Menu
JenProCestovatele
Asie

8 častých triků, které na vás budou zkoušet v Indii

Petr Vondrlík

Petr Vondrlík

15. 5. 2018

Indie si buď navždy zamilujete nebo se sem už nikdy nebudete chtít vrátit. Je to země, ve které na vás čekají úchvatné památky, plno neznámých chutí a vůní, dechberoucí příroda, ale také mnoho triků a podvodů. Podívejte na ty nejklasičtější a buďte připraveni, abyste si z Indie odvezli jen ty pěkné zážitky.

1. Neplánovaný luxus

Jako šetrný cestovatel jste si rezervovali pokoj typu economy, ale ochotný recepční vás zavede do prostorného apartmá s krásným výhledem a funkční klimatizací. “Tenhle pokoj je mnohem lepší a prostornější, přece se nebudete mačkat v tom malém” a zamumlá něco o stejné ceně.

Při placení druhý den vás ale vyděsí na účtence částka za pokoj Superior, která několikrát převyšuje cenu vaší objednávky. Pokud chcete využít nabídky na “lepší pokoj za stejnou cenu,” zaplaťte ihned a nezapomeňte si schovat účtenku.

2. Kouzla s bankovkou

Jestli se dá nějaký podvod označit za klasický, pak je to určitě trik s papírovou bankovkou vyšší hodnoty. Chcete platit za jízdu autorikšou, řidiči dáte do ruky 500 rupií a čekáte na vrácení. On bankovku obratně schová mezi prsty a nenápadně vymění za 50 rupií. Pak je to už jen tvrzení proti tvrzení. A hádejte se, když je každé bankovce Gándhí.

Je jasné, že těžko budete mít na každou cestu přesně odpočítané bankovky, ale snažte se nedávat peníze z ruky dříve, než řidič připraví peníze na vrácení.

3. Hotel se přejmenoval a navíc před týdnem vyhořel

Podobné historky jsou tradičním doplňkem při cestách taxíkem z letiště v Dilí. Pokud jim uvěříte, budete spát v hotelu, který jste původně nechtěli a provizi, kterou získá řidič, připočítá recepční právě vám. Taxikáři dokáží být ve svých lžích hodně přesvědčiví. Někdy používají smyšlené historky, že ve městě propukla epidemie, probíhají masové demonstrace či byl vyhlášen výjimečný stav.

Nevěřte každé dramatické historce a ověřujte si je. Dnes to s mobilním internetem máme o dost snadnější než cestovatelé dříve.

4. Kdo by nepomohl chudým dětem

Před obchodem se školními potřebami vás osloví skupinka žebrajících dětí. “Nedávám peníze a pera jim aspoň pomůžou,” řeknete si. Každému z nich koupíte nové a drahé pero a odcházíte s pocitem, že jste dnes udělali něco pro jejich lepší budoucnost. Už se však nedozvíte, že děti pera obratem vrátily prodavači a inkasovaly předem domluvenou provizi.

5. Důvěra v uniformy

Při tomto typu podvodu skončíte s předraženou, nebo dokonce neplatnou jízdenkou na vlak. Jak je to možné? Na nádraží vás odchytí falešný kontrolor v uniformě a vysvětlí vám, že rezervační kancelář pro turisty je přesunuta mimo nádražní budovu. Pokud už lístek máte, neostýchají se často tvrdit, že je vaše jízdenka neplatná.

Agentura, do které vás pošle, je samozřejmě podvodná. Jízdenky zde koupíte s velkou přirážkou. Jak tomu můžete předejít? Při nákupu vlakových jízdenek v Dilí využijte International Tourist Bureau, které sídlí ve 2. patře nádraží NDLS. Ještě účinnější obranou proti tomuto podvodu je kupovat jízdenky online ještě před cestou do Indie.

Chcete o cestování vlaky po Indii vědět víc? Naučte se rozlišovat typy indických vlakových tříd i koupit si jízdenku přes internet.

6. Sleva jen pro vás

“Pravá” pašmína z kašmíru jen za 500 rupií? Asi si řeknete, že máte fakt štěstí, jenže opak je pravdou. Za tuto cenu získáte jen předražený šátek. Ceny pravých pašmín začínají na částkách kolem 5000 rupií.

7. Lovci provizí

Přehnaná ochota vám pomoci, čeká na každém rohu. Mnoho Indů si vydělává sháněním turistů. Nechtějí vám pomoci, chtějí svou provizi. Jejich cílem je dostat vás právě do toho hotelu, prodejny suvenýrů,, restaurace či turistické agentury, se kterou mají domluvenou odměnu. Když vám někdo nabízí pomoc, počítejte s tím, že to většinou nebude zadarmo.

8. Příliš drahé požehnání

Mezi svatými indickými muži se skrývá plno podvodníků. Jejich koncentrace je vysoká v turisty oblíbených místech jako jsou Puškar či Váránasí. Nabídnou vám požehnání, uváží červenou šňůrku kolem zápěstí a požádají o nesmyslně vysokou částku. Nikdy jim neplaťte cenu, kterou považujete za nepřiměřenou. Ale je jasné, že to může těžké, když vám “svatý muž” začne vyhrožovat prokletím celé rodiny.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

8 častých triků, které na vás budou zkoušet v Indii