a Secesní salonek dekorovaný tvorbou Alfonse Muchy. Turisté si mohou vyslechnout také výklad historie zednářského řádu a prohlédnout si některé vzácné ceremoniální předměty. Nechybí ani nálezy z hluboké hradní studny – nacistické dokumenty a další předměty z 2. světové války.

Zednáři na Zbirohu

Zednářská expozice na Zbirohu vypovídá o činnosti zednářů na tomto zámku, zejména také v souvislosti s malířem Alfonsem Muchou, která sám byl zednářem a měl na Zbirohu důležitý úkol. V době jeho pobytu na Zbirohu se za ním sjížděli ostatní zednáři a tehdy zde byla vytvořena mocná lóže. Ve sklepení zámku Zbirohu vyvěrala mocná energie z podzemí, která sloužila k provádění tajných rituálů.

Bohužel ani 2. světová válka, ani komunistický režim zednářům moc nepřály. Na Zbirohu pak za 2. světové války řádili se svými nekalými rituály nacisté a nadělali na zámku velký nepořádek, zaházeli studnu zbraněmi a bednami s dokumenty a podobně. Také dnes láká Zbiroh mystiky a milovníky záhad a tajemství.

Památky Zbirohu, které se nedochovaly

Jak se zdá, Zbiroh byl kdysi velmi zajímavým místem. Původně se zde také nacházela řada cenných památek na významné majitele a krále, kteří na Zbirohu pobývali. I po Rudolfovi II. na zámku zůstaly zajímavé předměty, z nichž mnohé již odvál čas nebo skončily na zcela jiných místech. Místo původní oranžerie je dnes na Zbirohu vyhlídková terasa. A co třeba takový Maurský pavilon z roku 1867, který byl vytvořen pro Světovou výstavu v Paříži! Tato pozoruhodná stavba nakonec skončila v zámecké zahradě zámku Linderhof v Bavorsku.

Hotel Zbiroh a ubytování – výlet pro celou rodinu, firemní akce nebo svatby

Dnes zámek Zbiroh nabízí nejen působivé expozice a prohlídky historického interiéru, ale také ubytování přímo v dobových interiérech, pronájem zámeckých prostor pro firemní akce a různá setkání. Také je zde k dispozici výborné jídlo v místní středověké krčmě. Je to zkrátka ideální místo na výlet pro celou rodinu nebo pro pořádání velkolepých svateb se vším všudy. Užít si můžete i procházky v zámeckém parku nebo vyjížďky na kolech po zdejších cyklostezkách. V letní sezóně je i otevřeno místní lanové centrum.

Turistické značky vás mohou provést pravou romantikou. Navštívit lze zdejší Skryjská jezírka v údolí Zbirožského potoka. Nedaleko se také nachází zřícenina hradu Řebřík, hrad Točník a zřícenina gotického hradu Žebrák. Za návštěvu stojí i některé místní vyhlídky, například Čertova skála nebo Světovina.

Ve městě Zbiroh můžete také navštívit gotický kostel svatého Mikuláše a rodný dům básníka Josefa Václava Sládka, kde se nyní nachází Městské muzeum.

Ohodnoťte tento článek:
1,7
Právě čtete

Zámek Zbiroh má nejhlubší studnu v Evropě. Čím se ještě dnešní hotel proslavil?