Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

3 nejčastější nemoci na dovolené. Víte, jak se jim bránit?

Redakce

Redakce

6. 6. 2019

Nikdo nechce odjet na dovolenou do vysněné destinace a tam celou dobu prostonat. Nicméně je známo, že nemoci si nevybírají a stát se to prostě může. Jaké nejčastější potíže trápí cestovatele a jak se jim bránit? Poradíme vám!

1. Drobná poranění

Nemusíte prožívat zrovna adrenalinovou dovolenou, aby se vám přihodilo nějaké to běžné zranení. Nejčastější jsou puchýře, odřeniny, drobná řezná poranění nebo menší popáleniny. Mohou se zpočátku jevit jako nevýznamná, ale zvlášť v cizích krajích není radno je podceňovat. I drobná ranka může být totiž vstupní branou infekce.

Jak ošetřit drobná poranění kůže:

1. Vyčistětě ránu od částeček písku nebo škváry pod tekoucí vodou, můžete použít i kartáček nebo žínku. Poté ránu pečlivě vydezinfikujte. (Pozor, popáleniny se nedezinfikují!) Po vyčištění ránu vysušte kouskem sterilní gázy.

2. Drobná poranění se nejlépe hojí na vzduchu, můžete je ale také překrýt náplastí nebo gázou.

3. Kdy navštívit lékaře? Pokud rána bolí, hnisá, mokvá a její okolí je zarudlé, nebo když se nehojí ani deset dní po ošetření.

2. Infekce močových cest

Náchylnější k zánětům močových cest jsou ženy, které trápí sice nejen na dovolené, ale tam je riziko nákazy ještě vyšší.

Infekce močových cest se projevuje častým nucením k močení, pálením a řezáním při močení, bolestí v podbřišku, zakalenou a nepříjemně zapáchající močí nebo krví v moči.

Tip: Pokud jste k onemocnění močových cest náchylná, převlékejte si mokré plavky za suché. Je to sice otravné, ale účinné!

Onemocnění můžete předejít pitím dostatečného množství tekutin. Vyvarujte se daté prochladnutí, dodržujte základní hygienické návyky.

Jak si poradit se začínající infekcí:

  • Pijte dostatek tekutin, alespoň 2,5 až 3 litry denně. Vhodné jsou nesycené nápoje, jako voda nebo ovocné či bylinné čaje.
  • Vyvyrujte se dráždivým nápojům jako je káva, černý či zelený čaj, alkohol a perlivé nápoje.
  • Léčbu můžete podpořit i sedacími koupelemi v odvaru řepíku, heřmánku nebo březového listí.
  • Buďte v klidu a v teple
  • Lékaře vyhledejte okamžitě, pokud máte bolesti v bedrech, horečky, potíže trvají déle než 36 hodin nebo při hnisavém výtoku.

3. Zácpa, cestovatelský průjem, nevolnost

Kdo z nás by neokusil nejaké to místní jídlo, když už se vydáváme na dovolenou za exotikou. Naše tělo není ale na takové gurmánské šoky často připravené a může reagovat různě. Můžou nastat potíže se zácpou, nebo také průjmem, který ale může mít příčinu i v infekcích, nejen v nezvyklém jídle.

Jak předejít a pomoct při zácpě: 

  • Zácpě můžete předejít dodržováním pitného režimu, omezením pití kávy a černého čaje. Zároveň je dobré jíst pravidelně, zejména potraviny s vyšším obsahem vlákniny a zároveň se vyhýbat bílému pečivu, sladkostem, banánům a těstovinám. Dbejte i na dostatek pohybu.
  • První pomoc při zácpě poskytují projímadla, užívejte je ale s rozumem.

Jak se bránit cestovatelskému průjmu

  • Opět je nutné dodržovat pitný režim, jinak hrozí dehydratace. Mezi nevhodné tekutiny ale patří káva, alkohol, mléko, neředěné džusy a perlivé nápoje. Vyhledávejte naopak neperlivé minerální vody, rýžový či mrkvový odvar nebo čaj.
  • Při potížích s průjmem jezte bílé pečivo, suchary, piškoty, vařenou rýži, banán, strouhané jablko bez slupky, dušenou mrkev, nemastné polévky nebo vařené brambory. Vyvarujte se smažených, pečených, tučných, těžkých a kořeněných jídel.

Co je kinetóza a jak se jí bránit

  • Pokud patříte k těm, kterým se dělá špatně v dopravních prostředcích, trpíte takzvanou kinetózou. Příčinou je podráždění takzvaného rovnovážného ústrojí, které je součástí středního ucha. Může se objevit jednorázově, ale i s železnou pravidelností.
  • Tipy, jak přežít cestu s co nejmenším utrpením:
  • Dobře si odpočiňte a necestujte nalačno ani s přeplněným žaludkem. Během cesty jezte malé porce, vyvarujte se konzumaci těžkých a tučných jídel, kávy a alkoholu.
  • Sedněte si blízko těžiště dopravního prostředku, do přední části autobusu, na přední sedadlo v autě, na prostředek lodi nebo do přední části letadla. Seďte v polosedě s mírně zakloněnou hlavou.
  • Oči mějte zavřené a nebo sledujte vzdálený nepohyblivý předmět. Snažte se dívat ve směru jízdy a nepohybujte příliš hlavou.
  • Nečtěte, nedívejte se na televizi.
  • Zajistěte si přívod čerstvého vzduchu a dýchejte nosem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3 nejčastější nemoci na dovolené. Víte, jak se jim bránit?