Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

4 tipy, jak zažít nejlepší kempování pod sluncem

Moře, pláž a vzdálené exotické kraje. To je to, co si velká část z nás představí pod pojmem dovolená. Pak je tu ale druhá skupina, které se vybaví krásy české, moravské a slezské krajiny. A pro tu je tento článek. Vybrali jsme 4 věci, které neodmyslitelně patří ke kempování a posbírali k nim nějaké ty užitečné rady.

Kamarád do deště

Nocování pod stanem má něco do sebe. Tedy pokud ten stan nepamatuje ještě dovolenou v Jugoslávii. Strávit týden pod plachtou, která se při prvním vydatnějším dešti nasákne jak houba a jakmile trochu zafouká, stane se z ní výletní balón, není žádný med. Jak má tedy správný stan vypadat?

Ujistěte se, že váš stan má tropiko s nepromokavostí 3000 až 5000 mm vodního sloupce a švy přelepené páskou. Dobrá je také zvýšená podlážka, která by měla být vůči vlhkosti ještě odolnější. Pokud chcete mít ve stanu hodně světla, zvolte žlutou barvu tropika. Tyčky chtějte duralové, jsou pevnější a lehčí než ty sklolaminátové. Doporučujeme zajít na výstavu stanů, tam vám určitě dobře poradí. Kvalitní stany a další kempingové vybavení seženete za rozumnou cenu i na internetu. Rozhodně ale zapomeňte na stan ze supermarketu, ten nic nevydrží.

Kde složit hlavu?

Kempů je u nás nespočet, ne všechny ale dosahují stejné kvality. Následující čtyři patří podle ankety z roku 2014 k těm nejlepším:

  • Kemp Sedmihorky v Českém Ráji – Leží na úpatí skalního města v srdci Českého ráje. Je zde rybník s písčitou pláží, sportovní a dětská hřiště, minigolf, ohniště, farma s domácími zvířaty a hlavně krásná příroda.

http://www.campsedmihorky.cz/

  • Autocamp Oasa Staňkov – Najdete ho na Třeboňsku přímo na břehu Staňkovského rybníka. Jako první kemp u nás byl oceněn Ekoznačkou EU, která zaručuje vysoké standardy kvality a šetrnost vůči životnímu prostředí.

http://www.campoasa.cz/

  • Camp Dolce v Oblanově u Trutnova – Špičkově vybavený kemp na úpatí Krkonoš je vhodný pro všechny věkové kategorie a nátury. Je tu klid i široké sportovní vyžití, malebná příroda i historické památky.

www.kemp-dolce.cz/cz/uvod

  • Kemp Branná na Vltavě – Na pravém břehu Vltavy najdete kemp schoulený uprostřed lesa, který je vhodný nejen pro vodáky. Perfektní zázemí zaručuje pohodní, okolní příroda a hučící řeka zase tu pravou trempskou romantiku.

www.kanak.cz/kemp-branna/

Žádné chemické zbraně

Komáři umí z romantické noci v přírodě udělat peklo na zemi. Logickým řešením se zdá být repelent. Podle některých studií ale jeho chemické složení škodí lidskému zdraví. Pokud to nechcete riskovat, můžete vyzkoušet přírodní odpuzovače hmyzu. Zkuste sojový, nebo nimbový olej, citronovou trávu, Šantu kočičí, nebo starý dobrý česnek.

 

Zažít nudu, to vadí

Kempování by měla být v první řadě zábava. Pokud je krásně, není co řešit. Pak je nespočet způsobů, jak trávit čas. Myslet byste ale měli i na to, jak se zabavíte, když pozitivní předpověď počasí nečekaně selže. Samozřejmě si s sebou vezměte nějakou tu knížku. Ale hlavně přibalte dostatek společenských her. Doporučujeme skladné karetní hry, jako je například akční Dobble, Uno, mafiánský Rodinný podnik a pro otrlejší povahy Černé historky, které se báječně hodí pro chvíle strávené ve stanu, zatímco venku burácí bouřka.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

4 tipy, jak zažít nejlepší kempování pod sluncem