Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

5 tipů pro snazší cestování po Česku autem

Komerční sdělení

Komerční sdělení

22. 11. 2021

Rádi cestujete a chcete si vyzkoušet „roadtrip“ po Česku? Česká republika, i když by vám mnozí řidiči řekli opak, má hustou síť kvalitních silnic a autem lze zajet opravdu prakticky kamkoliv. Přesto si můžete mnoho věcí usnadnit, když víte jak na to. Přinášíme proto 5 triků, díky kterým se vyhnete mnoha nepříjemným překvapením.

Pečlivě si naplánujte trasu

Základem úspěchu je nejen v případě cestování autem plánování. Oproti době, kdy byli řidiči odkázáni na papírovou mapu zakoupenou na čerpací stanici, dnes máme nesrovnatelně lepší možnosti. On-line mapy vám ukážou zcela aktuální silniční síť včetně nových úseků a upozorní na uzavírky či úseky v opravě.

Stejně tak si velmi snadno můžete naplánovat tankování pohonných hmot v čerpacích stanicích s výhodnými cenami či nalézt dobré restaurace a kavárny či místo na zajímavý výlet po cestě. Navíc získáte i odhad doby jízdy.

Rozdělte si úkoly

Spolujezdcům, kteří nemají řidičské oprávnění, se to mnohdy nezdá, ale řízení je poměrně náročná činnost, která vyžaduje absolutní pozornost. Pokud tedy neřídíte, vezměte si na starost některé činnosti – obstarejte svačinu, nabízejte řidiči pití. Hlídejte správnou trasu a řidiče ujišťujte, že jede správně. Naopak v některých případech je vhodné nechat řidiče v klidu. Otázky typu „Kdy už tam budem?“ nebo poznámky ke stylu jízdy si nechte pro sebe. Raději se starejte o dobrou náladu ve voze.

Vyhněte se zvýšeným výdajům

Na delších cestách vás může potkat mnoho nepříjemností v souvislosti s technickým stavem vašeho vozu. Samozřejmostí je v dnešní době povinné ručení. Ujistěte se však, že máte i pojištění, které kryje škody na vašem voze – ať už jde o střet se zvěří, vandalismus, nebo poškození z důvodu špatného počasí. Pro tyto účely slouží například havarijní pojištění. Na internetu vám spočítá cenu za havarijní pojištění kalkulačka.

Také se ujistěte, že součástí vašeho pojistného produktu jsou asistenční služby. Ať už vás potká porucha, nebo dojde benzín, díky tomto produktu máte do jistého limitu základní pomoc v ceně pojištění zdarma.

Dejte sbohem kolonám a radarům

Končíte pravidelně v kolonách, zastavuje vás hlídka a po dovolené vám chodí pokuty z radarů v obcích? Všem těmto problémům se můžete vyhnout s kvalitní navigací. Mobilní aplikace, například Waze, vás upozorní na pevné radary a trasu naplánují tak, abyste se vyhnuli nenadálým kolonám – třeba kvůli nehodám, které blokují dopravu. Uživatelé navíc nahlašují v aplikaci i mobilní policejní hlídky a můžete si tak včas překontrolovat, že dodržujete povolenou rychlost.

I detaily zvyšují komfort z jízdy

I zdánlivé maličkosti hrají na delších cestách roli. Jízda je komfortnější na vyšších pneumatikách, které lépe vyrovnají nerovnosti a auto bude méně drncat. Pro posádku je pak pohodlnější plynulá jízda než jízda ve stylu brzda-plyn. Nezapomeňte na pravidelné zastávky a občerstvení. Pomůže i kvalitní hudba, se kterou si naladíte v autě tu správnou atmosféru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů pro snazší cestování po Česku autem