Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Čechy pod Kosířem se pyšní nádherným zámeckým parkem, v němž pobýval Josef Mánes

Zámek i stejnojmenná obec Čechy pod Kosířem se nenachází v Čechách, ale na Hanácku, kousek od Prostějova a Olomouce na okraji přírodního parku Velký Kosíř. Toto bývalé panství kdysi patřilo velmi starému portugalskému šlechtickému rodu Silva-Tarouca, který zde nechal postavit empírový zámeček s nádherným parkem, v němž často pobýval známý malíř Josef Mánes. Jakou má tento zámek historii a co dnes turistům nabízí?

Historie zámku Čechy pod Kosířem

Už ve 14. století se na místě dnešní obce Čechy pod Kosířem nacházela gotická tvrz obklopená dvěma rybníky. Vlastníky dvou rozdělených částí byli Lúček z Čech a pánové z Kunštátu. Obě části sjednotil Velislav z Meziboří a později tvrz i panství odkoupil Jindřich z Kravař a Plumlova. Dále panství vlastnili páni z Boskovic a Pernštejna. Koncem 15. století už byla tato tvrz pustá. V 16. století vladyka Matyáš z Hartunkova založil nové panství s okolními vesnicemi a dal vybudovat nové sídlo ve tvaru písmene L, a to již v části dnešního zámku. Z této renesanční tvrze se dochovaly nějaké části klenby a fragmenty výmalby s přírodními motivy. Tuto již také zaniklou tvrz vlastnilo opět více střídajících se majitelů.

Stavba zámku a zámeckého parku

K významnému období v dějinách Čech pod Kosířem patřilo až 18. století, kdy rod Lichtenštejnů nechal vybudovat z původní renesanční tvrze čtyřkřídlý barokní zámek. Hlavním aktérem byl tehdejší majitel Jan Adama I. z Lichtenštejna, který se pustil do mnoha stavebních prací. Dále se opět majitelé zámku střídali. V roce 1768 panství koupil císařský tajný rada hrabě Emanuel el Tellez da Silva-Tarouca. Většinu času ale majitelé zámku pobývali ve Vídni. Až teprve roku 1810 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce zámku za účelem zřízení nového bydlení.

František Josef I. hrabě Silva-Tarouca nechal strhnout věž typickou pro zámek a pustil se do rekonstrukce zchátralého východního křídla. Právě rod Silva-Tarouca dal zámku dnešní podobu a zřídil kolem něj významný anglický park. Další přestavby byly prováděny až do konce 19. století. Postavena byla zámecká kaple v prodlouženém východním křídle, pseudogotická oranžérie podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna, vstupní sloupová hala s trojramenným schodištěm podle návrhu vídeňského architekta Leopolda Waltera, i nové křídlo se stájemi v přízemí a řadou pokojů v 1. patře. Další úpravy proběhly na počátku 20. století.

Na zámek se dostaly i vzácné knihy a obrazy, protože majitelé byli významnými mecenáši, sběrateli a podporovateli umění a kultury. Posledním majitelem zámku Čechy pod Kosířem byl František Arnošt, po jeho smrti byl ale celý zámek i majetek vyvlastněn.

Zámek sloužil jako dětský domov

Až do roku 2005 byl zámek sídlem dětského domova a speciální školy. Do roku 2011 zde byla zřízena i Pamětní síň Josefa Mánesa, kdy následně byly zahájeno množství rekonstrukcí. Zámek byl pak nově pro veřejnost otevřen roku 2016 a dočkal se zaslouženého uznání.

Expozice a Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových

Co dnes zámek nabízí? V první patře jižního sídla se můžete těšit na expozici týkající se významného portugalského rodu Silva-Tarouca. K dispozici je původní vybavení místností i obrazy Josefa Mánesa. Na zámku jsou i další expozice, například o historii cyklistiky, a také Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových.

Zámecký park Čechy pod Kosířem a Josef Mánes

Zámecký park zřízený v 19. století rodem Silva-Tarouca je dominantou tohoto zámku. Rozsáhlý krajinářský park v anglickém stylu je oživený romantickými stavbami – novogotickou rozhlednou, skleníkem a zahradním altánem, který později sloužil Josefu Mánesovi jako letní ateliér. Součástí jsou i dva rybníky, menší jeskyně a síť vodních kanálů. V parku se nacházejí různé dřeviny i dubová alej vedoucí původně až ke kapli na hřebeni Velkého Kosíře.

Protože park po 2. světové válce chátral, prošel od roku 2009 postupnou rekonstrukcí podle projektu zahradního architekta Ing. Radka Pavlačky. V roce 2011 byla zrekonstruována oranžerie, kde se konají i kulturní akce, v roce 2016 Mánesův altán, v němž měl slavný malíř svůj ateliér při svých četných návštěvách rodiny Silva-Tarouca, s nimiž se přátelil a jejichž portréty maloval. Mánes také učil kresbě Giselu, manželku Augusta Alexandra, který byl mecenášem umění a nadaným kreslířem. Červená věž slouží dnes jako rozhledna a je zde i hrobka majitelů zámku. Park je otevřený a volně přístupný veřejnosti.

Tipy pro turisty

Turisty může zaujmout i zámecká kavárna a různé kulturní a společenské akce pravidelně se konající na zámku. Nechybí ani nabídka pořádání pohádkových svateb v zámeckém areálu.

Pokud si chcete prohlédnout okolí, zámeckým parkem vede naučná stezka, která směřuje až na vrchol Velkého Kosíře, hanáckého Mont Blancu. V Česku pod Kosířem si můžete prohlédnout Muzeum historických kočárů nebo Hasičské muzeum dokumentující vývoj hasičské techniky, dále třeba zahradní železnici ve Střížově nebo barokní sýpku s keltskou expozicí v Ludéřově.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, zamekcechy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čechy pod Kosířem se pyšní nádherným zámeckým parkem, v němž pobýval Josef Mánes