Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

10 nejdražších měst v Evropě. Pokud jste šetřiví, sem nejezděte!

Redakce

Redakce

14. 7. 2014

Ať už patříte mezi ty, kteřá v kapse obrací každou korunu nebo ne, vybrali jsme pro vás 10 evropských měst, kde se setkáte s opravdu pro nás Čechy těžko snesitelnými cenami. Kam je tedy dobré si raději zabalit řízky?

Řím

Řím bývá někdy nazýván také věčným městem, protože jeho hosté údajně splácejí zde strávenou dovolenou napořád. Hotely jsou drahé a nejlevnější ubytování tak naleznete v kempech na kraji města. Naproti tomu pizza se dá i v centru města koupit za 7 euro (cca 190 korun), považuje se v Itálii ale spíše za fastfood než za kulinářský požitek. Město však nabízí tolik architektonických skvostů, že i přes své vysoké ceny láká turistů pořád víc než dost. Za návštěvu Vatikánu, Kolosea a osvěžení se u fontány Di Trevi stojí i sáhnout si trochu hlouběji do peněženky.

Paříž

Asi nebude žádným překvapením, že nákupy na pravém břehu Seiny a na proslulém bulváru Champs-Élysées nejsou zrovna rájem pro šetřílky a vyhledávače sezonních slev. Stejně tak je i posezení v některé z proslulých pařížských kavárniček finančně náročné – za šálek kávy v centru města běžně zaplatíte i přes 10 euro (cca 270 korun). Alespoň že je Paříž přátelská ke studentům a dětem, kteří mají vstup do většiny muzeí a galerií zcela zdarma.

Benátky

A jsme zpátky v Itálii, protože Benátky nezůstávají se svými cenami daleko v pozadí za hlavním městem Římem. Toužíte po romantické projížďce na gondole? Připravte se na to, že 40 minut vás přijde na dobrých 80 euro (cca 2.160 korun). V mnohých restauracích navíc platíte spropitné, aniž byste chtěli – je totiž už zahrnuto v ceně jídla. Italové nejspíš vědí moc dobře, jak populární je mezi turisty z ciziny kanál Grande či Náměstí sv. Marka se slavným Dóžecím palácem, a přizpůsobují tomu i ceny.

Ženeva

Švýcarská Ženeva je významným finančním a diplomatickým centrem a v neposlední řadě také sídlem Organizace spojených národů, což znamená, že většina jejích návštěvníků sem letí první třídou a podle toho vypadají i ženevské ceny. Ujet 3 kilometry taxíkem v tomto městě podnikatelů a vrcholových managerů vás může stát i 20 euro (cca 540 korun). Na oplátku ale tato švýcarská metropole nabízí čisté ulice, špičkový servis a spoustu zeleně zejména v okolí rozlehlého Ženevského jezera.

Londýn

Tato britská metropole sice patří mezi nejdražší evropská města, ale chytří cestovatelé tu dovedou i hodně peněz ušetřit, pokud ví, jak na to. Několik rad pro začátečníky: vyhýbejte se taxíkům a po městě se dopravujte zásadně metrem, nejezte nic jiného než fish and chips a lístky do divadla kupujte ve slevě na Leicesterském náměstí.

Amsterdam

Jestli mají evropské metropole proložené systémem vodních kanálů něco společného, pak to jsou vysoké ceny. Amsterdam je na první pohled bohémské město plné nechvalně proslulých coffee shopů a neméně známou červenou uličkou, ale varujeme vás, že zdejší služby nepatří mezi ty nejlevnější. Co se týče dopravy, doporučujeme jízdní kolo – vždyť ani místním se nechce platit 8 euro (cca 216 korun) za dvě zastávky městským autobusem.

Kodaň

Dovolenou v dánské metropoli si můžete snadno dovolit – pokud se rozhodnete jít o rok či dva později do důchodu, abyste na ni našetřili. Potraviny jsou asi třikrát dražší než v Česku a o pivu se dokonce proslýchá, že levnější by bylo pít naftu. Doporučujeme nakupovat na trzích, a to především zbylé zboží před zavírací dobou.

Stockholm

Vstup do stockholmského námořního Vasa muzea vás připraví o dobrých 15 euro (cca 405 korun), což je vysoká cena za rozšiřování kulturních obzorů. Chcete se najíst ve dvou v průměrné stockholmské restauraci? Připravte si další peníze, tentokrát ovšem celých 50 euro (cca 1.350 korun). Toužíte po projížďce na lodi i ve vyhlášených Benátkách severu? Pokud ano, musíte být ochotni utratit dalších 20 euro (cca 540 korun) za 50 minut plavby.

Oslo

Třetí skandinávská metropole nezůstává se svými cenami daleko v pozadí za Kodaní a Stockholmem. Chcete zajít na jedno? Připravte se, že za velké pivo můžete zaplatit i 10 euro (cca 270 korun). O jízdě taxíkem raději vůbec nepřemýšlejte a dovezte si s sebou tolik potravin, kolik unesete.

Milán

A nakonec jeden tip na zlepšení nálady  – v Miláně ceny nedávno klesly a řadí se tak k těm levnějším italským metropolím. Přesto ale nezapomeňte, že ne veškerá kultura je v tomto evropském centru módy zadarmo – za lístky do opery La Scala zaplatíte minimálně 80 euro (cca 2.160 korun) a ceny jsou vyšší i během Milánského Fashionweeku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejdražších měst v Evropě. Pokud jste šetřiví, sem nejezděte!