Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

3 nejlepší aerolinky světa. Létání nemusí být noční můrou

Redakce

Redakce

2. 8. 2014

Vybíráte si aerolinky i podle jiných kritérií, než je pouze cena? Např. podle pohodlí v kabině, občerstvení, ekologických pravidel či jiných služeb? Následně vám představíme tři letecké společnosti, které patři mezi světovou špičku.

Autorské právo: photostocker / 123RF Reklamní fotografie

Autorské právo: photostocker / 123RF Reklamní fotografie

Třeba až na Antarktidu

Za jednu z nejlepších leteckých společností je pokládána Air New Zealand, která je vlajkovou lodí Nového Zélandu. Zaměřuje se na domácí i mezinárodní destinace po celém světě, včetně Oceánie.  Své sídlo má v Aucklandu a její základní trasou je Auckland – Perth. Pravidelně létá i do dalších australských velkoměst jako Brisbane či Sydney.  Tahákem společnosti jsou lety na Cookovy ostrovy či Antarktidu. Je členem Star Alliance, což je celosvětová letecká společnost. Spolupracuje např. s Air Canada, s Lufthansou, s United Airlanes či Air China.
Air New Zealand využívá na dlouhé trasy letadla typu Boeing 767-300ER, 777-200ER a jiné typy tohoto letounu, pro kratší trasy potom volí Boeing 737-300s a Airbus A320-200s. První třída byla z letadel odstraněna a nahrazena vylepšenými třídami Business Premier a Premium Economy. Business Premier je nejvyšší možná třída v Air New Zealand.

Jednotlivá sedadla jsou rozmístěna do tvaru stromečku 1-2-1, v některých typech 1-1-1. Pohodlí je zajištěno opěrkou pod nohy, komfortní je také vzdálenost mezi ostatními sedadly, která činí 56 cm. Sedadla jsou potažena kůží.  Lze je upravit na lehátka a k dispozici je i polštář, přikrývka a ložní prádlo. Pro zpříjemnění cesty je každé sedadlo vybaveno monitorem, pro čtenáře je zabudováno nezbytné světlo.

I v ekonomické třídě se nezapomnělo na pohodlí cestujícího. Rovněž máte USB i iPod připojení, můžete využít speciálního polštáře, který je upraven tak, aby při spánku nesklouzával. Ve všech třídách můžete využít databázi s hudbou, hrami či filmy.

Ekologie je naším závazkem

Další leteckou společností, kterou si představíme, je Asiana Airlines, pocházející z Jižní Korey.  Společně s Korean Air tvoří základ korejských domácích i mezinárodních letů. Hlavními destinacemi je Čína, Japonsko, jihovýchodní a centrální Asie. Dceřiná společnost Asiana Cargo potom zajišťuje rozsáhlou síť letů po Evropě a Spojených státech.  Během sezóny nabízejí aerolinky charterové lety, např. do Bruneje.  Společnost zaměstnává téměř 10 tisíc zaměstnanců a je oficiálním sponzorem korejského národního fotbalového týmu.  Asiana Airlines je největším akcionářem ve společnosti Air Busan.  Společnost vlastní přes 80 letadel, mezi nimiž můžete od května letošního roku najít nové přírůstky v podobě Airbusu A380.

V první třídě nabízí společnost cestujícím pyžama, suvenýry, pleťové krémy, zubní pastu či oční stíny. Můžete si 48 hodin před odletem objednat jídlo. Společnost poskytuje cestujícím dva vlastní časopisy: Asiana, což je časopis s cestovatelskou tématikou, a pro pobavení Asiana Entertainment.

Společnost se již v polovině 90. letech zaměřila na ekologii, především na množství emisí. Zakázala také ve všech částech letadla kouřit. Ocenění na sebe nedalo dlouho čekat a získala ocenění od International Organization for Standardization a také od Ministerstva životního prostředí Jižní Korey. To aerolinky ocenilo jako první ekologickou společnost v oblasti služeb. V posledních letech se pravidelně umísťuje na předních příčkách v žebříčku nejlepších světových leteckých společností.

Swiss International Air Lines

Mezi nejlepší evropské společnosti bezpochyby patří Swiss International Air Lines, zkráceně Swiss. Heslem společnosti je I malým věcem věnujeme velkou pozornost. Své sídlo má v Basileji, ale hlavním leteckým uzlem je Curich. Swiss vznikla v roce 2002 ze zaniklé švýcarské společnosti Swissair a patří do německé skupiny Lufthansa Group.  Swiss vlastní nejvíce letadel typu Airbuss A320-200 a Airbuss A330-300.

Společnost nabízí charterové lety po celé Evropě a do turistických center v severní Africe. Vedle pravidelných evropských linek létají letadla společnosti Swiss také do Spojených států (Boston, Los Angeles, San Francisco..) a Kanady (Toronto). Co se týče exotičtějších cílů, tak za zmínku stojí Sao Paulo v Brazílii, Delhi v Indii či hlavní město Kuby Havana.  

Na kratších cestách nabízejí linky studené občerstvení, při delších letech již mají cestující k dispozici i teplá jídla. Kuchaři pracují s čerstvými sezónními potravinami. Pečivo je dodáváno od Swiss bakery a jako specialita je servírována pravá švýcarská čokoláda. V první třídě se můžete těšit na široký výběr z jídelního lístku, včetně vína.  Nejpozději 24 hodin před odletem si můžete objednat speciální menu, a to do kterékoliv třídy.  Při přípravě občerstvení se berou v potaz různé alergie, hlavně alergie na ořechy.  Je možné si objednat také speciální jídlo pro děti, diabetiky, vegetariány a vegany či jídla podle různých náboženských pravidel.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

3 nejlepší aerolinky světa. Létání nemusí být noční můrou