Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

4 tipy, na co dbát při výběru slunečních brýlí na cesty

Kvalitní sluneční brýle jsou skvělým parťákem, když jste na cestách. Nejenže odkloní nepříjemné přímé sluneční paprsky, zároveň váš zrak chrání dlouhodobě. Jak postupovat při výběru slunečních brýlí?

1.    UV filtr

UV filtr chrání vaše oči před škodlivým ultrafialovým zářením. Při výběru správných slunečních brýlí se zaměřte na trojmístné číslo určující výši UV ochrany. Minimální hodnota by měla být 400. U kvalitních brýlí by měl být samozřejmostí EEC standard (certifikát o schopnosti pohlcovat UV-A a UV-B záření).

2.    Polarizační filtr

Polarizační filtr blokuje světelné odlesky, které by vás mohly oslepit, takže se na cestování víc než hodí. Zejména řidiči ocení, že se jim nebude do očí odrážet mokrý povrch vozovky. Světlo je elektromagnetické vlnění, které kmitá všemi směry, a polarizační filtr propustí jen jeho část. Na první pohled brýle s polarizačním filtrem nerozeznáte od ostatních.

TIP: Polarizační brýle poznáte díky jednoduchému testu. Rozsviťte svůj mobilní telefon a podívejte se na něj skrz brýle. Telefon natočte o devadesát stupňů – pokud se displej ztmaví, vaše brýle mají polarizační filtr.

3.    Materiál

●      Materiál obrouček

Obroučky mohou být vyrobeny z různých materiálů (plast, kov, dřevo). Při nákupu je důležité je zkontrolovat, zda nejsou naprasklé nebo v jakém stavu jsou šroubky a klouby. U plastových obrouček se vyplatí upřednostnit pevný a těžší plast, který skvěle padne a „nelítá“ na obličeji, jak se může dít u těch z podřadného a lehkého plastu.

●      Materiál čoček

Materiál čoček je zásadní a určuje celkovou kvalitu brýlí, stejně jako hodnota UV filtru. Čočky mohou být ze skla či z plastu. Brýle se skleněnými čočkami jsou velmi odolné proti poškrábání a disponují funkční optikou. Bohužel se ale snadno rozbijí. Naproti tomu plastové čočky, ač jsou náchylné k poškrábání, jsou lehké a vydrží lecjaké pády.

4.    Barevnost čoček

Barevnost skel je spíše estetickou záležitostí, přesto si pánské i dámské sluneční brýle můžete vybrat podle žádoucích efektů:

  • Žluté a oranžové – podporují kontrast barev a nesnižují jas. Ideální na zimní sporty.
  • Zelené – pohlcují infračervené záření, a tím snižují unavenost očí.
  • Modré – snižují schopnost rozpoznat zelenou a červenou barvu, tím pádem jsou nevhodné pro řidiče.
  • Červené – zvyšují kontrast a zvýrazňují detaily, ale nezkreslují vnímání barev. Vhodné na zimní sporty i na pláž.
  • Hnědé – zachovávají vnímání barev, zvýrazňují kontrast.
  • Černé (šedé) – nejvěrněji reprodukují barvy, snižují jas.
Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

4 tipy, na co dbát při výběru slunečních brýlí na cesty