Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

6 nejkrásnějších vánočních trhů. Vyberte si ten nejlepší

Markéta Dudková

Markéta Dudková

14. 12. 2013

Je to otřepané klišé, kýč a tak trochu citové vydírání. Jenže navzdory všemu, téhle přesládlé bublině plné lásky a porozumění podlehnete a stává se z vás infantilní rozzářený vánocemi poblázněný skřítek. A jak se tomuto všeobecnému šílenství podléhá nejlépe, přeci na vánočních trzích s jedním či více svařáky v ruce a horkou medovinou v nohách. Objevte s námi ty nejkrásnější.

Svařené víno v tradičních hrncích, Foto: Markéta Dudková, www.JenProCestovatele.cz

Svařené víno v tradičních hrncích, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

A naši vánoční jízdu začneme v saském hlavním městě – Drážďanech. Po čas Vánoc si ovšem saští k tomu „hlavnímu městu“ váží mnohem raději jiné přízvisko a to hlavní město Vánoc. Drážďanský Striezelmarkt je nejstarším vánočním trhem v Německu a příležitost prolévat si hrdélka svařákem se tu návštěvníkům od 27. listopadu naskytne již po pětisté sedmdesáté deváté. Epicentrum vánočního bujení se nachází tradičně na náměstí Altmarkt.

Vánoční míle není žádný závod

Pokud však chcete, aby kouzlu Vánoc podlehla každá buňka vašeho těla až po jádro, nežeňte se úprkem z nádraží za stánky. Vydejte se raději na vánoční míli. Provoněná svařeným vínem, pečenými kaštany a především drážďanskou štolou se vine přes Prager Strasse. Tady se však raději držte jen stánků. Pokud by vás na vyhlášené drážďanské nákupní zóně vcucly obchodní domy, mohli byste po tomto výletu při pohledu na vymetené konto říci jen Au. Tedy samozřejmě pokud ono „Au“ není chemické složení vašich platebních karet.

Odolali jste svodům výloh, v nichž se vznáší Santovi sobi a baculatí andělíčci? Pak pokračujte dále na Altmarkt, Neumarkt, náměstí Postplatz a po Augustusbrücke, jež se klene přes Labe, jděte dále až k Hauptstrasse. Po této procházce je nemožné, abyste tvrdili, že nemáte rádi Vánoce.

Na trh i s dětmi

Chystáte-li se však na drážďanské trhy a za každou ruku vás táhne alespoň jedno mrně pod metr dvacet, lepší než vydat se vánoční míli, bude pro vás návštěva náměstí u kostela Kreuzkirche, kde se otevře vánoční svět pro nejmenší. Jen buďte opatrní se svařákem, ať vaše ratolest nepofňukává u přítomného Mikuláše, že neví, kde má maminku či tatínka.

Vánoce známé i neznámé v Norimberku

Za dalším vánočním trhem neméně věhlasné pověsti se přesuneme sice o pár set kilometrů dále, ale německého souseda neopustíme. Norimberský Christkindlesmarkt je jen o fousek mladší než ten drážďanský.

Norimberské perníčky, Foto: Markéta Dudková, www.JenProCestovatele.cz

Norimberské perníčky, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Vánočnímu kouzlu zde můžete podlehnout u 180ti stánků s červeno-bílými stříškami. K návštěvě tu ale nelákají jen stánky s tradičním zbožím, ale i stánky partnerských měst. Na jednom místě tak můžete okusit z vánočních tradic zemí jako je Skotko, Ukrajina či Nikaragua.

Jak je to doopravdy s Ježíškem?

Ale pozor na jedno norimberské vánoční úskalí. Pokud jste citlivější povahy, právě zde se mohou vaše představy o Ježíškovi proměnit v prach. Dle norimberských je Ježíšek vlastně blonďatá dívenka připomínající anděla. Otřáslo to vašimi hodnotami? Tak zalijte žal punčem, svařeným vínem a zajezte tradičními klobásami a hlavně norimberskými perníčky.

Město valčíků ve vánočním hávu

Drážďany i Norimberk patří k nejnavštěvovanějším v době adventu. Pokud by se však mezi „vánočními“ městy konala pomyslná olympiáda, dravě by se na bednu hnala i rakouská metropole – Vídeň.

Trh na Radničním náměstí, Foto: Markéta Dudková, www.JenProCestovatele.cz

Trh na Radničním náměstí, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Ta je kvůli nevelké vzdálenosti od hranic oblíbená i mezi Čechy.  A to do takové míry, že by si český škarohlíd a mrzuta měl dávat pozor na pusu, protože na Radničním náměstí zurčí čeština v takové míře, že by kde jaké nevlídné popíchnutí v češtině, nemuselo zůstat bez odezvy.

Pamlsky, vánoční světla a kluziště

Když už se sem ale člověk vydá, jistě moc nebručí, takže nic takového snad nehrozí. A kdo by také bručel, když se ocitne ve vánoční pohádce. Stromky v parku před náměstím zářivě světélkují. Návštěvníci zachumlaní do kulichů a šál se tu prohánějí na bruslích a každý den se v okně radnice promění číslice v obrázek, tak jako v adventním kalendáři.

Radniční trh je nejznámější, vynechat byste ale neměli ani trh v zahradách Schönbrunnu nebo vánoční vesničku za Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem. S dětmi pak zamiřte na Karlsplatz. Tady je pro ně připravena řada atrakcí, třeba i jízda na ponících nebo vystoupení dětských pěveckých sborů. Tichá noc, svatá noc,…

Koledy znějí i Salzburkem

Už při prvních tónech této koledy najednou zapomenete, že jste ve skluzu kvůli auditu, že na vás křičel šéf, nemáte uklizeno ani napečeno. Prostě jen posloucháte, usmíváte se a vznášíte se na vánočním obláčku pohody a klidu.

Nechte se tím obláček zanést až ke kolébce známé vánoční písně – do Salzburku.

Salzburg, Foto: Markéta Dudková, www.JenProCestovatele.cz

Salzburg, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Mozartovo město je kouzelné za každého ročního období, ale v době Vánoc je až magické. Tento rok krom tradičního trhu na Rezidenčním náměstí nabízí i něco víc. Bude tu poprvé vystaven rukopis Josepha Mohra. Marně teď lovíte ve vzpomínkách, co že to vlastně pan Mohr napsal? Právě onu Tichou noc. Ta poprvé zazněla při vánoční mši 24.prosince 1818 v nedaleké vísce Oberndorf. Ostatně nostalgickým vláčkem se do Oberndorfu ze Salzburku dostanete za 7,60 euro.

Vánoční pompéznost pod švýcarskou taktovkou

Umně využít všech vánočních pozlátek dokáží i ve švýcarském Curychu. Na zdejším hlavním nádraží naleznete největší zastřešený vánoční trh v Evropě, jemuž vévodí vánoční strom zdobený křišťálovými ozdobami od Swarovského. Před nenechavými lapky je ale strážen sklem.

Stromek Swarovski, Foto: Markéta Dudková, www.JenProCestovatele.cz

Stromek Swarovski, Foto: Markéta Dudková, JenProCestovatele.cz

Vánoční stánky tu však neschovávají jen pod střechou, ale lemují i ulice a to především Bahnhoffstrasse a přilehlá náměstí. Jedno z nich je místem každodenních vánočních koncertů. Nečekejte tu však obyčejné podium. To zdejší má několik pater (švýcarská horalská nátura se tu evidentně nezapře) a vypadá jako vánoční strom.

I vánoční trh na Staroměstském náměstí patří mezi nejoblíbenější

Propadnout vánoční pohádce a nechat racionalitu utonout ve vůni pražených mandlí, perníčků a víně a jako malé děcko zase věřit na zázraky můžete snadno i u nás. Vždyť pražský vánoční trh patří mezi ty nejkrásnější na světě. Podléhat kouzlu a pobrukovat si koledy tu můžete již od 1.prosince. Avšak již o den dříve se tu slavnostně rozzáří strom, který letos do Prahy doputuje z Kutnohorska.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 nejkrásnějších vánočních trhů. Vyberte si ten nejlepší