Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

7 tipů, jak na dovolené vyfotit jedinečné fotky

Když cestujeme, hodně fotíme. Je to přirozené, chceme si z dovolené zapamatovat všechny krásné okamžiky a pochlubit se jimi také rodině, kamarádům či kolegům. Jak ale vyfotit opravdu krásné a neotřelé fotky, aby diváky zaujaly? Máme pro vás 7 tipů jak na to.

Světlo je základ

Není-li dobré světlo, nebude dobrý ani výsledek. Vyhněte se příliš velké tmě nebo ostrému slunci uprostřed dne. Ideální je využít západy a východy slunce, kdy je obloha zalitá zlatým světlem.

Používejte stativ

Použití stativu není vždy možné a ani nutné. Při zhoršených světelných podmínkách ale fotoaparát automaticky prodlužuje dobu závěrky. Pokud držíte zařízení v ruce, můžou být fotografie rozmazané. V takových případech je použití stativu nezbytné.

Pokud fotíte smartphonem, doporučujeme investovat také do kvalitního obalu na mobil, aby se vám zařízení nepoškodilo při náhodném pádu. Ať už fotíte se stativem, nebo bez, položíte-li mobil například na zídku, abyste stabilizovali obraz, může jednoduše spadnout.

Zkuste něco netradičního

Chcete-li si rodinné fotoalbum z dovolené u moře rozšířit o opravdu nevšední fotografie, zkuste fotit pod vodní hladinou. Pokud nemáte vodotěsný chytrý telefon, doporučujeme použít speciální nepromokavý obal na mobil.

Jak fotit

Zdroj: Pexels.com

Fotografujte z výšky

Z výšky je všechno krásnější. Lidé mají pohled z ptačí perspektivy rádi. Pokud se líbí také vám, vyzkoušejte si focení s dronem. Dnes už existuje spoustu chytrých a dostupných modelů. Zaručeně tak získáte spoustu neopakovatelnych záběrů.

Efekt čapích nohou

Postavu foťte vždy zdola, tehdy vypadá štíhlejší a opticky prodloužíte dotyčné osobě nohy. Dejte ale pozor, aby focená osoba měla hlavu nakloněnou trochu níž, aby tvář směřovala přímo do objektivu.

Využijte pravidlo třetin

Rozdělte si obraz na třetiny, vertikálně i horizontálně. Vždy zaostřete jen na jednu linii. Pokud je pozadí to, co je na fotce nejzajímavější, umístěte jej podél horní nebo dolní třetiny (nikdy ne do středu).

Při fotografování lidí nebo zvířat je umístěte do průsečíku třetin – nebo jinak řečeno do dolní pravé, nebo horní levé části obrazu.

Tip: Řada smartphonů má speciální funkci, která vám při focení rozdělení obrazovky na třetiny zobrazí. Tato speciální mřížka vám s focením hodně pomůže.

Jak fotit

Zdroj: Pexels.com

Zachyťte malé detaily

Nezapomeňte být vnímaví a dávat pozor na zajímavé detaily ve vašem okolí. Vyhledávejte místa a témata, která vás zajímají, foťte a bavte se.

Vyprávějte prostřednictvím svým fotek příběh. Může to být například zajímavý starší pán při sklence vína, dítě hrající si s balonkem či zamilovaný pár při západu slunce.

Někdy jsou to právě zdánlivě obyčejné věci, které mají hloubku a nakonec se stanou vašimi oblíbenými fotkami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 tipů, jak na dovolené vyfotit jedinečné fotky