Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Brtnické ledopády v Českém Švýcarsku lákají turisty v zimě

Oblíbenou zimní atrakcí jsou nádherné ledopády, které se v průběhu zimy vytvářejí z tajícího sněhu v převisech pískovcových stěn roklí Českého Švýcarska. Pokud se chcete do těchto míst vypravit, těšte se na opravdové zážitky. Dbejte ale na správné zimní turistické vybavení a auto nechte raději doma v garáži.

Kudy k Brtnickým ledopádům?

Okružní turistická stezka, která se nachází mezi Mikulášovicemi a Vlčí Horou, potěší srdce nejednoho milovníka přírody. Připravte se na pořádné dobrodružství a nezapomeňte si doma nesmeky, pevné a nepromokavé boty, teplé oblečení, termosku s horkým čajem, trekingové hole a čelovku pro případ, že se zdržíte déle. Ideální je vydat se s větší skupinou přátel a dávat velký pozor, přístupová cesta může být v zimě nebezpečná a hodně zledovatělá. Parkovat se dá ve Vlčí Hoře, ale moc místa tam není, většinou nezaparkujete vůbec a všude je led. Mnohem lepší je nechat si auto už v Krásné Lípě a využít možnost dopravy autobusem.

Svůj výlet můžete začít právě ve Vlčí Hoře a vydat se po žluté značce, která vás povede asi 2 km k začátku stezky. Celý okruh měří přibližně 12 km. Další možností je vydat se ze zastávky Brtníky – to vás čeká něco přes 8 km pěší chůze. Cesta odsud ke značené stezce vedoucí k ledopádům je vzdálená 1 km. Během cesty je vždy potřeba dávat pozor na náledí nebo odpadávající rampouchy při oblevě.

Nejznámější ledopády v Českém Švýcarsku

A na co všechno se můžete těšit? Okružní stezka vás zavede k Brtnickému hrádku, k ledopádu Opona a nakonec k rozcestí Ospalý jezevec přes bývalý zámeček Šternberk. Každý ledový útvar má svůj důmyslný název, spatřit můžete před deset ledových kaskád, například Velkou a Malou kaskádu, osmimetrovou Oponu, Konírnu, Betlém, Vlčí stěnku, Křepelčí stěnku nebo Varhany.

Zaujmout může také Velký ledový sloup, který měří až 12 metrů, nebo Zámecký poklad, kam však bývá kvůli hnízdění ptáků vstup od druhé půlky února zakázán. Svá jména mají také jeskyně s rampouchy, například Jeskyně víl nebo Vinný sklep, kde můžeme najít rampouchy, které svým vzhledem připomínají láhve s vínem. Ledopády nacházející se v chráněné krajinné oblasti České Švýcarsko měří několik metrů a pyšní se pestrými barvami, které přechází od smetanově bílé, přes žlutou a oranžově červenou až po hnědou. Nemusí se však vytvářet každou zimu, záleží především na počasí a náladě přírody.

Často se pořádají také tradiční organizované a komentované skupinové výpravy. Vždy bývá připomínáno důkladné zimní turistické vybavení! Méně zdatní, anebo malé děti, by však raději měli zůstat doma. Tahle trasa totiž bývá pro náročné a fyzicky zdatnější turisty. Pokud nevíte kam o některém ze zimních víkendů, domluvte se s přáteli a máte o bohatý program postaráno!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Brtnické ledopády v Českém Švýcarsku lákají turisty v zimě