Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

9 věcí, které se naučíte, když budete cestovat sami

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

7. 12. 2016

Když budete cestovat po světě sami, získáte dovednosti poučením se z předchozí zkušenosti. Naučíte se věřit lidem i sami sobě.

Tím, že vyrazíte na vlastní pěst, odhalíte svoji pravou osobnost a naučíte se seznamovat s lidmi. Co získáte, když budete cestovat sami?

1. Dobrých lidí je víc než špatných

Moje kamarádka Američanka má silný cestovatelský zážitkek: okradli ji ve vlaku po cestě z Prahy do Brna. Pas měla bezpečně v hotelovém pokoji, ale přišla o mobil i peníze.

Když si doplňovala vodu v kašně a přemýšlela, co bude dělat a jak se dostane zpět do Prahy, oslovili ji místní a pozvali ji na drink. Společně vyrazili na policii a potom rovnou k babičce na slivovici. Historka, jak si partička s babičkou – která pochopitelně nemluví anglicky – na gauči prohlíží rodinná alba a jeden z nich co hodinu sestupuje po žebříku do sklepa pro další lahev, nikdy nezapomenu.

Ve světě zažijeme i ne úplně pozitivní scénáře. Každého z nás někdy okradli, nebo podvedli. Momenty, kdy jsme v tom nejhorším poznali místní s velkým srdcem, jsou ty, které si budeme navždy pamatovat.

2. Naučíte se být sami

A budete si to užívat. Na cestách získáte spousty přátel a doma na vás čekají ti vaši.

Ale ty momenty, kdy jste sami se sebou a můžete si dělat, co chcete, jsou hnacím motorem cestování o samotě. Zjistíte, že západ slunce je romantický, i když se zrovna s nikým nelíbáte. Připravíte si sami pro sebe skvělou snídani na balkoně airbnb bytu. Nic a nikdo vás neomezuje, rozhodujete se podle vlastní nálady, a když se vám něco nelíbí, nemáte si komu stěžovat a tak prostě jdete dál.

3. Odhalíte svoji vysněnou kariéru

Může se lehce stát, že ve světě přehodnotíte svoje původní cíle. Poznáte, jak se žije jinde na planetě a že ne vždy je potřeba být na vysoké pozici v práci, abyste si užili života. Možná v sobě odhalíte schopnosti, o kterých jste ani netušili a budete chtít rozvíjet svoji novou vášeň.

4. Naučíte se zodpovědnosti

Na každého cestovatele doma nejspíš někdo čeká. Je na vašem uvážení, jak nebezpečný váš výlet bude, ale je třeba myslet na svoje zdraví a bezpečnost. Tubing v Laosu je sice super zážitkem, jenže pokud jsou všichni opilí, není to nejlepší nápad – v nejlepším budete svědkem, jak si někdo rozbije lebku. A v nejhorším strávíte místo super dovolené pár týdnů v laoské nemocnici a nebo už se nikdy nikam nepodíváte.

Jako zodpovědný cestovatel neriskujete tam, kde to za to nestojí, a vaši blízcí to ocení.  Čím více cestujete, tím více kritického myšlení máte. Lidem je dobré věřit, ale díky vašim zkušenostem myslíte i na zadní vrátka a nevrháte se bezhlavě do šíleností jako při vaší první cestě.

5. Zlepšíte se v komunikaci a získáte přátele

Někdy prostě nechcete být sami. V hostelech je nemožné nepotkat se s lidmi naladěnými na stejnou vlnu. Poznáte tady lidi všech věků a zájmů a téměř vždy se z jednoho pozdravu vyklube debata na celý večer a celoživotní přátelství.

Jeden z největších paradoxů světa je, že s holkou z Nového Zélandu můžete mít více společného, než s lidmi z vysoké. Jako cestovatel se zbavíte strachu z oslovení cizích lidí a naučíte se porozumět ostatním – to je vaše velká životní výhra.

6. Nejdůležitější vztah je ten, který máte sami se sebou

Když budete brázdit svět o samotě, začnete si vážit sami sebe a svého smyslu pro dobrodružství. Vy jste ten člověk, se kterým strávíte zbytek svého života a tak se vyplatí do vztahu sami k sobě investovat. Udělejte si radost, pochvalte se, když se vám povede odehnat otravného prodavače cetek nebo když objevíte super levnou a dobrou restauraci.

Vydejte se na dlouhý trek jen s batohem a základními potřebami, přespěte v lese – tím se naučíte sami sobě více rozumět a bude jednodušší pochopit svoje nálady a touhy.

7. Naučíte se vyjít s penězi

To nejotravnější, co se vám může na cestách přihodit, je ocitnout se v cizí zemi bez dostatku peněz. Když se vám to stane jednou nebo dvakrát, a budete muset prosit o peníze rodiče, nebo si vydělat na bydlení přímo na místě, zapamatujete si, že to není dvakrát super pocit.

Postupem času si vytvoříte strategii, díky které budete mít vždy zásobní peníze na kartě nebo v hotovosti – zlatou jistotu, na kterou sáhnete jen v případě nečekaných výdajů.

Po několika cestách o samotě se naučíte vyjít s penězi a utrácet více za opravdové zážitky a méně za turistické nachytávky.

8. Uklidníte se a naučíte se relaxovat

Nehledě na to, co vám kdo říká, vy víte, že při cestování zažijete spoustu stresu. Někdy kvůli zácpě v centru města nestihnete poslední noční vlak na jih země a musíte přeorganizovat celý plán.

Proto se při cestování naučíte ocenit i chvíle, kdy se nic neděje. Vyrovnává to napjaté situace, kterých je někdy až až. A tak pro vás pohled do nebe z houpací sítě bude něco jako meditace – budete si užívat ticho a klid.

9. Naučíte se věřit svojí intuici

Zní to jako něco z new age doktríny, ale je to prostý fakt. V cizí zemi, kde se musíte spolehnout jen sami na sebe, se naučíte věřit svým pocitům.

Pokud se vám ten týpek nezdá, pravděpodobně se vám nesnaží pomoct, ale spíš vás bude chtít využít nebo okrást. A naopak – pokud vám něco říká, že byste měli změnit původní plán, nejspíš si za to rozhodnutí později poděkujete.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

9 věcí, které se naučíte, když budete cestovat sami