Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Raduň a kouzlo empíru. Půvabný zámeček u Opavy se těší na sezónu!

Severní Morava ukrývá spoustu krás. Jednou z nich je i kouzelný empírový zámek Raduň, který se nachází ve stejnojmenné obci kousek od Hradce nad Moravicí a slezského města Opavy. Pomalu se otevírají brány našich hradů, které se připravují na letní sezónu a na Raduni můžete strávit třeba už Velikonoce!

Historie zámku Raduň u Opavy

V 15. století, v místech, kde dnes stojí moderní empírový zámeček, stávala středověká tvrz, která patřila pánům z Kravař. Tvrz byla postupně přestavěna na renesanční zámek. Další zajímavá historie se na zámečku odehrávala v 19. století za majitele císařského komorníka a zemského hejtmana Jana Larische, který Raduň nechal přestavět v empírovém stylu podle architekta Johanna Antona Englische. Stavební práce probíhaly v letech 1822 – 1825. Upraveno bylo i okolí zámku jako například rybníky a park. Zároveň byla přistavěna nádherná oranžérie, úřednický dům, kočárovna a konírna. Později byl zbořen nefunkční pivovar a postaven ovčín.

Když hrabě Larisch v roce 1875 zemřel, na zámku občas pobýval jeho syn Gebhard Leberecht z Wahlstattu – čestný rytíř Řádu maltézských rytířů. Gebhardův syn, Larischův vnuk, pak na zámku provedl další úpravy, z nichž nejvýznamnějším počinem bylo zřízení opravdu nádherné knihovny s pracovnou. Počátkem 20. století bylo do zámku zavedeno plynové osvětlení, telefon, nová vodoinstalace a později i elektřina a ústřední topení.

Rod z Wahlstattu na Raduni přebýval až do roku 1949, kdy poslední potomek Alexandr se svou matkou po konfiskaci majetku opustil republiku. Zámek byl veřejnosti otevřen v roce 1984. Do té doby sloužil k různým praktickým účelům socialistické společnosti. Koncem 90. let pak prošel rozsáhlou rekonstrukcí a znovu byl zpřístupněn až v roce 2004.

Knihovna na Raduni má 16 tisíc svazků

Zámek se čtvercovým půdorysem má dvě brány, knížecí pokoje, zbrojnici a nádhernou knihovnu s pracovnou, kde můžeme najít přes 16 tisíc svazků knih. Nově přístupné je také zámecké sklepení se čtyřmi místnosti, kde si mohou návštěvníci prohlédnout původní stavební prvky zámku a původní cihly a zdivo. Zaujmout vás může i moderní koupelna a toaleta.

V okolí zámku se rozkládá anglický park, empírová oranžerie, zimní zahrada a sýpka. Pod zámkem stojí farní kostel Nejsvětější Trojice s rodovou hrobkou. Krásná zahrada byla veřejnosti otevřena po rekonstrukci v roce 2004. Prohlédnout si můžete přes sedm set našich i cizokrajných rostlin, dřevin a citrusů.

Pokud už budete na Raduni, určitě stojí za to stavit se také v Opavě a na dalším krásném a zajímavém zámku v Hradci nad Moravicí!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Raduň a kouzlo empíru. Půvabný zámeček u Opavy se těší na sezónu!