Menu
JenProCestovatele
Anglie a Velká Británie

Britské království. Vydejte se najít stopy Harryho Pottera

Markéta Dudková

Markéta Dudková

20. 12. 2013

Taky jste jedni z těch, co se nadchli pro příběhy mladého čarodějnického výrostka Harryho Pottera? Vydejte se tedy na britský kontinent po jeho stopách.

London Eye jako oko Moodyho. Foto: Eva Chytková, Jen ProCestovatele.cz

London Eye jako oko Moodyho. Foto: Eva Chytková, JenProCestovatele.cz

A kde jinde toto čarodějné dobrodružství započít, než-li na londýnském King’s Cross Station. Pokud se vám tu podaří dostat až k nástupišti 9 ¾ , tak gratulujeme. Zdá se, že jste Bradavicím blíže než my ostatní mudlové. Pokus s průnikem na nástupiště však nedoporučujeme opakovat více než jednou, nestojíte-li tedy o reliéf nádražní zdi vyražený na čele.

Mudlovstvím se ale nenechte odradit. I tak s námi můžete nahlédnout pod roušku světa Harryho Pottera. Třeba na dalším londýnském nádraží ve Westminsteru, které taktéž posloužilo jako filmová kulisa, a které k přemisťování nekouzelným způsobem využívá denně tisíce smrtelníků.

Mluví ten had se mnou?

Dost už ale cestování. Tedy snad jen trochu. Z Westminsteru nyní přejedeme do stanice Great Portland Street. Tady se nedaleko Regent Parku nachází Zoo’s Reptile House a jeho návštěva pro vás může být další zkouškou vašich kouzelnických schopností. Pokud jste neuspěli na King’s Cross Station, zkuste své štěstí zde. Třeba nejste beznadějní mudlové a stejně jako Harry Potter v Kameni mudrců právě zde odhalíte svou magickou schopnost hovořit s hady.

Že vám to hrozivé vlnící se zvíře krom syčení vůbec nic neříká. Tak to pro vás máme špatnou zprávu. Hadí řečí nevládnete, na nádraží jste se místo na nástupiště 9 ¾ po srážce se zdí dostali na ošetřovnu, to bohužel znamená jediné. Jste mudla až do morku kostí.

Za máslovým ležákem k London Bridge

A nebo ne? Poklábosili jste si s hadem v zoo a způsobili tím pořádný povyk? Pak odtud raději rychle pryč než se tu zjeví nějaký nepatřičný mozkomor. Naštěstí už přijíždí záchranný autobus s trochu svérázným řidičem a odváží nás na místo, kde půda snad nebude tak horká – do hospůdky na křižovatce ulic Stoney Street a Borough Street Market (nedaleko London Bridge). Tady záchranný autobus vysadil i Harryho Pottera.

Bankomat není na obzoru, jde se ke Gringotům

Dopřejte si tu odpočinek po tom všem rozruchu a uklidněte nervy v máslovém ležáku. A jestli tu náhodou propijete vše do poslední libry a v měšci vám už zbývá akorát tak na seschlou větývku a ne kouzelnickou hůlku, nezbyde vám než se vydat za skřety ke Gringotům. Rázovitou banku, kde je kouzelnické zlato střeženo, naleznete u stanice Temple.

Nástupiště 9 ¾. Foto: Eva Chytková, JenProcestovatele.cz

Nástupiště 9 ¾. Foto: Eva Chytková, JenProcestovatele.cz

Zde stojící Australia House se svou Exhibition Hall posloužil zručným filmařům jako Gringotova banka.

Když nevíš coby, najdeš to v Příčné ulici

S naditým měšcem už vám nic nebrání v nákupu školních pomůcek i bertíkových fazolek. A i nejprůměrnější kouzelník moc dobře ví, že vše lze nakoupit jedině v Příčné ulici – v mudlovském světě tedy na stáncích trhu v ulice Diagon Alley.

Skutečný svět Harryho Pottera ve filmových ateliérech

Nástupiště v King’s Cross, Gringotova banka, Příčná ulice, to se sice hezky poslouchá, ale vaše zkostnatělá fantazie nechce ani trochu zapružit, a tak na těchto místech nevidíte nic kouzelného, magického. Jsou to jen domy, ulice, nároží. Nebojte se, nejste ztraceni. I navzdory trucovité představivosti se můžete do světa Harryho Pottera přenést snadno. A dokonce se ani nemusíte bát, že by vám špatné použití přenašedla třeba amputovalo ucho. Do dalšího cíle se totiž s klidem vydejte smrtelnickou hromadnou dopravou. A kam? Do studií Warner Bros., kde vás průvodce provede místy, kde vznikla celá série filmů.

Moodyho oko nad Londýnem

A s Londýnem někde na pomezí skutečnosti a smyšlených příběhů se už můžeme pomalu rozloučit pohledem z London Eye. Vysoko nad Big Benem, Buckinghamským palácem nebo Westminster Abbey vám stejně jako oku Alastora „Pošuka“ Moodyho nic neunikne a třeba poznáte i další zákoutí, kde Harry tropil své čarodějné vylomeniny.

Přes ministerstvo kouzel do Bradavic

Po krátké zastávce na ministerstvu kouzel, do nějž se vstupuje spláchnutím přes telefonní budku před Scotland Yardem, už konečně zamíříme do samotných Bradavic. Tedy pro smrtelníky do Oxfordu a Christian Church College, která se pod taktovkou filmových tvůrců měnila ve slavnostní síň Bradavické školy. Onu síň, kde jeden upovídaný klobouk rozhodoval o studijním osudu malých vyděšených nováčků.

,,Prosím, ať je to Nebelvír.“ Doufáte tiše, zatímco mohutný cylindr otálí s ortelem. Ano, Nebelvír! Jenže vyslechnutí těch tří slabik přináší jen kratičkou úlevu. Jako správného Nebelvíráka vás čekají hodiny práce, dřiny a pročítání knížek v Bradavické knihovně, tedy vlastně v Bodlein Library, kde Hermiona studiem starých knih rozlouskla nejednu kouzelnickou záhadu.

Tváří tvář pánu zla v Gloucesteru

Ale od šedé teorie raději rychle k zelenému stromu praxe. Přesuňme se nyní ke katedrále King’s School v Gloucesteru. Její silueta v ranní mlze vypadá hrozivě. Chce se vám strachy skoro zastrčit hůlku do rukávu, vzít čarodějné nohy na ramena a doufáte, že se zase brzy objeví nějaký záchranný autobus, který vás odveze do bezpečí. Jenže ten, kdo je z Nebelvíru nemá jen za ušima, ale je taky statečný, tak žádné strachy a alou na Voldemorta. I Harry s ním v těchto místech svedl bitvu, zatímco Ron a Hermiona snili o kameni mudrců.

Londýnské kino odeon, místo premiér filmové série Harry Potter, Foto: Eva Chytková, JenProCestovatele.cz

Londýnské kino Odeon, místo premiér filmové série Harry Potter, Foto: Eva Chytková, JenProCestovatele.cz

Oxford ovšem není jediným místem, které se na čas převléklo do bradavického hávu. I o kus dál v historickém městečku Lacock naleznete pár učeben. Třeba tu, kde se zatvrzelá realistka Hermiona pouštěla do žabomyších válek s profesorkou jasnovidectví Sibyllou Trelawneyovou.

A na závěr boj o Ohnivý Pohár

A pokud jste až doposud ve všech čarodějných zkouškách, které na vás čekali v Londýně, Oxfordu, Gloucesteru či Lacocku počínali statečně, je na čase zabojovat o kouzelnickou trofej ze všech nejcennější – Ohnivý pohár. U jezírka v královském parku poblíž Virginia Water o něj usiloval Harry Potter.

A nebo raději vše sledovat jen v kině?

A jestli nejste bojovné povahy, tak si zajděte do londýnského Odeon Theatre, kde měli premiéru všechny filmy o Harry Potterovi. Třeba budou hrát ten váš oblíbený, a tak s čerstvým popcornem si budete moci jeho příběhy užít v naprostém bezpečí.

A nebo ne? Není ten zahalený pán vedle mozkomor? A nehýbl se za tou oponou maďarský trnoocasý drak? Kdo ví…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britské království. Vydejte se najít stopy Harryho Pottera