Menu
JenProCestovatele
Lyžování v Alpách

3 důvody, proč na lyžování do Alp vyrazit po vlastní ose

Redakce

Redakce

28. 10. 2013

Naložíte lyže, naskočíte doma do auta a o už o pár set kilometrů později na vás vykukují zasněžené špičky horských vrcholků. Zkuste to ale letos jinak. Místo stresového dálničního závodu zvolněte, porozhlédněte se kolem a spojte užitečné s příjemným výletem do dějin nebo horkou koupelí v termálech.

Zdroj: CK víkend

Zdroj: CK víkend

1.     Zažijte dechberoucí jízdu už v autě

Nejatraktivnější alpské silnice vašim spolujezdcům poskytnou úžasnou podívanou, zvlášť když se povede počasí. Vydejte se na cestu do rakouských Alp nebo do Dolomit už ráno a svezte se po vysokohorských silničkách vedoucích běžně až ve výšce 2000 metrů nad mořem.

Kochat se může na odpočívadlech samozřejmě i řidič, a to třeba na cestě po rakouské Grossglockner Hochalpenstrasse, která se místy zdvihá až do výšky 2571 metrů.

Ty nejkrásnější pohledy mezi horskými průsmyky na vás ale čekají na stokilometrové trase skrze Dolomity z Bolzana přes Bruneck do Cortiny d´Ampezzo, po které se svezete i třeba na cestě do Val di Fiemme. Přírodní scenérie jsou tu obohaceny o zvláštní seskupení skal, z nichž nejpopulárnější zůstává Tre Cime di Lavaredo, situované východně od Cortiny. Špičaté vrcholky skal se tu nad průsmyky tyčí v téměř vesmírných tvarech kolmých věží, které jinde v Evropě nenajdete.

2.     Ohřejte se ve voňavých saunách nebo termálních bazénech

Jestli vám promrznou v autě nožky ještě na českém území, proč rovnou za hranicemi neskočit do horké vody! Doporučujeme navštívit aquapark se stovkami čtverečních metrů bazénů a saunovacích komplexů, kde si můžete vybírat z voňavých nebo „plovacích“ relaxačních procedur podle chuti. Mnoho lyžařských zájezdů s vlastní dopravou nabízí v ceně pobytu i vstupenky do nejbližšího aquaparku.

Jeden takový ráj horka jménem Laa an der Thaya leží jen hodinu od Brna. Adrenalinové povahy potěší jízda na 90 metrovém tobogánu, prokřehlé cestovatele zase obrovské vnitřní i venkovní bazény s vodou o teplotě 34 °C nebo solné parní lázně a aromatická sauna.

Zdroj: CK Víkend

Zdroj: CK Víkend

Hlouběji v horách na vás pak kousek od italského lyžařského střediska Kronplatz (Plan de Corones) čeká vodní centrum Cron4 se saunovým světem a speciální solnou koupelí ve venkovním bazénu s výhledy na monumentální obrysy zasněžených hor.

3.     Objevujte historii pod sjezdovkami

Co stojí za to navštívit na německé straně Alp po cestě do Dolomit, je bavorské městečko Berchtesgaden těsně u rakouských hranic jižně od Salzburgu. Ponořte se do historie v unikátním solném dole, kde se kutala cenná surovina již v půlce minulého tisíciletí. Prohlídka solných komor a chodeb je ozvláštněna o jízdu po skluzavkách do dolních pater nebo svezení podzemním vláčkem. Berchtesgaden pamatuje též pohnuté dějiny druhé světové, kdy se stal oblíbeným místem sjezdu nacistických pohlavárů. Sešel se tu v roce 1938 i Hitler s premiérem Chamberlainem.

Ani v Itálii se historii nevyhnete. Blízko Brunecku, centrálního města Dolomit, si můžete vychutnat procházku po Itinerario archeologico, kde se za římských dob dařilo horským osadám a dnes zde turisté obdivují bohatá archeologická naleziště, hlavně díky objevu dolů železa a mědi. I samotný Bruneck nabídne dějepravné vyžití, a to ve starém gotickém hradu ze 13. století, který je přístupný po celý rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3 důvody, proč na lyžování do Alp vyrazit po vlastní ose