Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Červená Lhota je zámek s odrazem na hladině. Podle pověsti zámeckou paní unesl čert

Jihočeský zámek postavený na vodě s názvem Červená Lhota nemusíme nikomu představovat. Je všeobecně známou turisticky vyhledávanou lokalitou a natáčela se na něm také spousta pohádek. Od roku 2001 je zámek i s rybníkem, parkem a hospodářskými budovami národní kulturní památkou ve vlastnictví státu. Co tento skvost na Jindřichohradecku nabízí a jaké výlety ještě podniknout v okolí?

Historie zámku Červená Lhota

První písemná zmínka o zámku pochází z roku 1465. Tehdejší gotická tvrz na skalním útesů vznikla už ve 14. století, pak ale přehrazením potoka a odlámáním skály vznikl ostrov, na kterém dnes zámek stojí. V 16. století tvrz vlastnili rytíři Kábové z Rybňan a jeden z nich, Jan Kába z Rybňan, nechal tuto starou gotickou tvrz přestavět na krásný renesanční zámek, kterému se od té doby říkalo Nová Lhota. Název Červená Lhota se objevuje až v 17. století, a to na základě červené barvy zámeckých zdí. Podle pověsti zámek získal tuto svou červenou barvu, jíž symbolizuje krev nevěřící zámecké paní rytíře Káby, kterou unesl čert.

Dalšími majiteli byli Růtové z Dírné, kterým byl však po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován majetek. V dobách třicetiletí války panství vlastnil italský rytmistr Antonio Bruccio a od 17. století pak Vilém Slavata z Chlumu. Za jeho doby působení na zámku probíhaly barokní stavební úpravy, které zámeček proměnily v letohrádek. Když Slavatové vymřeli po meči, Červenou Lhotu zdědila neteř posledního Slavaty Marie Terezie. Poté se majitelé střídali a zámek vlastnila knížata rodiny Schönburg-Hartenstein. V roce 1945 jim byl zámek zabaven. Po 2. světové války byla na Červené Lhotě krátce dětská ozdravovna.

Červená Lhota dnes a co nabízí

Protože se zámek nachází na vodě, přístup k němu vede po kamenném mostě. Kamenný most nechal postavit jeden z majitelů Antonio Bruccio namísto staršího dřevěného mostu. Kromě toho také založil v nedaleké Deštné lázně. Léčivý pramen prý objevila Kateřina Urbanczová v roce 1599, která měla vidění. „Zjevil se jí na poli vysoký muž s mládenečkem nad sníh bílým. Pozdvihl ruku k nebesům, hlavu třikrát sklonil a zmizeli. Na místě vyprýštily tři pramínkové léčivé vody.“ Lázně byly v tehdejší době velmi oblíbené a léčila se v nich dna. Bohužel však v roce 1910 kompletně vyhořely a pozůstatkem na ně zůstal pouze kostelík svatého Jana Křtitele a každoročně konaná slavnost, která tehdejší proslulost lázní připomíná.

Zámek Červená Lhota patří k nejnavštěvovanějším zámkům a natáčela se na něm také řada pohádek, například známá Zlatovláska, O štěstí a kráse, Svatby pana Voka nebo třeba Pan Tau. V současné době je však zámecký rybník z důvodu havárie vypuštěn, a proto není k dispozici ani půjčovna lodiček. Na zámku se též konají svatební obřady, programy pro děti a různé kulturní a společenské akce.

Prohlídkové okruhy zámku

Prohlídka zámku čítá 16 pokojů, expozice v první patře představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku. V letech 1796 až 1799 na zámku pobýval také známý dirigent německé opery Karl Ditters von Dittendorfs a je zde i dnes zachován jeho pokoj.

K dispozici je hostinský salon, Dittersův salonek, hostinská ložnice, toaletní pokoj, věžní pokoj, předsíň, ředitelna, pracovna, jídelna, salon, budoár, dámská ložnice, garderoba, spojovací pavlač, pánská ložnice, pánská šatna a Kamarýtova ložnice. Na zámku je několik působivých a cenných obrazů, například portrét ošklivé vévodkyně Markéty Pyskaté zvané též Maultasch.

Další prohlídkový okruh umožňuje prohlídku podkroví zámku, kde najdeme pokoje posledních dětských majitelů zámku plné historických hraček, pokoj komorné a halu. Dále zámek nabízí obrazárnu a rovněž i prohlídku sklepních prostor zčásti zapuštěných do skal připomínající vzhled původní tvrze.

Kaple Nejsvětější Trojice

Na návrší zámeckého parku stojí kaple Nejsvětější Trojice s původními malbami a dřevěným stropem symbolizujícím nebeský Jeruzalém, která plní funkci římskokatolického kostela a kde se rovněž i mohou konat církevní sňatky.

Tipy na výlety v okolí

Za návštěvu v okolí tohoto nádherného zámku určitě stojí také Deštná, například Letecké muzeum v Deštné, Provaznické muzeum Karla Klika, galerie Helen na Červené Lhotě, kostel svatého Ottona, poutní kaple svatého Jana Křtitele ze 17. století nebo barokní kašna v Deštné.

Zdroje: wikipedie, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík, zamek-cervenalhota.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Červená Lhota je zámek s odrazem na hladině. Podle pověsti zámeckou paní unesl čert