Menu
JenProCestovatele
USA

Alcatraz – kdysi drsný, nyní vyhledávaný turisty

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

30. 10. 2019

Pevnost na ostrově, odkud není úniku – takovou pověst měla věznice Alcatraz v Sanfranciském zálivu. Přesto se našli tací, kteří zosnovali plán a zkusili své štěstí. Dnes se ovšem dostanete ven stejně snadno jako dovnitř, navíc se i pokocháte a poučíte.

Legendární věznice patřila nejprve armádě

Na ostrově Alcatraz existovala pevnost již od poloviny 19. století, kdy se stal součástí Spojených států amerických. Základna měla chránit prudce rostoucí populaci před případným útokem ze zahraničí (který však nenastal). Už od této doby tedy sloužil ostrov spíše k zadržení provinilců, jako byli zběhové a jiní rebelové proti armádě.

V roce 1907 byla oficiálně založena vojenská věznice, později ve 30. letech se tato změnila ve věznici federální. O té koluje nespočet děsivých příběhů – ti nejpřísnější dozorci a za přestupky uvrhnutí do temné kobky.

Zřejmě bylo pro toto vězení vybráno vskutku příhodné místo. Indiáni prý vypovídají o zlých duších, kteří na ostrově žili dávno před založením vězení. Podle legend jej navštívil za svého života i Mark Twain, který už tehdy pocítil tajemně strašidelnou atmosféru místa a popsal je jako “chladné jako zima, i v letních měsících”.

 

Nejslavnější trestanci v Alcatrazu

Pravděpodobně nejvíce se proslavil gangster a mafián jménem Al Capone. Hvězda organizovaného zločinu prohibiční éry skončila v nemocnici se syfilidou, pro kterou byla z vězení propuštěna. Chorobou i demencí sužovaný Capone umírá sedm let po odchodu z nemocnice na zástavu srdce.

Za projev nacionalismu se sem dostal portorický aktivista Rafael Miranda. Ten spolu se třemi kumpány protestoval za osvobození Portorika. Skupinka vběhla 1. března 1954 do budovy Sněmovny reprezentantů a vypálila třicet střel po přítomných politicích. Všichni přežili, ale pachatelům byly přisouzeny dlouhé tresty. Miranda v Alcatrazu pracoval ve výrobně kartáčů a nepůsobil problémy. Po šesti letech byl přemístěn do jiné věznice a po dalších devatenácti omilostněn.

Ptáčník z Alcatrazu

Zajímavou osobností byl také vrah Robert Stroud slavný svou přezdívkou Ptáčník z Alcatrazu. Poprvé byl odsouzen v 18 letech, kdy zastřelil muže, který napadl prostitutku. Ve výkonu svého dvanáctiletého trestu na McNeil Islandu pobodal či jinak napadl několik spoluvězňů. V Leavenworthu, kam byl přesunut, zabil dozorce bodnutím do srdce. Tím si trest prodloužil na doživotí. Právě v oné věznici se ale také projevila jeho láska k ptákům. Odchoval tři vrabčáky nalezené na dvorku a nahromadil sbírku tří set kanárků, při jejichž zkoumání napsal dvě knihy o nemocech ptáků, kterými významně přispěl ornitologické vědě. Po přestěhování do Alcatrazu mu byli ptáci zabaveni.

Slavné útěky z Alcatrazu

Ústav s maximální ostrahou skýtal jen mizivou šanci úniku. Člověk je ale tvorem, který neustále posouvá hranice. Jako první se pokusil utéct Joseph Bowers, kterého zastřelili už při přelézání plotu. Další plány už byly promyšlenější.

Na jaře 1946 se šest vězňů semklo a pokusilo se ven probojovat. Vydíraný dozorce jim poskytl všechny klíče, až na ten poslední. U samotné vnější brány, kterou neprošli, začala ta pravá řež. O život přišlo několik hlídačů a tři ze vzbouřenců. Další dva z nich byli za trest popraveni plynem.

Různých pokusů o útěk mělo být celkem 14, podílelo se celkem 36 vězňů. Drtivá většina jich byla neúspěšná – byli chyceni, zastřeleni nebo se utopili. Pět z nich zůstalo nezvěstných, ale je téměř jisté, že leží někde na dně moře. Až na trojici, která má na svědomí ten nejslavnější alcatrazský útěk.

Vězení Alcatraz

Morris a bratři Anglinové – mohli přežít?

Jedenáctého června 1962 nastala pro Franka Morrise a bratry Johna a Clarence Alginovy osudná noc. Dlouho předtím hloubili všemožnými nástroji otvor do ventilační šachty, která sousedila s jejich celou. Použili například lžíci zpevněnou stříbrem z deseticentové mince nebo vrtačku vyrobenou z motoru od vysavače, jejíž zvuk maskovali hlasitým hraním na nástroje.

V postelích, kde měli spát, je nahradily umělé hlavy, které sestavili z toaletního papíru, sádry a vlasů sebraných z holičství. Po úniku šachtou na střechu si vzali člun vlastnoručně předem vyrobený z nakradených pláštěnek a vydali se vstříc svobodě – nebo smrti.

Muži nebyli nikdy nalezeni. Případ byl po čase uzavřen s tím, že není možné, aby přežili. Před pár lety ovšem byly objeveny pravděpodobné důkazy.

Nové důkazy! Pravda, nebo podvrh?

Rodina Anglinových odhalila vánoční pohlednice podepsané Johnem a Clarencem, které jim přišly neznámo odkud během tří let po útěku. Rukopis prý seděl. Synovec bývalých vězňů se svěřil CBS, že jeho babička dokonce dostávala několik let po útěku poštou růže. Existuje i fotografie obou bratrů pořízená v Brazílii 13 let po jejich zmizení, jsou-li to opravdu oni.

FBI dokonce získala dopis, ve kterém stojí: “ Jmenuji se John Anglin. V červnu 1962 jsem s bratrem Clarencem a Frankem Morrisem utekl z Alcatrazu. Je mi 83 let a nejsem vůbec ve formě. Mám rakovinu. Ano, tu noc jsme to dokázali, ale taktak!” Tento dopis byl podroben testům, bohužel výsledek nenasvědčuje ničemu. Alcatraz tak stále může být považován za nepřekonaný – ale nemusí.

Po zrušení věznice připluli indiáni, později vznikla turistická atrakce

V březnu 1963 byl ústav zrušen kvůli špatné organizaci, zdem nahlodaným slanou vodou a problému s financemi. Skandál s útěkem tří vězňů, kteří mohli přežít, byl nejspíš také jedním z podnětů, které toto rozhodnutí podpořily. Náhradou vzniklo vězení Marion v Illinois.

Zanedlouho ostrov obsadila organizace United Indians of All Tribes neboli Spojení indiáni všech kmenů. Bylo to sdružení potomků původních obyvatel, které tímto protestovalo proti nespravedlivému zacházení s těmito etnickými skupinami ze strany vlády. V této době vyhořelo několik budov, původ požárů je však nejasný.

Indiánská okupace skončila v roce 1971 po zavedení práva na sebeurčení původních národů.

Exkurze na ostrov Alcatraz

Toto místo s bohatou historií a úchvatnou atmosférou stojí za to navštívit. Z nejhrůzyplnějšího objektu v Kalifornii se stalo muzeum, které bylo na webu TripAdvisor dle recenzí uživatelů v letech 2015 a 2018 prohlášeno památkou číslo 1. Na ostrově si můžete prohlédnout vězení, maják, který byl prvním v celé Kalifornii, zahrady plné květin i graffiti, které na budovách zanechali indiánští bojovníci za spravedlnost.

Není nic lehčího než si přes internet zamluvit vstupenku, která zahrnuje cestu trajektem, audioprohlídku věznice a vstup do jiných objektů na ostrově. Ceny začínají na 40 dolarech za dospělou osobu. Jsou nabízeny prohlídky jak ve dne, tak i v noci a nebo brzy ráno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alcatraz – kdysi drsný, nyní vyhledávaný turisty