Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

10 nejšílenějších i nejúžasnějších mostů na světě. Znáte je?

Redakce

Redakce

26. 3. 2018

Jsou během dovolené jedním z vašich cílů mosty? Těchto 10 by vám při vašich cestách rozhodně nemělo uniknout, protože jinde ve světě je jen tak neuvidíte.

Nejeden inženýr jistě sní o tom, že se bude podílet na stavbě mostu. Ještě aby ne. Vždyť dnes nejde jen o jeho funkcionalitu, ale i design – a ten je vidět především. Někdy se ale i za designem může ukrývat úžasná vlastnost, například schopnost odrážet vodu. Aby mosty nepřipomínaly ty z dob Karla IV., musí architekti přizpůsobit design současné době a zároveň myslet na všechno (i na budoucnost).

Například v Americe staví mosty tak, aby byly schopné odolat bouřím, u nichž je pravděpodobnost výskytu jednou nebo dvakrát za 100 let. Těchto 10 mostů má ale určitý přesah, jsou nejen užitečné a designově zajímavé, ale mají něco navíc, díky čemu si řeknete: „Wow, tam musím jet!“

1. Lucky Knot Bridge, Čchang-ša, Čína

Jeden z nejnovějších přírůstků mezi mosty. Lucky Knot Bridge je 185 metrů dlouhý a 24 metrů vysoký. Dech beroucí, ocelový most mají na svědomí architekti společnosti NEXT. Most připomíná dvě křížící se vlny, má tři chodníky, které spojují dva parky a nabízí fascinující výhled na řeku, přilehlé jezero, okolní pohoří a na město Čchang-ša.

2. Circular Laguna Garzon Bridge, Uruguay

Uruguay se rozhodla nahradit přívoz, který spojoval města Rocha a Maldonado, moderním mostem. Ten se stal poměrně rychle senzací a není se čemu divit. Nejen design je totiž neobvyklý, ale zaujme především důvod. Tím totiž není zaujmout, nýbrž zpomalit řidiče a motivovat je k tomu, aby si užili výhled. Autorem mostu i myšlenky je slavný architekt Rafael Viñoly. Součástí mostu jsou dva chodníky, aby si výhled mohli užít nejen řidiči.

3. Twin Sails Bridges, Dorset, Anglie

Technologicky velmi promyšlený most, který se stal v Dorsetu jedním z nejvyhledávanějších míst mezi turisty. Jedná se o dvojitý zvedací most, poháněný hydraulickým válcem. Ten dokáže obě křídla otevřít až patnáctkrát za den a umožnit tak průjezd lodím. Most je v zavřené poloze plochý, když se ale jeho trojúhelníková křídla oddělí a zvednou do výše, připomínají dvě plachetnice. Tento krásný počin má na svědomí architekt Wilkinson Eyre.

4. Eshima Ohashi, Japonsko

Je to most? Je to horská dráha? První odpověď je správně. Eshima Ohashi je míli dlouhý silniční most, spojující města Matsue a Sakaiminato. Vzrušující je na tomto mostě fakt, že je v některých svých částech vyvýšený, aby pod ním mohly proplout lodě. Na jedné straně má sklon 6,1 % a na druhé straně 5,1 %. V určitých úhlech tak vypadá opravdu děsivě a krkolomně. Zatímco pro auta je tento sklon téměř neznatelný, cyklisté se směrem nahoru pěkně zapotí a směrem dolů je to pěkně divoká jízda.

5. Dragon Bridge, Vietnam

Draci byli v Asii odjakživa symbolem bohatství a síly. Ve Vietnamu ale jejich význam povznesli na úplně novou úroveň, když nechali v roce 2013 postavit Dragon Bridge. Ocelový most s dračí hlavou se rozprostírá přes řeku Han a skutečně chrlí plameny! Každou sobotu a neděli v devět hodin večer začíná show pro tisíce místních a hlavně turistů. Most je navíc osvětlený 2 500 LED světly, které umocňují dojem z celé podívané.

6. Island in the Mur, Rakousko

Další záhada. Most, ostrov nebo plovoucí plošina? Mnoho lidí považuje Mur za všechno současně. Americký architekt Vito Acconci se tu pěkně vyřádil. Most tvoří ocelová a skleněná konstrukce, která spojuje oba břehy řeky Mur. Účel mostu ale není jen propojení dvou ploch. Je současně umělým ostrovem ve tvaru napůl otevřené mušle. Uvnitř se ukrývá kavárna, dětské hřiště a amfiteátr, kde se odehrává řada kulturních akcí.

7. Lego Bridge, Německo

Výlet za zajímavým mostem si můžete udělat i k „sousedům“. V německém Wuppertalu mají most, který na první pohled vypadá jako z Lego kostek postavený. I když budete mít pocit, že jste v Legolandu, stále budete uprostřed rušného města. Pokud se podíváte na most pozorněji, zjistíte, že se jedná o velmi precizně namalovaný betonový nosník, jež podpírá železniční trať.

8. Living Root Bridges, Indie

Důkaz, že příroda je ten nejlepší architekt. V Méghálaje, nejdeštivějším místě na zemi, najdete dva neuvěřitelně krásné visuté mosty. O stromy se starají místní, kteří dbají na to, aby kořeny rostly tak, jak mají a tím pádem mohly být mosty co nejdéle funkční. Není to snadné, ale stojí to za to.

9. Moses Bridge, Nizozemsko

Příkopy a pevnosti chránily v 17. století West Brabant před francouzskými a španělskými útočníky. Jedna z pevností Fort de Roovere se tehdy dostala do žalostného stavu. Návrhářům ale dala tato historická událost příležitost postavit inovativní most, díky němuž by se lidé dostali přes vodní příkop na druhou stranu. Architekti pojali řešení vskutku originálně a postavili „neviditelný“ most, který z dálky vypadá jako skutečný příkop.

10. Infinite Bridge, Dánsko

Most byl byl postavený dánskou architektonickou firmou Gjøde & Povlsgaard Arkitekter v roce 2015. Důvodem byl festival s názvem Sculpture by the Sea 2015, který oslavoval malebnou pobřežní krajinu obklopující město Aarhus. Infinite Bridge znamená v překladu nekonečný most. Dřevěná konstrukce ve tvaru kruhu se od pláže směrem do moře postupně vyvyšuje těsně nad hladinou vody (v závislosti na přílivu). Infinite Bridge nabízí 360 stupňový ničím nelimitovaný pohled na okolní krajinu a na mostě se nechalo oddat minimálně 12 párů.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

10 nejšílenějších i nejúžasnějších mostů na světě. Znáte je?