Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

10 míst, které musíte navštívit v Amsterdamu

Redakce

Redakce

25. 8. 2014

Pokud vyslovíme slovo „Amsterdam“, téměř každý si vybaví, že jde o hlavní město Nizozemska. Pojďme se na něj podívat trochu detailněji a zároveň vám nabídnu místa, která stojí za zhlédnutí.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Obecně o Amsterdamu

Historie města Amsterdam sahá až k roku 1000, od kdy byla tato bažinatá oblast zvána Aemestelle. Hlavním městem Nizozemska je od roku 1808.  Nesídlí v něm parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají sídlo v Den Haag.  V současnosti zde žije více jak 761 000 obyvatel, kteří se hlásí k 177 národnostem. Jde o největší město Nizozemska a je zároveň kulturním a  finančním centrem.  Je to město, které je proslulé  tradicí v broušení diamantů.

Nejzajímavější místa v Amsterdamu

1. Amsterdamské kanály

Tvoří více jak  100 kilometrů kanálů, přibližně 90 ostrovů a 1 500 mostů. Mají přezdívku „Benátky severu“.  Tři hlavní kanály  (Herengracht, Prinsengracht a Keizersgracht )   byly vykopány   v  17. století a  vytvářejí soustředné půlkruhy kolem města, které se nazývají „Grachtengordel“, tzv. kanálový opasek.  Podél těchto   kanálů se  nachází  více  jak   1500 pamětihodností.  V roce 2010  byly zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

2. Náměstí Dam                                                                                          

Náměstí Dam je   nejpůvodnější místo Amsterdamu   a bylo vystavěno již kolem roku 1275.  Od   roku 1956 zde stojí  i  Národní  památník obětem druhé světové války a  tento památník  je  nejlepším   orientačním bodem  města. Toto místo je  symbol   Amsterdamu,  kde   se konají   všechny   oslavy či  protesty  místních obyvatel. V   nočních hodinách se   zde schází mnoho turistů,  ale i pochybných obchodníků.

3. Královský palác                                                                                      

Nachází se  na náměstí  Dam.  Původně  sloužil  jako sídlo  magistrátu a radnice. Dnes je  státním  majetkem a oficiální   návštěvy zde   přijímá královna Beatrix. Palác je  důkazem bohatství i inspirace Benátkami. Architektem paláce je známý stavitel   Jakob  van Campen,   ale   na výzdobě   mělo podíl   i   mnoho  dalších  architektů a   malířů. Uvnitř paláce   je vše   obloženo mramorem a na zdech visí alegorické obrazy a   to většinou Rembrandtových žáků.  Palác  je otevřen denně 9.00 – 18.00 hod.

4.  Van Gogh Museum                                                                                     

Jde o muzeum    jednoho z nejslavnějších   nizozemských umělců, Vincenta Van Gogha.   Nachází se   zde jeho   nejrozsáhlejší   sbírka a  to  více jak 200 obrazů. Originály Slunečnic,  Cypřišů,  Pokoj v Arles  nebo autoportrétů    najdete právě zde.  Své  místo zde má i korespondence  s bratrem Theem, díky níž bylo možné hlouběji poznat   jeho životní příběh. Jsou  zde vystavena i díla dalších umělců a to  z  přelomu   19.  a   20. století. Muzeum   je otevřeno denně 10.00 – 17.30 hod., v pátek až do 22.00 hod.

5. Starý kostel  Oude Kerk                                                                              

Jde   o nejstarší   farní kostel, který   byl dostaven   v   roce 1306    utrechtským biskupem,  krátce po založení samotného města. Pyšní se originálními malbami na sklech.  K  častým návštěvníkům  patřil i Rembrandt, který zde nechal pokřtít všechny své děti.   Kostel   se nachází  na  Oudezijds Voorburgwal,   otevřeno je každý den 11.00 – 17.00 hod., o nedělích až od 13.00 hod.

6. Rembrandtské náměstí                                                                                  

Je   pojmenováno po   jednom z nejvýznamnějších mistrů holandského malířství. Pyšní se  plastickou Noční hlídkou a výjev z tohoto obrazu je přenesen na sochy. Stojí za  to  zde  pár minut postát a porovnávat obraz se sochami. Nachází se zde malý   „rembrandtský“ parčík,   kde  můžete  relaxovat,   či  posedět  v   jednom z desítky  podniků   okolo náměstí. Je zde živo i v nočních hodinách. V neděli se zde koná známý bleší trh, na němž koupíte téměř vše, na co si vzpomenete.

7. Tuschinski Theater                                                                                          

Je jedním z nejkrásnějších divadel na světě. Divadlo bylo otevřeno  v roce 1921. Na  návštěvníky    udělá velký  dojem    tisíce lampiček,  skleněné a mramorové ozdoby, barevná  skla a  umělecké   exotické ozdoby.  V jedné  z hal najdete 150   m² velký ručně   tkaný koberec.  V  tomto divadle vystupovala Marlene Dietrich, Edith Piaf   či Josephine Baker.  V dnešní době je Tuschinski Theater především kinem. Sčítá 1290 sedadel a má neobvyklý interiér, clona představuje čtyři živly – oheň, vodu, vzduch a zemi.  Dvě figury uprostřed nesou oslňující slunce, které symbolizuje světlo filmového projektoru. Divadlo najdete na Reguliersbreestraat 26-28.

8. Artis Amsterdam Zoo                                                                               

 Tento    komplex   zahrnuje    zoologickou    zahradu,   geologické  muzeum i planetárium a   akvárium.   Artis,  nejstarší zoo v Nizozemí, byla založena v roce 1838.  Na rozloze  14 hektarů žije okolo 700 druhů zvířat. Návštěvníci si mohou užívat  atmosféru  zahrad  z  19. století, fascinující  sochy  a  historické budovy.  Dostanete se sem  nejlépe metrem, zastávka Waterlooplein.  Otevřeno je denně 9.00 – 17.00 hod., v letních měsících do 18.00 hod.

9. Brusírny diamantů                                                                          

Amsterdam  je broušením diamantů   proslulý  po  celém  světě.    Takzvaným praotcem   diamantových brusíren je Willem Vermaet, který se do Amsterdamu přistěhoval již v roce 1586. Broušením se zabývali hlavně Židé a to znamenalo krizi během druhé   světové války, kdy v koncentračních táborech zemřelo více jak 2000 brusičů. Z  Amsterdamu například pochází  nejvzácnější drahokam na korunovačním   žezle Velké Británie.  Navštívit  můžete  veřejnosti   přístupnou brusírnu v  ulici  Niuwe Ulienburgerstraat  nebo brusírnu  Coster Diamonds na ulici  Paulus Potterstraat 2-8.

10.  A něco pro zábavu  – The Power Zone                                                    

Jde o první opravdový megaklub s kapacitou přes 5 000 lidí. Je velice prostorný a   s obrovskou  taneční   plochou.  Pro odpočinek  má  druhé patro   i   balkony s pohovkami.   Nachází  se  mimo  centrum města  v  průmyslové zóně, metrem dojedete na zastávku Spaklerweg, samotný klub je na Daniel Goedkoopstraat 1-3. Otevřeno je o víkendu od 23.00 do 05.00  hod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 míst, které musíte navštívit v Amsterdamu