Zámek Jaroměřice nad Rokytnou najdeme na Vysočině. Je označován jako moravské Versailles a patří k barokním skvostům s bohatou hudební historií. Rozhodně má co nabídnout! Na jaké zámecké expozice se mohou turisté těšit?
Historie zámku Jaroměřice nad Rokytnou
V Jaroměřicích původně stála středověká tvrz, která byla nejprve přestavěna na renesanční zámek. Svou barokní podobu zámek získal v 18. století – v době kdy jej vlastnil rod Questenberků. Přestavba byla provedena podle návrhu rakouského architekta J. Prandtauera. Z této doby pochází také nádherná francouzská zahrada. Na druhé straně řeky Rokytné pak můžeme najít i zahradu anglickou. Obě části zámecké zahrady odděluje most. Poslední dřevěný most již sice zchátral, ale právě loni jej nahradil zbrusu nový most přes řeku Rokytnou.
Na zámku se postupně vystřídala řada majitelů s pohnutými osudy. Nejvýznamnějším rodem byl však rod Questenberků, který se zasloužil o rozkvět zámeckého života. Po skončení 2. světové války zámek sloužil jako rekreace pro železničáře a jejich rodiny. Poskytoval hlavně ozdravné pobyty pro děti z Ostravska a Brněnska.
Jaroměřice nad Rokytnou: Hudební zámek a první česká opera
O rozvoj kultury a umění na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou se postaral především jeho majitel Jan Adam Questenberk. Založil zámeckou kapelu, jejímž kapelníkem byl hudební skladatel František Václav Míča. Se zámkem Jaroměřice nad Rokytnou se pojí i první česká opera O založení města Jaroměřic, kterou František Václav Míča zkomponoval.
Připomínkou slavné hudební minulosti zámku jsou také dobové hudební nástroje a expozice představující hudební život v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na zámku se konala různá hudební vystoupení, například se zde představily barokní opery v několika jazycích, nejčastěji v italštině nebo němčině. Také dnes se na zámku pořádá spousta koncertů, například již tradiční Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.
Lovecké trofeje z Afriky – chlouba šlechticů z Jaroměřic
Turisté mohou v Jaroměřicích navštívit i velkou knihovnu, galerii nebo divadlo. Upoutat může také Sál předků, tři hudební salonky, zlatý přijímací salon, pracovna hraběnky, modrý salon s obrazárnou nebo taneční sál. V přízemí se nacházejí dokonce i římské lázně.
V zámeckých sbírkách lze najít spoustu pokladů. Patří mezi ně i předměty, které byly přivezeny z Afriky jako vzpomínky na lovecká dobrodružství šlechty. Zajímavé lovecké trofeje, potřeby lovců nebo lovecké zbraně si můžete prohlédnout v rámci lovecké výstavy. Výstava o lese a lovu byla otevřena v roce 2017. Není však jedinou tematickou výstavou, která kdy na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou zaujala své návštěvníky. Patří zde rovněž výstava veteránů, nebo úžasná expozice představující historické hračky, která nadchne nejen děti, ale i dospělé.
Jaroměřice nad Rokytnou: Chrám svaté Markéty je v rekonstrukci
Poblíž zámku stojí farní kostel sv. Markéty, který je však momentálně nepřístupný, protože v něm probíhá rekonstrukce. Ta by měla být ukončena v prosinci roku 2021. Pokud plánujete svatbu a toužíte po církevním obřadu, je lepší vyčkat na krásy nově opraveného božího chrámu. Svatba na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou je ale samozřejmě možná a určitě lze k těmto účelům využít i nádhernou zámeckou zahradu.