Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

6 kulturních zvyků a rozdílů, na které si dát před cestou pozor

Redakce

Redakce

10. 4. 2013

Staré přísloví praví, že co jiný kraj, to jiný mrav. Na cestách do vzdálených končin světa to platí dvojnásob. JenProCestovatele.cz přináší přehled trochu podivných kulturních zvyků, které byste měli znát, než vyrazíte za dobrodružstvím.

Nejn při cestách do vzdálených zemí se vyplatí seznámit se s místními zvyky, Foto: Barbora Babčanová, JenProCestovatele.cz

Nejen při cestách do vzdálených zemí se vyplatí seznámit se s místními zvyky. Foto: Barbora Babčanová, JenProCestovatele.cz

Nejen v dalekých či silně nábožensky založených zemích se turisté potýkají s kulturními rozdíly. Je třeba dávat si pozor i v některých oblíbených prázdninových destinacích. Velmi lehce totiž můzete urazit gestem, pozdravem nebo chováním, které je u nás naprosto obvyklé.

1. Pravidla stolování jsou v každé zemi odlišná

V západní Africe se zapřisáhlí vegetariáni lehce dostanou do nemilosti, pokud vyžadují pokrm v souladu se svými stravovacími návyky. Zde se totiž bezmasé pokrmy považují za známku chudoby. Když vážený host odmítne speciálně pro něj zabité kuře, je to považováno za urážku.

V muslimských zemích se zase jí pouze pravou rukou. Ta levá je považovaná za nečistou a používá se především při očistě po vykonání potřeby na toaletě.

2. Pozor na ruce

Spojený palec a ukazovák, kterým naznačujeme, že je vše OK, má v Paraguayi a některých dalších latinsko-amerických zemích obscénní význam. Pokud toto gesto použijete, snažíte se svůj protějšek nasměřovat do otvoru v sedací čísti těla. Pozor si v tomto ohledu raději dávejte i Německu a jižní Evropě.

Zatímco u nás je zvednutý palec pozitivní znamení, na italské Sardinii jím podobně jako v latinské Americe posíláte ostatní do zadní části těla. Stejně tak i v Nigerii je lepší se tomuto gestu vyhnout.

3. Zdravte starší a projevujte jim respekt

Zatímco u nás je oční kontakt považován za známku zdvořilosti, v Koreji to vnímají jako agresivitu. V Asii se také lidé všeobecně chovají velmi slušně vůči starým lidem a je nutno jim již při pozdravu projevit patřičný respekt.

V Řecku je zase běžné, že vás na ulici nebo v kavárně pozdraví naprosto cizí člověk. Je to proto, že obyvatelé této slunné země považují všechny turisty za své hosty. Zvláště starším lidem, kteří se všeobecně těší velké úctě, je slušné pozdrav oplatit.

4. Co na srdci, to na jazyku?

V Indii cestovatel nikdy neuslyší „ne“. Rázný zápor je zde považován za neslušnost a nahrazuje se obvykle frází jako „pokusím se o to“, což je slušnější variantou odmítnutí.

V Číně člověka neznalého jazykových zvyklostí snadno popletou jména, která jsou používána v jiném tvaru než ve většině ostatních zemí. Například Chan Yao Ming je oslovován jako pan Chan, nikoliv jako pan Ming.

5. Není dar jako dar

V asijských zemích nikdy nenoste svému hostiteli či hostitelce bílé květiny. Ty se používají výlučně na pohřbech.

V hinduistickým regionech zapomeňte na kožené obleční a doplňky, FOTO: Barbora Babčanová, JenProCestovatele.cz

V hinduistických regionech zapomeňte na kožené obleční a doplňky. Foto: Barbora Babčanová, JenProCestovatele.cz

I v Itálii a Chorvatsku si při obdarovávání květinami musíte dávat dobrý pozor na jejich symboliku. Stejně tak při výběru darovaného vína platí v Itálii, coby vinařské velmoci, že kvalita je důležitější než kvantita.

6. Šaty dělají člověka

Hinduisté uctívají krávu jako posvátné zvíře. Proto v Indii a dalších hinduistických regionech raději nedávejte na obdiv peněženky, pásky a jiné kousky oděvu či doplňků z kůže. Při návštěvě chrámu se totiž může stát, že s takovouto ozdobou nebudete vpuštěni dovnitř.

Jihoamerická Guatemala má za sebou občanskou válku a  dodnes zde panuje napjatá politická situace.  Z toho důvodu je zakázáno nosit maskovací oblečení a jiné kousky připomínající armádní styl.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 kulturních zvyků a rozdílů, na které si dát před cestou pozor