Menu
JenProCestovatele
Thajsko

Buddhistický chrám Tham Krabok v Thajsku nabízí léčbu drogových závislostí. Využívají ho lidé z celého světa.

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

11. 2. 2020

Milovníci cest po zemích jihovýchodní Asie určitě rádi ocení architekturu a zvláštnosti tradičních buddhistických klášterů. Wat Tham Krabok v Thajsku je jeden z nich, vyznačuje se však zvláštním posláním. Po celém světě je známo, že se sem jezdí lidé léčit ze závislosti na návykových látkách – s pomocí svérázného klášterního života.

Chrám založila žena, i přes nižší status se mu však daří

Tento náboženský a kulturní monument se nachází na západě thajské provincie Saraburi, severně od Bangkoku. Název Wat Tham Krabok se překládá jako “chrám bambusové jeskyně”. Jeho historie sahá do roku 1957, kdy byl založen jako klášter jeptiškou Luang Por Yai a jejími dvěma synovci.

Přestože používá označení wat – chrám, status chrámu nést nemůže, protože následuje učení ženy. Spadá do kategorie samnak song, což jsou chrámy bez oficiálního schválení státem. To však komunitu mnichů v něm žijící – stovku mužů a patnáct žen – neodrazuje od toho, aby zde mohli nerušeně praktikovat svůj oddaný životní styl a dávat ho ochutnat zájemcům zvenčí.

V roce 1959 zde začaly ozdravné kúry proti závislosti na opiu, které v té době zažívalo rozmach. Luang Por Yai se velmi vyznala v bylinách a sama vynalezla očistný elixír, který se používá dodnes.

Majestátní architektura vznikla rukama samotných mnichů

Tham Krabok sestává z několika propojených objektů. Působí opravdu velkolepým dojmem, ať už se jedná o samotné budovy či kolemstojící sochy. Dominantou celého areálu, kterou stojí za to vidět na vlastní oči, je kruhové nádvoří ohraničené třiceti sochami Buddhy, v jehož středu stojí dalších několik soch a tři vysoké štíhlé věže.

Nečekejte však, že by si tu někdo mohl žít jako v paláci. Posvátnou atmosféru tvoří právě kontrast mezi architektonickým divem tohoto místa a prostým životním stylem mnichů, kteří po vzoru Buddhy odolávají touhám po přepychu, místo aby se za ním hnali a bránili si zklamáním v dosažení štěstí. Tomu přispívá také skutečnost, že mniši tuto nádheru v padesátých letech sami postavili.

Jak probíhá detox ve Wat Tham Krabok

Jste-li osobou závislou na opiátech, amfetaminu nebo alkoholu, vězte, že v chrámu Tham Krabok nebudou abstinenční příznaky zdaleka vaším jediným problémem. Program pro léčbu závislosti zde vyžaduje kompletní poslušnost klášternímu způsobu života. Přestože se za proceduru neplatí penězi, léčba rozhodně není zadarmo.

Pacient se přihlašuje k programu podepsáním náležitých papírů, kde jsou vysvětlena pravidla a podmínky. Nesmí odejít, dokud nestráví v klášteře sedm nocí. Poté se může rozhodnout si pobyt prodloužit na měsíc. Nejzásadnější je sajja, svatá přísaha zřeknutí se návykových látek po zbytek života. Kdo ji není naprosto odhodlán navždy dodržet, ať si cestu sem ušetří.

Pacienti jsou zváni k aktivitám, jako je meditace, zpěv, besedy s opatem. K dispozici je také posilovna a pingpongový stůl; kdo chce, má právo si přivézt s sebou knihy. Je důležité věnovat se práci a respektovat mnichy za tvrdou práci, kterou péče o vás je. Prvních pět dnů trávíte v izolaci od zbytku světa, později dostáváte možnost si zavolat domů.

Tvrdé životní podmínky a lektvar na zvracení. Může nastat ohrožení života?

Během prvních pěti dnů musí každý pacient pít jednou denně pročišťující bylinný odvar – elixír objevený zakladatelkou kláštera. Jeho recept je přísně tajný. Po jeho vypití nastává prudké zvracení, někdy doprovázené bubnováním a potleskem. Účelem je vyhnat z těla škodliviny, a to také užíváním bylinných tabletek a trávením času v parní lázni.

Životní úroveň je zde tvrdá i na běžné thajské podmínky. Místní klima bývá velmi horké a vlhké, což je nepříjemné už samo o sobě – natož někde, kde není klimatizace, teplá voda ani soukromí. Spí se ve společných ložnicích, vstává se v pět ráno, pracuje se, zvrací se.

K léčbě nebudete přijati, jste-li v očekávání, nemocní nebo po operaci – zejména trávicí soustavy. I zdraví si zde však někdy sáhnou na dno psychické i fyzické – obzvláště navíc jsou-li zdaleka a musí čelit také jet-lagu – pásmové nemoci. Často se stává, že lidé jsou z tohoto primitivního vězeňského života v koncích a z chrámu utíkají už po pár dnech.

Z deníku chovance protialkoholové procedury v Tham Krabok

(…) “Přísaha sajja je vážná záležitost a toto platí obzvlášť pro Thajce, kteří jsou přesvědčeni, že její porušení povede ke strašlivým následkům. Oa nám hned poskytla příklady lidí, kteří šli do Wat Thamkrabok a později přísahu porušili. Tito lidé zakrátko potom zemřeli nebo se jejich životy staly nesnesitelnými. Nebyl jsem úplně přesvědčen, že se toto událo kvůli porušení přísahy, ale ani náhodou jsem to nechtěl zjistit.”

(…) “Řekli mi, abych se snažil dopít celé vědro vody, ale byl jsem teprve u druhého loku, když jsem začal prudce zvracet. Před námi tekla strouha, do které jsme měli mířit, ale to bylo kvůli silnému projektilovému zvracení obtížné.”

(…) “Matt řekl, že na národní hymnu nepřijde, že nechápe, k čemu to je a fyzicky na to nemá. Pověděl jsem mu, že se chová velmi neuctivě, ale nechápal to, neposlouchal mě, převalil se na posteli a ignoroval mě. Věděl jsem, že trpí absťákem a chápal jsem, že nechtěl zametat, ale nemyslel jsem si, že pět minut složení úcty hostitelům je pro něj příliš, obzvlášť proto, že ho léčí zdarma. Jeho postoje mě začaly iritovat a měl jsem pocit, že kvůli jeho nedostatku respektu vypadáme my všichni ze Západu špatně.”

Účinná léčba alkoholismu a jiné závislosti?

Klášter razí motto, že se se závislostí ve skutečnosti vypořádáváte sami – nikdo to za vás neudělá. Nelze tedy čekat zázraky, nejste-li stoprocentně odhodláni se sebou něco dělat. Uvádí se úspěšnost okolo 70%, s tím, že osoby, které řádně dodržují sajju, zůstávají střízlivé navždy. Otázkou je, nakolik jsou statistiky přesné.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Buddhistický chrám Tham Krabok v Thajsku nabízí léčbu drogových závislostí. Využívají ho lidé z celého světa.