Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 5. 2018

„Ta jižní Morava, je jistě krásná zem…,“ znáte starou lidovou píseň? Ta dokonale vystihuje tento malebný kraj, který je oblíbeným cílem pro dovolené i kratší výlety. V centru dění jižní Moravy je určitě Brno, druhé největší město v České republice. Ale těch míst, které byste měli vidět, je mnohem víc.

I když se každoročně statisíce Čechů vydávají na dovolenou k moři, zůstává stále dost těch, kteří raději objevují krásy u nás doma. Jižní Morava je takových míst plná. Za prozkoumání stojí Moravský kras se svými jeskyněmi a propastí Macocha, nádherný Lednicko-valtický areál, Znojemsko se svým Národním parkem a mnoho dalšího. Která místa byste si neměli rozhodně nechat ujít?

Brno a okolí

Moravská metropole nabízí velké množství muzeí, divadel, kin i obchodů. Mezi nejatraktivnější místa se řadí památková zóna Slavkovské bojiště. Zde se roku 1805 odehrála jedna z největších napoleonských válek – bitva u Slavkova.

Zámek Slavkov u Brna

Zámek náleží k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě a patří k němu i velký park s několika bazény a úchvatnými sochami Giovanni Giulianiho. V zahradě se nachází i šestijamkové golfové hřiště dostupné veřejnosti.

Špilberk

Špilberk je dominantou Brna. Na hradě se pořádá nejedna kulturní akce (Brněnské shakespearovské dny, Brněnské kulturní léto, Mezinárodní hudební festival Špilberk či Šermířský festival. Na hradě můžete navštívit podzemní kasematy s mučírnou, kobky známých vězňů (barona Trenka, loupežníka Babinského) či Barokní kapli a lékárnu, dětskou dílnu nebo rozhlednu.

Vila Tugendhat

Vila Tugendaht je asi nejznámější vila v Česku. Brněnský klenot byl právem zapsán do seznamu UNESCO. Ojedinělé funkcionalistické dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe vás určitě nadchne.

Jaké lokality v ČR jsou nejlepší pro rodiny s dětmi?

Pálava a Lednicko-valtický areál

Krásné lužní lesy, daleko se táhnoucí vinice i úrodná pole v nížinaté krajině jižní Moravy, to přesně je Pálava. Místo, které je proslulé svou bohatou historii, folklorními tradicemi i různorodé stavební památky. Nachází se zde hned dvě lokality zapsané v UNESCO – biosférická rezervace Dolní Morava a Lednicko-valtický areál. Samotný Lednicko-valtický areál představuje asi 200 km2 komponované krajiny (podle mnohých má být nejrozsáhlejší na světě). V něm se můžete pokochat dvěma zámky, drobnými romantickými stavbami (kolonády, sochy, lesní chrámy či zámečky, nádherných parkových zahrad i krajinou se vzácnými druhy stromů, rybníky apod.

Zámek Lednice

Zámek Lednice ve stylu anglické tudorovské gotiky a vrcholné dílo romantické architektury patří k nejnavštěvovanějším památkám v ČR a zároveň i k těm nejkrásnějším. Národní kulturní památka je obklopena barokním parkem a romantickými stavbami (minaret, ruina římského vodovodu) i vodními plochami s umělými ostrůvky. Při prohlídce můžete obdivovat reprezentační sály s vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem, soukromé pokoje Liechtensteinů či muzeum loutek Milana Knížáka.

Zámek Valtice

Bývalé majorátní sídlo rodu Liechtensteinů, v jehož areálu sídlí i Národní vinařské centrum, o.p.s., je původně gotický hrad založený ve 12. století pasovskými biskupy. Sídelní rezidencí Liechtensteinů se zámek stal až v roce 1530. Bohatství rodu je vidět na velikosti a nádheře výzdoby celého areálu. Na současné podobě má podíl řada významných architektů – Anton Ospel, Anton Erhard Martinelli či Antonio Beduzzi. V zámeckých sklepích je v provozu Salon vín České republiky a veřejnost sem může zavítat po celý rok a ochutnat nejlepších sto vín umístěných ve sklepích státního zámku.

Národní park Podyjí

Název vám jistě napoví, že Národní park Podyjí se rozprostírá na březích řeky Dyje. Zasahuje až do Rakouska, kde je znám pod názvem Thayathal. Toto místo je vyhlášenou vinařskou oblastí a turisté se sem sjíždějí ze všech koutů republiky, aby ochutnali luxusní druhy vín a navštívili vyhlášené vinné sklípky. Mimo to mohou obdivovat i zachovalou a krásnou přírodu s mnoha vřesovišti, vyhlídkami a vinicemi. V parku můžete obdivovat několik desítek druhů chráněných rostlin i některé vzácné živočichy. Národní park Podyjí existuje od roku 1991 a je jediným na Moravě.

Zámek Vranov nad Dyjí

Když už se budete pohybovat v okolí řeky Dyje, nevynechejte ani zámek Vranov nad Dyjí, známý třeba z pohádky Nesmrtelná teta s Jiřinou Bohdalovou. Zámek patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Národní kulturní památka se nachází na západní části Národního parku Podyjí. Návštěvníci si mohou prohlédnout autentické barokní interiéry sálu předků a kaple. Uvidí na vlastní oči, jak vypadalo zámecké bydlení na Vranově na konci 18. století a v 19. století.

Hrad Bítov

Jeden z našich nejromantičtějších a nejstarších hradů nesmíte na Moravě minout. Leží nad soutokem Želetavky a Dyje. Na hradě se, mimo jiné, nachází největší sbírka vycpaných psů na světě, kterou zde založil poslední majitel, baron Jiří Haas z Hasengelsu, vlastník porcelánky Haas a Czjzek ve Slavkově u Karlových Varů a zakladatel jedné z prvních soukromých ZOO u nás.

Proč navštívit Znojmo? Čeká vás víno, zábava i velký kus historie

Moravský kras a propast Macocha

Moravský kras se řadí k nejvýznamnějším krasovým oblastem ve střední Evropě. Na celém území bylo už objevené přes 1100 jeskyní. Pro veřejnost je jich dostupných pouhých pět – Punkevní jeskyně s možností plavby na říčce Punkva spojené s prohlídkou propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek s bohatou vojenskou historií.

Světoznámá propast Macocha má více než 138 metrů hloubky a je největší svého druhu nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Na okraji propasti mají návštěvníci možnost navštívit dva vyhlídkové můstky – první se nachází na nejvyšším bodě a pochází z roku 1882 a druhý z roku 1899, byl postaven ve výšce 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něj krásně vidět až na dno.

Mikulov

V Mikulově se musíte projít po historickém náměstí s řadou renesančních domů z první poloviny 17. století. Asi nejznámější je dům U Rytířů se sgrafitovou výzdobou a tzv. kanovnický dům. Chloubou náměstí je kašna se sochou Pomony s rohem hojnosti a barokní Sousoší Nejsvětější Trojice pocházející z let 1723-1724. Historické centrum města bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací. V Mikulově je také barokní zámek, ve kterém sídlí Regionální muzeum. V jeho interiérech si můžete prohlédnou mnoho expozic ve čtyřech okruzích. Při prohlídce zámku určitě nevynechte zámeckou knihovnu a sál předků.

V Mikulově se také zachovala řada původních židovských domů již z poloviny 16. století, tehdy se začaly stavět první kamenné domy. Na řadě z nich můžete spatřit typické prvky pro židovské domy. Proto byla celá polovina budov, které dosud stojí, prohlášena za nemovitou kulturní památkou.

Kam za burčákem na jižní Moravě? Vyrazte na Tour de Burčák

Slovácko

Morava je známá pro svůj bohatý a dosud živý folklor s tradicemi lidových písní, nošení krojů, tanců či slavnostní. Na Slovácku můžete tyto tradice zažít se vším všudy. Jeho přírodní hranici určují listnaté lesy Ždánického lesa a pohoří Chřiby a hřeben Bílých Karpat. Na Slovácku teče řeka Morava lemovaná lužními lesy. Zde si vychutnáte tu pravou vinařskou turistiku, poznáte církevní i jiné památky nebo zažijete jedinečné folklorní akce.

Zámek Milotice

Perla jihovýchodní Moravy – tak se někdy nazývá zámek Milotice. Jedná se o unikátní a skvěle zachovaný komplex barokních staveb a zahradní architektury. V zámku můžete poznat životní styl posledního majitele JUDr. Ladislava Seilerna a jeho rodiny v první polovině 20. století. Velkou chloubou zámku je především reprezentativní freskový sál s freskou F. Ř. Ecksteina z roku 1725.  Rozhodně si nenechte ujít prohlídku čestného nádvoří, jízdárnu, konírnu, francouzský park i bažantnici.

Zámek Strážnice

V novorenesančním zámku s klasicistními prvky, který byl původně postaven jako gotický hrad, sídlí Národní ústav lidové kultury. Návštěvníky zaujme především cenná historická zámecká knihovna s 13 000 knihami, výstavy v zámecké galerii nebo expozici „Nástroje lidové hudby v České republice,“ jiná taková výstava ve střední Evropě není. V okolí zámku se pak můžete projít po anglickém parku z 1. poloviny 19. století, prohlédnout si nedalekou Černou bránu nebo platanovou alej. Vydáte-li se sem poslední víkend v červnu, můžete navštívit Mezinárodní folklorní festival, který se koná od roku 1946 a patří k nejstarším a největším na světě.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jižní Morava je pro dovolenou jako stvořená. Která místa si nesmíte nechat ujít?